Kultura

Nowy projekt Wieży Ciśnień - "Od obserwatora do kreatora"

2020-09-19 18:00:00 OKP Wieża Ciśnień

Już we wrześniu Wieża Ciśnień rozpoczyna realizację projektu „Od obserwatora do kreatora, czyli jak zostać artystą” skierowanego jest do młodzieży uczęszczającej do świetlic socjoterapetucznych w Kaliszu.

projekt MKiDN
projekt MKiDN

Projekt zakłada zaangażowanie młodzieży w proces powstania dzieła artystycznego od etapu tworzenia, poprzez zgłębianie wiedzy teoretycznej, aż po prezentację efektów swojej pracy twórczej szerszej publiczności.

W skrócie program polega na realizacji warsztatów artystycznych oraz mini wykładów na temat sztuk plastycznych. Do współpracy zaprosiliśmy doświadczonych twórców, którzy będą wspierać i nadzorować prace uczestników. I tak Anna Michalak - Bartosz poprowadzi warsztaty z projektowania kostiumu, Włodzimierz Ćwir z rzeźby, a Adrian Kempa z malarstwa i rysunku. Uczestnicy, w ramach projektu, odwiedzą także kaliskie placówki oświatowe, prowadzące edukację artystyczną oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Zwieńczeniem tej edukacyjnej podróży będzie zorganizowanie wystawy, składającej się z prac przygotowanych przez uczestników projektu.

Naszym celem jest podniesienie poziomu umysłowego i emocjonalnego dobrostanu młodzieży dotkniętej marginalizacją, poprzez czynne uczestnictwo w procesie twórczym. Zakładamy, że udział w projekcie znacznie podniesie kompetencje społeczne uczestników, a także przysporzy im wiele radości. Tworzenie prac artystycznych ma także pomóc w autoekspresji, a uczestnictwo młodzieży z różnych środowisk ma rozwijać umiejętności interpersonalne, nauczyć jak kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość. Projekt ten integruje różne pola ludzkiego rozwoju; łączy sztuki wizualne, wiedzę o procesie twórczym, pobudza do kreatywnego myślenia i udowadnia, że z biernego obserwatora można przeistoczyć się w aktywnego twórcę.

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Informacje dodatkowe:

Warsztaty będą odbywać się regularnie we wtorki i czwartki w godz. 16.00 – 18.00 w OKP Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu (ul. Górnośląska 66a). Każdej z dziedzin sztuki (projektowanie kostiumu, malarstwo, rzeźba) poświęcone będą 4 tygodnie, co da w sumie 8 spotkań. W każdym tygodniu będą obywać się 2 spotkania trwające 2 godziny


Pierwsze zajęcia - warsztaty z projektowania kostiumu z panią Anną Michalak – Bartosz rozpoczną się 22 września 2020 r. o godz. 16.00 w Wieży Ciśnień.


Realizacja projektu:

  1.  

Organizacja cyklu kreatywnych warsztatów artystycznych i mini wykładów nt. projektowania kostiumów

  1.  

Organizacja cyklu kreatywnych warsztatów artystycznych i mini wykładów nt. malarstwa

  1.  

Organizacja cyklu kreatywnych warsztatów artystycznych i mini wykładów nt. rzeźby
Uczestnicy warsztatów zapoznają się zagadnieniami z każdej z ww. dziedzin artystycznych oraz metodami i narzędziami pracy, podczas warsztatów młodzież przygotuje własne obrazy, rzeźby i kostiumy, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy.

  1.  

Organizacja wizyty na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu oraz w Liceum Plastycznym im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.
Uczestnicy projektu będą mogli zobaczyć, jak wygląda edukacja artystyczna na wyższych szczeblach. Będą mogli także wziąć udział w tzw. lekcji pokazowej.

  1.  

Wycieczka do Muzeum Narodowego we Wrocławiu . Młodzież będzie miała okazję zobaczyć w jaki sposób eksponowane są dzieła sztuki, a następnie wiedzę tę wykorzystać podczas przygotowania własnej wystawy.

  1.  

Pokaz mody oraz wystawa prac wykonanych przez młodzież podczas warsztatów.
Nasi podopieczni wezmą aktywny udział w przygotowaniu pokazu mody oraz wystawy.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ