Społeczne

Nowy podział na obwody łowieckie obszaru Wielkopolski

2021-03-03 11:00:00 UMWW

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przyjęli nowy podział na obwody łowieckie. Teren województwa wielkopolskiego będzie podzielony na 499 obwodów łowieckich w tym 389 polnych i 110 leśnych.

fot. Pixabay
fot. Pixabay

Prace nad podziałem Wielkopolski na nowe obwody łowieckie trwały dwa lata. Były konieczne, ponieważ Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niektóre zapisy z poprzedniej ustawy. W nowej uchwale Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nie tylko zawarty jest opis granic nowych obwodów łowieckich, które teraz muszą mieścić się w granicach województwa ( poprzednio takich ograniczeń nie było) ale także zaliczono każdy obwód do odpowiedniej kategorii – od bardzo dobrej do bardzo słabej.

- Podjęcie uchwały było niezbędne ponieważ dotychczasowy podział miał przestać obowiązywać z końcem marca 2021 r., dlatego konieczne stało się przygotowanie nowego podziału województwa na obwody łowieckie aby zachować ciągłość realizowanych zadań i prac na ich obszarze. Radni Sejmiku Województwa przyjęli uchwałę, która najprawdopodobniej będzie jednak obowiązywała od 1 kwietnia 2022 ponieważ Sejm jest w trakcie nowelizacji ustawy ze względu na fakt, że kilka województw nie zdąży z podziałem regionów na nowe obwody łowieckie – wyjaśnia wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Łowiectwo jest ściśle związane z wykonywaniem polowania, jednak  nie tylko, ponieważ pod tym pojęciem należy rozumieć całą gospodarkę łowiecką, czyli zespół planowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną, a także ochronę środowiska naturalnego oraz kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania wielu gatunków zwierząt.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, każdy właściciel nieruchomości może złożyć oświadczenie u miejscowego starosty i w ten sposób wyłączyć swój obszar z polowań. Niestety, wtedy nie otrzyma odszkodowania za szkody łowieckie, które wypłacane są przez poszczególne koła łowieckie. W trakcie prac nad podziałem województwa na obwody łowieckie trzeba było wypracować wiele kompromisów w związku z brakiem dalszej możliwości tworzenia obwodów tzw. „transgranicznych”, czyli takich które swoim obszarem obejmowały tereny położone w dwóch województwach.

Procedurę wydzierżawiania obwodów łowieckich powierzono właściwym starostom, natomiast wnioski o dzierżawę obwodu rozpatruje właściwy zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Uchwała stanowi akt prawa miejscowego i po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego obowiązywać będzie na terytorium całego województwa.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ