Kultura

Nowy cykl kaliskiej biblioteki - "Wokół tekstu". Odsłona 1 - Marcin Michał Wysocki: "Jednoaktówka o miłości".

2022-08-06 14:00:00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Kaliska biblioteka inauguruje cykl spotkań poświęconych tzw. czytaniu performatywnemu oraz kameralnym spektaklom połączonym z omówieniem prezentowanych tekstów. Pierwsza odsłona zaplanowana na sobotę, 20 sierpnia, na godzinę 18.00, w Galerii 66 w Bibliotece Głównej, zapowiada się bardzo ciekawie. W premierze „Jednoaktówki o miłości” weźmie udział nie tylko dwoje młodych aktorów, Ida Trzcińska i Karol Czajkowski, ale także jej autor, Marcin Michał Wysocki.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Sztuka „Trzy jednoaktówki” o miłości to najnowsze działo Marcina Michała Wysockiego, autora powieści „Baku, Moskwa, Warszawa”, „#Portal randkowy” i „Namaluj mi”. Według autora to próba ujęcia i w miarę możliwości zrozumienia problemów współczesnej młodzieży, swoista weryfikacja, czy zagadnienia, które obecnie na co dzień dotykają młodych wchodzących w dorosłe życie, różnią się od tych, które przeżywali ich rodzice i dziadkowie. Na ile są specyficzne, a na ile uniwersalne.

MARCIN MICHAŁ WYSOCKI

Urodzony w 1965 roku w Warszawie absolwent kilku fakultetów (pedagogika, kultura i oświata) na uczelniach krajowych i zagranicznych (Barclays Bank), doktor nauk humanistycznych UŁ. W swej edukacji ma także „epizod kaliski” – ukończył Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe, w którym obronił pracę dyplomową w postaci partytury reżyserskiej opowiadania „Ernesto” Umberto Saby. Następnie trafił do nieistniejącego już dziś warszawskiego Teatru Popularnego (potem Teatr Szwedzka 2/4), w którym był tłumaczem oraz asystentem dwóch wybitnych reżyserów amerykańskich: Jeffa Goffa i Jacka Wrighta. Współpracował z nimi przy realizacji pierwszego w Polsce musicalu Narzeczona rozbójnika. To było jeszcze na długo przed słynnym „Metrem” Januszów Józefowicza i Stokłosy.

Wkrótce dołączył do zespołu technicznego, a na zakończenie tego etapu kariery teatralnej do zespołu artystycznego Teatru Ateneum. Pełnił tam rolę m. in. rekwizytora, inspicjenta oraz asystenta największych reżyserów scen polskich. Pracował u boku takich osobowości teatru polskiego, jak: Laco Adamik, Krzysztof Zaleski, Wojciech Młynarski, Janusz Głowacki, Tadeusz Konwicki, Agnieszka Osiecka czy Janusz Warmiński. A jeśli chodzi o zespół aktorski, to miał przyjemność – w roli kierownika sceny – koordynować pracę gwiazd ówczesnego Ateneum, takich jak: Gustaw Holoubek, Marian i Jan Kociniakowie, Leonard Pietraszak, Marian Opania, Jerzy Kamas, Tadeusz Borowski, Ewa Wiśniewska, Krystyna Tkacz, Wiktor Zborowski, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Tyniec czy Michał Bajor.

W późniejszych latach współpracował z TVP w programach: „LUZ”, „Sportowa apteka”, „Kawa czy herbata?”. Był autorem muzyki do programów „Mur” i „Sportowa apteka” oraz nagrał autorską płytę „Head”. Próbował również swych sił w roli spikera w Radiu Zet u jego założyciela Andrzeja Wojciechowskiego.

Ostania jego powieść, wydana w 2021 roku „Namaluj mi” dołączyła do grona sześciu wcześniej wydanych pozycji tego autora: pracy naukowej „Wyznaczniki tożsamości etnicznej [...], monografii żołnierza AK Michał Wysocki. Wspomnienia z lat 1921–1955”, która doszła do finału Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2017 r., impresji historycznej „Remedium na śmierć – historie prawdziwe”, relacji kombatantów z okresu Powstania Warszawskiego „A jednak przeżyliśmy. Niezwykłe wspomnienia”, powieści obyczajowej „Baku, Moskwa, Warszawa” oraz zbioru historii o poznawaniu się przez internet „#Portal randkowy”.

IDA TRZCIŃSKA

Kaliszanka, rocznik 1996. Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Uczęszczała również do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Ukończyła Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a spektakl dyplomowy „Hey U” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, w którym zagrała, zdobył Grand Prix 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Nagrodę Jury "Paradiso" na 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie. Jako studentka V roku na krótko związała się ze Sceną Polską Teatru Cieszyńskiego, gdzie zagrała w kilku przedstawieniach, takich jak „Nasze miasto” Thorntona Wildera czy „Czarownice z Salem” Artura Millera, a przede wszystkim stworzyła brawurową kreację Balladyny w inscenizacji Bogdana Kokotka, przygotowanej na jubileusz Sceny Polskiej w czeskim Cieszynie.

Ma także na koncie kilka doświadczeń filmowych – epizody w serialach „Papiery na szczęście” i „Zakochani po uszy” oraz rolę Kariny w filmie „Kryptonim Polska”. Na przyszły rok zaplanowano premierę filmu „Dvě slova jako klíč” Dana Svatka na podstawie książki Josefa Formanka, w którego międzynarodowej obsadzie oprócz Idy Trzcińskiej znalazł się Daniel Olbrychski.

KAROL CZAJKOWSKI

Od najmłodszych lat ciągnęło go do teatru. Już w przedszkolu wybierał najdłuższe wierszyki. Do drugiej klasy liceum łudził się, że aktorstwo będzie dla niego jedynie hobby (stąd profil klasy biol-chem). Jednak życie bardzo szybko zweryfikowało jego plany. Pod koniec drugiej klasy wyjechał do Londynu, aby w teatrze „Rose Theatre” w Kingston zagrać premierowe spektakle rockopery „Szambalia” pod batutą Macieja Pawłowskiego. Edukację rozpoczął w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, a kończy w Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2019 roku zadebiutował na kinowych ekranach drugoplanową rolą Felka w produkcji „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Na swoim koncie ma już takie produkcje jak: „W głębi lasu”, „Kruk. Czorny Woron nie śpi”, „Planeta Singli. Osiem historii” i inne. Pragnie podjąć studia na Wydziale Reżyserii w Krakowie.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować