Społeczne

Nowy ambulans dla kaliskiego szpitala. Środki przekazało Miasto i Powiat Kaliski [zdjęcia]

2019-11-07 13:30:00 BK

To ważny zakup dla kaliskiego szpitala, który udało się zrealizować wspólnymi siłami Miasta Kalisza, Powiatu Kaliskiego i gmin z naszego powiatu oraz regionu. Ambulans typu A służący do transportu pacjentów już jeździ dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się przed głównym wejściem "Okrąglaka", a uczestniczyli w nim zespół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na czele z kierownikiem Rafałem Malczewskim, dyrekcja szpitala oraz fundatorzy nowej inwestycji: prezydent Krystian Kinastowski, Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, włodarze gmin Powiatu Kaliskiego - Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki, zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Stawiszyn Grzegorz Kaczmarek oraz Wójt Gminy Mycielin Rafał Szelągowski. Gościła również dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Daria Szaj. 

- Bardzo chcę podziękować wszystkim darczyńcom. Wiem, że sytuacja w gminach jest trudna. Jako pierwsze na nasze prośby zareagowało Miasto Kalisz, które przekazało na zakup ambulansu 200 tys. zł. - mówił Radosław Kołaciński, dyrektor kaliskiego szpitala. 

Powiat Kaliski przekazał na zakup pojazdu 20 tys. zł, Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce również 20 tys. zł, Gmina i Miasto Opatówek 10 tys. zł, Gmina i Miasto Stawiszyn 10 tys., Gmina Mycielin i Szczytniki po 5 tys. zł. Łączny koszt ambulansu typu A służący do transportu pacjentów to kwota 279 825 zł. Szpital z własnych środków wygospodarował 14 825 zł.

- Nie jest to karetka systemowa, a przeznaczona dla SORu, gdzie będzie świadczyła usługi związane z transportem medycznym pomiędzy szpitalami. Pacjenci, którzy nie będą mogli mieć wykonanych badań w naszym szpitalu m.in. w przypadku poparzeń czy badań kardiohirurgicznych, będą przewożeni do odległych ośrodków nowoczesną karetką - mówił dyrektor kaliskiego szpitala. 

- Szczególnie ważnym i cennym podkreślenia jest fakt, że sposób finansowania karetki był wyjątkowy. Pieniądze przeznaczyło na to gro samorządów lokalnych, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu i poczuciu odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców. Dziękuję dyrektorowi, że zainicjował to przedsięwzięcie. Myślę, że to jest początek dobrej współpracy i przemian służących zarówno szpitalowi jak i mieszkańcom regionu. Jako Samorząd Województwa cały czas doceniamy rolę szpitala kaliskiego, widzimy w nim potencjał i dofinansowujemy jego działalność - mówiła dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Daria Szaj. 

- Mam nadzieję, że pojazd przyczyni się do tego, że warunki pracy personelu medycznego będą lepsze. Szpital ma wiele problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem, ale jeżeli będziemy sobie pomagać i współpracować to tych problemów będzie mniej - mówił prezydent Krystian Kinastowski.  

Ambulans został poświęcony przez księdza kapelana. Kluczyki do pojazdu przekazał ratownikom prezydent Miasta Kalisza.

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ