Społeczne

Nowoczesna siedziba Książnicy Pedagogicznej uroczyście otwarta [zdjęcia, wideo]

2021-09-22 14:30:00 BK/Książnica Pedagogiczna

22 września ul. Południowej 62 w Kaliszu odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu – instytucji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Nowoczesny obiekt został otwarty dla czytelników już w grudniu ub.r. Ze względu na obostrzenia nie było możliwe jednak huczne i uroczyste otwarcie na miarę takiej inwestycji. 22 września br. nadarzyła się ku temu okazja.

W wydarzeniu wzięli udział - Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa, jak również radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, Dorota Kinal kierownik Departamentu Edukacji i Nauki UMWW, poseł Mariusz Witczak, przedstawiciele kaliskich szkół, instytucji, służb mundurowych, Urzędu Miasta i Powiatu Kaliskiego, wykonawcy inwestycji.

- Książnica to 70-letnia historia. Przez wiele lat były marzenia o tym by wybudować nową bibliotekę. Marzenia rozpoczął były dyrektor prof. Krzysztof Walczak. Mnie przypadł w zaszczycie udział w kontynuacji tego dzieła i doprowadzenie do końca - mówiła Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. - Biblioteka zawsze służyła nauczycielom z Kalisza i powiatu kaliskiego, gromadząc literaturę pedagogiczną, psychologiczną, metodyczną a później rozszerzając swoje zbiory o literaturę piękną oraz dzieła naukowe.

- Cieszę się, że kaliska Książnica zyskała siedzibę szytą na miarę XXI wieku. Placówka przy ulicy Południowej rozrosła się i będzie miała nowocześnie wyposażoną przestrzeń dla użytkowników oraz przestronne  magazyny. To miejsce, które od wielu lat spełnia ważną rolę dla lokalnej społeczności, popularyzujące nie tylko czytelnictwo. Prowadzi również działalność edukacyjną i kulturalną. Jej efektem są cieszące się powodzeniem wystawy fotografii, spotkania, prezentacje sztuki, muzyki, teatru i plastyki – mówi Marszałek Marek Woźniak.

Inwestycja w 100 % sfinansowana została z budżetu województwa i kosztowała 11,5 mln złotych. Na terenie starej hali magazynowej przeprowadzono szereg prac budowlanych i adaptacyjnych. Powstał nowy obiekt, w którym obecnie mieszczą się magazyn, czytelnia, wypożyczalnia i sala konferencyjna. Zagospodarowano także pobliski teren wokół budynku.

- To jest takie miejsce, które będzie łączyło mieszkańców, nie tylko pedagogów czy uczniów szkół. Będzie to miejsce spotkań dla mieszkańców nie tylko związanych z czytelnictwem. Są tutaj 3 sale konferencyjne o łącznej powierzchni 260 m2 - mówiła Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa.

Przypomnijmy, że kaliska Książnica, której szefuje obecnie Jolanta Nowosielska, w 2019 roku obchodziła 70 – lecie istnienia. W swoich zasobach posiada ponad 200 tys. wolumenów i 4200 pozycji specjalnych. Jest placówką o charakterze oświatowym, ale także kulturalnym. Inicjuje wiele działań, współpracując z różnymi instytucjami, a także z nauczycielami.

Biblioteka została wyposażona w nowoczesny sprzęt, między innymi urządzenie pozwalające skanować materiały biblioteczne od książki po gazety do formatu A3/A. Dla czytelników dostępny jest również trezor, urządzenie, które umożliwia oddawanie wypożyczonych książek w dni wolne od pracy. Nowoczesne sale konferencyjne są klimatyzowane, wyposażone w sprzęt audiowizualny. Przestrzeń biblioteczna jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

Chlubą placówki jest wiernie odtworzona pracownia artystyczna Władysława Kościelniaka, wybitnego kaliskiego grafika i rysownika oraz regionalisty. Wszystko to sprawia, że czytelnicy coraz chętniej korzystają ze zbiorów kaliskiej Książnicy.

Powierzchnia całkowita nowego budynku to ponad 2300 m2. To wnętrze dynamiczne, które będzie można ustawić i zmienić w zależności od potrzeb i odbywających się wydarzeń. Taką możliwość zapewniają mobilne szklane ścianki działowe.

W Książnicy pracuje łącznie ponad 20 osób, w tym 17 nauczycieli. 

Inwestycja została wyróżniona tytułem „Mister Budownictwa” w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa w Kaliszu, Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Naczelną Organizację Techniczną Oddział w Kaliszu.

Uroczyste otwarcie było też okazją do uhonorowania współpracujących z Książnicą instytucji oraz szkół i przedszkoli okolicznościowymi statuetkami. Całość dopełnił piękny koncert harfistki Jadwigi Tomczyńskiej.

Otwarcie Książnicy dla czytelników nastąpiło w grudniu 2020 roku. Pisaliśmy o tym - https://calisia.pl/nowoczesna-biblioteka-ksiaznicy-pedagogicznej-otwarta-to-biblioteka-na-miare-xxi-wieku-zdjecia-wideo,48381

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ