Edukacja

Nowe możliwości kształcenia zawodowego w Kaliszu. W Zespole Szkół Zawodowych powstała klasa patronacka Wielkopolskiego Klastra Lotniczego

2021-05-17 14:30:00 BK

W Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu, utworzona została klasa patronacka Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy”, przy udziale Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Kaliszu. 17 maja w siedzibie CWRKDiZ odbyło się oficjalne podpisanie porozumienia.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Klasa patronacka pod skrzydłami Wielkopolskiego Klastra Lotniczego to nowość w kaliskiej edukacji. Podczas spotkania zostało sfinalizowane trójstronne porozumienie o współpracy edukacyjno-zawodowej pomiędzy Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy” oraz Miastem Kalisz.

W spotkaniu udział wzięli Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW, Grzegorz Kulawinek – Wiceprezydent Miasta Kalisza, Wojciech Wasik – Prezes Zarządu SPPL „WKL” w Kaliszu, Agata Dziedzic - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu, Marcin Szymczak - dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Kaliszu, dyrektor CWRKDiZ Magdalena Sekura-Nowicka, Agata Dudek naczelnik Wydziału Edukacji i Nauki UM w Kaliszu oraz Marta Sobol Koordynator Biura WKL a także Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

Konferencja obyła się 17 maja nieprzypadkowo. Dziś rusza bowiem nabór do szkół ponadpodstawowych na rok 2021/2022.

- Od dziś rusza nabór do szkół ponadpodstawowych, chcieliśmy tym samym zaprosić uczniów do tego, żeby przystąpili do naszego projektu i złożyli dokumenty do klasy patronackiej pod skrzydłami Wielkopolskiego Klastra Lotniczego - mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor CWRKDiZ.

- 4 lata temu, kiedy kształtowaliśmy misję budowania Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, te jednostki Samorządu Województwa Wielkopolskiego powstały by łączyć przedsiębiorców, reagować na rynek pracy i być pomostem dla szkół branżowych, by młodzi ludzie potrafili się odnaleźć, ale też wskazać te miejsca pracy, które będą dla nich najbardziej odpowiednie - mówiła Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW. - Chodzi o to by bardzo mocno rozwijały się te kierunki kształcenia, które będą potrzebne w subregionie i które będą odpowiadały zapotrzebowaniu pracodawców i przedsiębiorców.

- Też jestem absolwentem technikum i zdaję sobie sprawę jak ważne są kierunki zawodowe. Kiedy kilkanaście lat temu przodowały licea, szkoły zawodowe i technika nie cieszyły się powodzeniem. To się zmienia, ale żeby zmieniało się jeszcze bardziej, konieczna jest jeszcze lepsza współpraca z pracodawcami. Zakłady pracy poprzez udostępnienie miejsca na praktyki, odbycie stażu pozwala na dotknięcie nowoczesności. Nie wszystkie szkoły są tak dobrze wyposażone - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

- Kierują kaliską firmą i Wielkopolskim Klastrem Lotniczym, jest to dla mnie zobowiązanie, aby region Kalisza, południowej Wielkopolski szedł w nowym kierunku, rozwijał się. Nie osiągniemy tego jeżeli nie stworzymy spójnej wizji dla młodych ludzi. Rejon Kalisza to rejon, gdzie można zdobyć dobre wykształcenie, dobrą pracę, gdzie można spędzić dobrze czas - mówił Wojciech Wasik – Prezes Zarządu SPPL „WKL” w Kaliszu. - To co dzisiaj robimy to jeden z tych elementów, jakim jest zdobycie wiedzy i doświadczenia. Młodzież będzie mogła poznać najnowocześniejsze technologie na świecie. 

W ramach szkoły branżowej I stopnia powstaje klasa pod patronatem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy”, w której młodzi ludzie nabędą umiejętności przydatne i zgodne z ich predyspozycjami, a równocześnie z zapotrzebowaniem pracodawców w naszym regionie, a jako absolwenci będą przygotowani do podjęcia zatrudnienia w firmach z branży przemysłu lotniczego. Uczniowie tej klasy mogą liczyć na praktyki i staże zawodowe na najnowocześniejszym sprzęcie, również zagraniczne w ramach programu Erasmus, wizyty studyjne, specjalistyczne szkolenia i doradztwo zawodowe. Będą mogli poznać najnowocześniejsze technologie na świecie. Do pierwszej klasy, kształcącej w zawodach: elektromechanik, mechatronik, operator obrabiarek skrawających przyjętych zostanie 24 uczniów. Klasie tej patronuje Wielkopolski Klaster Lotniczy, skupiający kilkadziesiąt firm, m.in. Pratt&Whitney Kalisz, WSK PZL Kalisz, ZAP Mechanika Ostrów Wielkopolski, Meyer Tool Poland, Collins Aerospace.

- „Wielkopolski Klaster Lotniczy” zrzesza wiele firm i to daje spore możliwości kształcenia kadr. Zainteresowanie Klastra było ogromne stąd powstał pomysł utworzenia klasy patronackiej - mówiła Agata Dziedzic - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu.

- My jako Centrum z grupą ekspertów stanęliśmy przed bardzo trudnym zadaniem wynalezienia optymalnego programu, który pozwoli połączyć kształcenie pod względem przygotowania do egzaminu zawodowego, ale również odpowiedniego przygotowania do pracy w danej firmie - mówił Marcin Szymczak - dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Kaliszu.

Przedmiotów teoretycznych młodzież będzie uczyć się  w Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu, natomiast praktyki zawodowe będą odbywały się w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,  wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i maszyny, dające możliwość nauki zgodnej z oczekiwaniami wymagających pracodawców branży przemysłu lotniczego.
Od drugiej klasy uczniowie będą również uczestniczyć w zajęciach praktycznych u pracodawców zrzeszonych w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym, co umożliwi im poznanie specyfiki branży „od środka” i współprace z najwyższej klasy fachowcami przemysłu lotniczego. Dla najlepszych uczniów przewidziano również stypendia.

Po ukończeniu trzyletniej nauki będzie możliwość zatrudnienia w firmach zrzeszonych w ramach Wielkopolskiego Klastra Lotniczego pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole branżowej II stopnia w trybie zaocznym i uzyskania tym samym wykształcenia średniego z możliwością zdania matury. Absolwenci klasy patronackiej będą mogli także kontynuować naukę na Wydziale Politechnicznym Akademii Kaliskiej i zdobyć wykształcenie wyższe inżynieryjne.

Nabór do klasy patronackiej rozpoczął się dzisiaj, tak jak nabór do wszystkich innych szkół ponadpodstawowych:  https://ponadpodstawowe-kalisz.nabory.pl//Page/OfertyPlacowek/Placowka.aspx?id=558

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować