Społeczne

Nowe możliwości dzięki wirtualnej rzeczywistości na Akademii Kaliskiej

2022-06-06 12:13:41 red

Technologia coraz częściej wnika w nasze życie. Już teraz w większości nie potrafimy funkcjonować bez telefonu komórkowego czy komputera. Rozwój elektroniki stwarza zagrożenia, ale też daje mnóstwo możliwości wykorzystania w sposób kreatywny i korzystny dla ludzkości i nauki. Pierwsze stanowisko wirtualnej rzeczywistości stworzone w Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych to przykład fantastycznego połączenia nauki z technologią.

fot. MW
fot. MW

- Mamy symulator wirtualnej rzeczywistości od Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie. Zakładając wirtualne okulary, korzystając z żyroskopów i całego systemu symulacyjnego możemy „dotknąć” każdej części w samolocie, czy np. odpalić silniki – mówi Paweł Nowakowski pracownik Akademii Kaliskiej.

Uczniowie, studenci i pracownicy Akademii Kaliskiej mają aktualnie do dyspozycji dwie konstrukcje: śmigłowiec MI-8 oraz samolot M28 Bryza - Najciekawiej jest gdy założymy gogle i przeżyjemy to samemu – tłumaczy Adam Hofman z Akademii Kaliskiej.

Dzięki takiemu rozwiązaniu uczelnia nie musi kupować prawdziwego samolotu czy śmigłowca. Co więcej dokupując odpowiednie oprogramowanie można testować kolejne modele samolotów - Osoby które skorzystają z tego systemu przede wszystkim zobaczą samoloty na zewnątrz i wewnątrz, mogą usiąść za sterami tak jakby siedzieli w prawdziwym samolocie - mówi Paweł Nowakowski - System z którego możemy korzystać jest wypożyczony do końca sierpnia - dodaje.

Pracownicy przeprowadzili już pierwsze testy - Po skorzystaniu z tego sprzętu mam pozytywne wrażenia. Jest bardzo dużo możliwości – możemy wejść do samolotu, dotykać różnych rzeczy, przełączać rożne guziki nie mając tego samolotu fizycznie na miejscu - Szymon Witczak z Akademii Kaliskiej.

System wirtualnej rzeczywistości ma wiele możliwości wykorzystania. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można przeprowadzać m.in. zabiegi czy operacje, wprowadzać symulacje zagrożeń lub wypadków, czy też tworzyć eksperymenty w konstrukcji silników lub odpowiednich części konstrukcyjnych.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować