Nowe miejsce na odpady w Orlim Stawie

2015-09-19 19:30:00 ant

Budowa kwatery numer 2 składowiska odpadów wraz z modułem energii odnawialnej w Orlim Stawie dobiegła końca. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie obiektu.

fot. ADAM STELMASZAK
fot. ADAM STELMASZAK

Głównym elementem inwestycji była kwatera składowania odpadów o powierzchni 6 h i pojemności 1 310 000 m3. Będzie ona służyła do bezpiecznego deponowania, zgodnie z zasadami ochrony środowiska – z odprowadzaniem ścieków oraz ujęciem i wykorzystaniem biogazu dla pozostałości po sortowaniu odpadów komunalnych, które docierają do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

Drugim ważnym elementem inwestycji jest układ kogeneracyjny, który jest zasilany biogazem ze starej części składowiska. Będzie on pracował na potrzeby zakładu – zaopatrzenia go w energię elektryczną i cieplną. Szacujemy, że będziemy mieli około 70% energii darmowej, odtwarzalnej z biogazu środowiskowego – powiedział portalowi Calisia.pl Piotr Szewczyk, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

W ten sposób będzie można zaoszczędzić od 200 do 300 tysięcy złotych rocznie.

Kwatera nr 1 jest już zapełniona i musiała zostać zamknięta. Ona i tak wytrzymała dłużej niż zakładaliśmy. Przyznam szczerze, że ją oszczędzaliśmy, kompaktując odpady, czyli zgniatając specjalną maszyną. Część odpadów wykorzystywaliśmy na rekultywację zamkniętych składowisk – wyjaśnia dyrektor zakładu.

I tak stara kwatera zmieściła 300 tysięcy ton opadów. Nowa zmieści cztery razy więcej, to znaczy 1 mln 300 tysięcy i wystarczy szacunkowo na 40 – 50 lat.

Odpady przywożone z Kalisza do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” stanowią około 40% całkowitej ilości odpadów tam składowanych.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ