Kultura

Noc Muzeów w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

2022-05-17 08:00:00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

W sobotnią Noc Muzeów Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprosiła publiczność na spotkania z artystami, prezentującymi obecnie swoje wystawy w Kaliszu. Po wystawie „Have a nice cry!” oprowadziła widzów jej współtwórczyni i zarazem kuratorka Ewa Mrozikiewicz, która wspólnie z Bartoszem Zimniakiem stworzyła w Galerii niepowtarzalną, niebieską przestrzeń wypowiedzi dla wszystkiego tego, co wiąże się z przeżywaniem smutków czy szeroko rozumianą kulturą płaczu. Publiczność, która pojawiła się tego dnia w Galerii miała okazję poznać konteksty powstawania prac i instalacji artystycznych prezentowanych na wystawie „Have a nice cry!”. Każdy mógł osobiście wykonać rytuał parzenia niebieskich kwiatów Klitorii Ternateńskiej i poddać się jej relaksacyjnemu działaniu w Zielonej Strefie Galerii.

fot. Anna Wolff i Tomasz Wolff.
fot. Anna Wolff i Tomasz Wolff.

Drugą część wieczoru wypełniło spotkanie z Mariuszem Warasem, który należy do światowej czołówki street-artu. Jest nie tylko malarzem murali, ale też grafikiem, ilustratorem, twórcą instalacji, kuratorem i podróżnikiem. Ma w dorobku kilkaset murali w ramach projektu "m-city", kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, kilkanaście indywidualnych w40 krajach.

Z Mariuszem Warasem można było porozmawiać o prezentowanej w Galerii Tarasina wystawie „No-Flight Zone” której głównym elementem jest przejmujący w przekazie mural wykonany przez artystę na jednej ze ścian Galerii. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu „M-city' – który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street-artu. Jego styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Joanna Dudek, dyrektorka artystyczna Galerii, witając gości na otwarciu wystawy „No-Flight Zone” zacytowała Logana Hicksa z NY, który tak pisał o Mariuszu Warasie: „Narracja prowadzona przez Mariusza oscyluje wokół idei ruchu. Jego świat gna na przód bez wytchnienia, jedne budynki są wznoszone, inne wyburzane. Idea przemieszczania się ludzi i przewozu towarów zawsze była mu bliska. I to jest właśnie klucz interpretacyjny jego realizacji”. Ale, „Na każdej możliwej powierzchni artysta buduje swą własną linię montażową, masowo produkującą kolejne aglomeracje, a co za tym idzie po mistrzowsku łączy warsztat i przekaz z możliwościami, jakie oferuje mu środek wyrazu, nawiązując zarówno do czasów dawnych, jak i obecnych — do linii produkcyjnej Henry Forda, gier komputerowych Sim City i mebli z Ikei do samodzielnego montażu — łącząc symbole epoki industrialnej z nowoczesną architekturą. Mariusz kreuje odmienną rzeczywistość.

W ostatniej części wieczoru publiczność zgormadzona w Zielonej Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina mogła uczestniczyć w spotkaniu pt. „Mural – sztuka w przestrzeni miasta”, które prowadzili: Mariusz Waras oraz Jerzy Bohdan Szumczyk. Obaj twórcy są częścią Kolektywu Pogoda działającego na terenach po stoczniowych w Gdańsku.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować