Niezwykłe gliniane rzeźby w Wieży Ciśnień

2016-04-16 08:20:00 red.

Wiesław Napierała – artysta rzeźbiarz z Poznania otworzył wczoraj swoją wystawę rzeźby terakotowej w Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień. Kompozycje z wypalanej gliny podejmują z jednej strony tematykę świętości, z drugiej zaś codzienności.

15 rzeźb Wiesława Napierały to niezwykłe kompozycje modelowane z gliny pozbawionej szkliwa, która jest suszona, a następnie wypalana w specjalnym piecu. Artysta odżegnuje się od nazywania swoich prac ceramiką. Ta nazwa bardziej sugeruje “unaczyniownienie” formy, co w tym przypadku absolutnie nie ma miejsca. Rzeźbiarz porusza się w tematyce świętości, inspirując się postaciami i opowieściami biblijnymi, którą zestawia z codziennością i powszedniością współczesnego życia.

- Tematyka moich prac obraca się wokół czegoś w rodzaju przeciągania liny pomiędzy sacrum a profanum. Nie chciałbym jednak, aby ta próba sił zdominowała moją narrację ponad samo stwierdzenie, że tendencje takie istnieją i to nierzadko na jednym lub równoległych planach. Rolę swoją staram się sprowadzić jedynie do działań reżyserskich. Wprowadzając poszczególne figury-postacie, powierzam im określone role, miejsce w scenach lub misteriach zasugerowane w tytule pracy. Gra postaci staje się wypadkową wykonawstwa i warstwy ideowej, w której postacie-marionetki przejmują inicjatywę w urzeczywistnianiu koncepcji narratora – powiedział Wiesław Napierała.

Oryginalność i nieprzeciętność pokazanych w Wieży Ciśnień rzeźb to, oprócz koncepcji ideowej i tradycyjnego pojmowania formy rzeźbiarskiej, również monumentalność prac uzyskana w małej skali, a także naturalna, jednorodna, choć nie jednostajna barwa tworzywa, na którym wyraźny jest dotyk artysty.

Wystawę można oglądać do połowy maja br.

Wiesław Napierała urodził się 1959 w Poznaniu. W roku 1980 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1981 – 1986 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na kierunku Rzeźba, otrzymał dyplom z wyróżnieniem w zakresie rzeźby w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego. W 1988 roku rozpoczął pracę w PWSSP w Poznaniu. W 2015 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie prowadzi pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych.

Zdjęcia: red.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ