Kultura

Niedzielny wieczór pod znakiem Jubileuszu 15-lecia Piano Song [zdjęcia, wideo]

2022-05-22 21:32:00 redakcja@calisia.pl

W niedzielny wieczór w Centrum Kultury i Sztuki odbył się uroczysty Koncert z okazji 15-lecia istnienia Studia Wokalno - Artystycznego Piano Song, którego powstało i rozwija się przez te wszystkie lata z inicjatywy Anny Kowalkiewicz - Oligny.   Przez piętnaście lat swojego istnienia Piano Song stawało się czymś więcej, niż szkołą wokalną. To jeden z ważnych elementów kulturalnego krajobrazu Kalisza: miejsce, z którym związane są takie nazwiska jak Marzena Ugorna, Ewelina Łuszczek czy rozwijający swoją karierę muzyczną w Kalifornii - Piotr Porada.

fot. EM
fot. EM

Przez minione piętnaście lat działania szkoły prowadzonej przez Annę Kowalkiewicz-Oligny przewinęły się setki dzieci. Oczywiście nie wszyscy wychowankowie Piano Song robią karierę muzyczną, ale całe rzesze młodzieży zyskały możliwość uwrażliwienia się na muzykę właśnie dzięki tej szkole.

Jej założycielka, Anna Kowalkiewicz - Oligny to pasjonatka rozwijania zdolności muzycznych wśród młodzieży. Jest też osobą, która nie zraża się łatwo: organizuje z pasją wydarzenia muzyczne w naszym mieście (jak chociażby dzisiejsza gala, kilka edycji festiwalu piosenek Żydowskich SHALOM, czy adaptacja musicalu "Król Lew" dla Dzieci).

To podczas tego Koncertu zgromadzeni w sali CKiS mieli okazję usłyszeć dwukrotnie samą Annę Kowalkiewicz - Oligny, która zaśpiewała najpierw ze swoimi dziećmi Julią i Janem utwór poświęcony pamięci przedwcześnie zmarłego męża "Sound of Silence", a następnie solo - przyjęty owacjami na stojąco -  utwór Edith Piaf - "Non, Je ne regrette rien". Ten drugi utwór - jak powiedziała Maestra - jest jej życiowym mottem i wyraża to, co ma w sercu -  "niczego nie żałuje".  

 

 

Anna Kowalkiewicz-Oligny łączy w sobie charyzmę pedagoga z chęcią tworzenia oraz wspaniałymi zdolnościami organizacyjnymi. Jej determinacja i konsekwencja spowodowały to, że Piano Song na stałe zagościł w przestrzeni kulturalnej naszego miasta: młodzież występuje na licznych wydarzeniach kulturalnych, a lista międzynarodowych osiągnięć jej wychowanków jest imponująca.

 

Nic dziwnego zatem, że piętnaste urodziny Piano Song zgromadziły w niedzielny wieczór sporo publiczności w kaliskim CKIS.

Imprezę prowadził z dużą dawką humoru -  dziennikarz i prezenter związany z Piano Song od początków jego powstania - Jan Japas Szumański.

Na scenie wystąpili niemal wszyscy wokaliści, którzy są ze mną do tej pory czyli Ewelina Łuszczek, Julita Balcerzyk, Bartek Dreczko, Justyna Garczarek, Angelika Jasińska, Paulina Wiertelak, Ada Pietura - mówi Anna Kowalkiewicz-Oligny. Z Kalifornii specjalnie na Koncert przyleciał Piotr Porada, który w Piano Song stawiał swoje pierwsze kroki, a dziś mieszka na drugim końcu świata i jest moim Wielkim Przyjacielem. - Byli też młodsi artyści, którzy praktycznie stawiają pierwsze kroki na scenie, ale już objawiają  talent.   

 

Niemała była też grupa wykonawców tego wieczoru:  gościnnie wystąpił Wowa z Charkowa oraz  Moni Veluz - artysta znany z występów na  amerykańskim Broadway-u. Mówiąc o USA, na piętnastoleciu zjawił się też prosto Kalifornii - Piotr Porada, który poza udziałem wokalnym, podkreślił jak ważna dla jego kariery jest osoba Anny Kowalkiewicz-Oligny.

 

Zresztą większość osób, które „przeszło szkołę” u charyzmatycznej pani Anny, chwali jej osobowość, ciepłe i przyjacielskie podejście oraz zdobyte w Piano Song umiejętności.

Zgromadzona na 15-leciu publiczność miała okazję wysłuchać kilkunastu utworów w wykonaniu przedstawicieli Piano Song. Gromkimi oklaskami nagradzano występy najmłodszych, ale i nie szczędzono aplauzu dla bardziej dojrzałych wykonawców.

Końcowe wykonanie piosenek Abby spowodowało, że uczestnicy koncertu opuszczali salę w całkiem roztańczonym nastroju.

Twórczyni Piano Song należą się przede wszystkim gratulacje za stworzenie związanej z muzyką społeczności pasjonatów, z których część rozwija z sukcesem indywidualne kariery. Podobne treści przebijały z gratulacji składanych przez przedstawicieli władz miasta, samorządu, ale także rodziny obecnych i dawnych wychowanków tej szczególnej szkoły. 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować