Społeczne

Nie żyje Tomasz Machciński - Człowiek Tysiąca Twarzy

2022-01-03 22:49:14 red.

Z przykrością informujemy, że w wieku 79 lat zmarł Tomasz Machciński, polski fotografik, performer, aktor. Znany jako „człowiek tysiąca twarzy”. Mieszkał i tworzył w Kaliszu.

fot. arch. Calisia.pl
fot. arch. Calisia.pl

Informację o śmierci artysty podali dziś wieczorem bliscy, przedstawiciele środowiska artystycznego a także m.in. Gazeta Wyborcza.

Tomasz Machciński urodził się w Górkach, w Puszczy Kampinoskiej; dzieciństwo spędził w szpitalach i sierocińcach, m.in. w Kaliszu. Po II wojnie światowej zaopiekowała się nim korespondencyjnie amerykańska aktorka Joan Tompkins. W 1994 roku ich historia została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Dziecko z katalogu” (reż. Alicja Albrecht).

Szkołę jako mechanik precyzyjny ukończył w 1963 roku. Podjął pracę jako praktykant maszyn biurowych w CMB.

W 1966 zajął się fotografią. Stworzył tysiące fotograficznych autoportretów. Wcielał się w znane postaci z historii, literatury, polityki, kultury, a także wymyślone przez siebie typy ludzkie. Swoje ciało traktował jako medium trwającego od pół wieku, konsekwentnie realizowanego projektu artystycznego, będącego totalnym dziełem otwartym. Był zarazem reżyserem i aktorem, charakteryzatorem i kostiumografem, wreszcie artystą – fotografem i archiwistą własnych dokonań. Od dekady, wykorzystując możliwości aparatu cyfrowego, nagrywał również performance’y dokamerowe, będące rejestracją improwizowanych utworów wokalnych.

Wystawy indywidualne jego prac odbyły się m.in. w: Kopenhadze, Beverly Hills, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Kaliszu, Radomsku czy Gnieźnie.

Brał udział w dwóch wystawach zbiorowych:

  • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 1992
  • Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 2016[

Zrealizowano trzy filmy o jego życiu i twórczości:

  • „Amator”, reż. M. Nowakowski, (1978),
  • „Incognito” reż H. Dederko (1988),
  • „Dziecko z katalogu” reż. A. Albrecht (1994)

Zrealizowana została również jedna etiuda „Ja Machciński” (reż. E.K. Rząd). Reżyser Henryk Dederko za film „Incognito” otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Norymberdze oraz Grand Prix na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem w 1992 r.

Tak Calisia.pl. pisała o działalności Tomasza Machcińskiego.

7 lipca 2016 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, odbył się wernisaż wystawy Tomasza Machcińskiego. – Sam jestem dziełem sztuki, to, co robię i jak żyję, jest tożsame. Idzie ze mną krok w krok. Tomasz Machciński żywe dzieło sztuki. Szkoda mnie zakopać – mówił wówczas Tomasz Machciński.

Machciński - "człowiek tysiąca twarzy"

W 1994 roku powstał film dokumentalny „Dziecko z Katalogu”. Amerykańska aktorka Joan Tompkins zadeklarowała gotowość opieki nad osieroconym dzieckiem, ofiarą II wojny światowej w Europie. Wybrała pewnego chłopca z katalogu. Okazał się nim nierokujący na wyzdrowienie Tomek Machciński z Polski, który wyrósł na artystę fotografika - „Człowieka Tysiąca Twarzy.”

Calisia.pl 11 lat temu opublikowała w częściach autobiografię artysty - Jedyna w swoim rodzaju autobiografia, w której moje foto wcielenia grają role bohaterów moich opowieści. Rodzinie oraz ludziom dobrej woli ją dedykuję.
„Człowiek Tysiąca Twarzy” Machciński Tomasz Kalisz 2009 r.

https://calisia.pl/czlowiek-tysiaca-twarzy-czesc-i,28394

Wszystkie części znajdziecie w wyszukiwarce Calisia.pl.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować