Społeczne

Nie żyje Tomasz Machciński - Człowiek Tysiąca Twarzy

2022-01-03 22:49:14 red.

Z przykrością informujemy, że w wieku 79 lat zmarł Tomasz Machciński, polski fotografik, performer, aktor. Znany jako „człowiek tysiąca twarzy”. Mieszkał i tworzył w Kaliszu.

fot. arch. Calisia.pl
fot. arch. Calisia.pl

Informację o śmierci artysty podali dziś wieczorem bliscy, przedstawiciele środowiska artystycznego a także m.in. Gazeta Wyborcza.

Tomasz Machciński urodził się w Górkach, w Puszczy Kampinoskiej; dzieciństwo spędził w szpitalach i sierocińcach, m.in. w Kaliszu. Po II wojnie światowej zaopiekowała się nim korespondencyjnie amerykańska aktorka Joan Tompkins. W 1994 roku ich historia została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Dziecko z katalogu” (reż. Alicja Albrecht).

Szkołę jako mechanik precyzyjny ukończył w 1963 roku. Podjął pracę jako praktykant maszyn biurowych w CMB.

W 1966 zajął się fotografią. Stworzył tysiące fotograficznych autoportretów. Wcielał się w znane postaci z historii, literatury, polityki, kultury, a także wymyślone przez siebie typy ludzkie. Swoje ciało traktował jako medium trwającego od pół wieku, konsekwentnie realizowanego projektu artystycznego, będącego totalnym dziełem otwartym. Był zarazem reżyserem i aktorem, charakteryzatorem i kostiumografem, wreszcie artystą – fotografem i archiwistą własnych dokonań. Od dekady, wykorzystując możliwości aparatu cyfrowego, nagrywał również performance’y dokamerowe, będące rejestracją improwizowanych utworów wokalnych.

Wystawy indywidualne jego prac odbyły się m.in. w: Kopenhadze, Beverly Hills, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Kaliszu, Radomsku czy Gnieźnie.

Brał udział w dwóch wystawach zbiorowych:

  • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 1992
  • Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 2016[

Zrealizowano trzy filmy o jego życiu i twórczości:

  • „Amator”, reż. M. Nowakowski, (1978),
  • „Incognito” reż H. Dederko (1988),
  • „Dziecko z katalogu” reż. A. Albrecht (1994)

Zrealizowana została również jedna etiuda „Ja Machciński” (reż. E.K. Rząd). Reżyser Henryk Dederko za film „Incognito” otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Norymberdze oraz Grand Prix na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem w 1992 r.

Tak Calisia.pl. pisała o działalności Tomasza Machcińskiego.

7 lipca 2016 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, odbył się wernisaż wystawy Tomasza Machcińskiego. – Sam jestem dziełem sztuki, to, co robię i jak żyję, jest tożsame. Idzie ze mną krok w krok. Tomasz Machciński żywe dzieło sztuki. Szkoda mnie zakopać – mówił wówczas Tomasz Machciński.

Machciński - "człowiek tysiąca twarzy"

W 1994 roku powstał film dokumentalny „Dziecko z Katalogu”. Amerykańska aktorka Joan Tompkins zadeklarowała gotowość opieki nad osieroconym dzieckiem, ofiarą II wojny światowej w Europie. Wybrała pewnego chłopca z katalogu. Okazał się nim nierokujący na wyzdrowienie Tomek Machciński z Polski, który wyrósł na artystę fotografika - „Człowieka Tysiąca Twarzy.”

Calisia.pl 11 lat temu opublikowała w częściach autobiografię artysty - Jedyna w swoim rodzaju autobiografia, w której moje foto wcielenia grają role bohaterów moich opowieści. Rodzinie oraz ludziom dobrej woli ją dedykuję.
„Człowiek Tysiąca Twarzy” Machciński Tomasz Kalisz 2009 r.

https://calisia.pl/czlowiek-tysiaca-twarzy-czesc-i,28394

Wszystkie części znajdziecie w wyszukiwarce Calisia.pl.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ