Społeczne

Nie żyje słynny podróżnik Aleksander Doba. Przepłynął Atlantyk z wiosłami z Kalisza

2021-02-23 14:00:00 red.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Aleksandra Doby, wielkiego kajakarza, podróżnika, ale też żeglarza, laureata nagrody „Conrady – Indywidualności Morskie” przyznawanej przez Bałtyckie Bractwo Żeglarzy z Gdańska.

fot. arch.
fot. arch.

Jak informuje Polski Związek Kajakarski, 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje marzenia. Miał 74 lata.

Aleksander Doba jest pierwszym Polakiem, który zdobył prestiżową nagrodę Podróżnika Roku National Geographic. Jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął Atlantyk kajakiem korzystając wyłącznie z siły własnych mięśni. Zrobił to dwukrotnie: raz z najwęższym miejscu Atlantyku, między Afryką a Ameryką Południową, a raz w najszerszym – między Portugalią a Florydą. Co więcej, zrobił to będąc już po sześćdziesiątce!

Pierwsze doświadczenia kajakarskie przyszły w jego życiu dość późno: wsiadł do kajaka w wieku 34 lat. Wcześniej wędrował pieszo, rowerem, uprawiał szybownictwo i skoki spadochronowe. Zanim przepłynął Atlantyk, odbył wyprawy kajakowe do Narwiku, wokół Bałtyku, opłynął Bajkał.

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później otrzymał również Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018).

W 2016 roku Aleksander Morka gościł w Kaliszu, w Cafe Calisia, na zaproszenie Szkoły Żeglarstwa MORKA i Stowarzyszenia Polacy Dookoła Świata w ramach cyklu spotkań żeglarskich Sail Calisia. Link do relacji z wydarzenia: https://calisia.pl/przeplynal-dwukrotnie-atlantyk-kajakiem-wiosla-mial-z-kalisza,12769

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. zmarł śmiercią podróżnika...

Opublikowany przez Aleksandra Dobę Wtorek, 23 lutego 2021

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ