Usługi

Nie zdążyłaś wyprać firanek przed świętami? Zrób to na nowy rok!

2023-01-17 10:13:00 reklama@calisia.pl

Białe firanki to nie tylko ozdoba okna i sposób na ucieczkę od ciekawskich spojrzeń - to także pewnego rodzaju filtr, który wyłapuje pyłki i zanieczyszczenia z powietrza, co niestety z czasem odbija się na ich wyglądzie. Szare, pożółkłe czy poplamione są nieestetyczne i niepotrzebnie zaciemniają pomieszczenie - podczas gdy świeże i czyste firanki rozjaśniają oraz ożywiają nasze wnętrza.

MILOVE
MILOVE

My Polacy bardzo lubimy mieć firanki w oknach - czy to żakardowe, bawełniane, w tym tiulowe, lniane, czy to te wykonane z organtyny. Nieważne jakie - wszystkie firany nie lubią kurzu, szkodzi im smog, dym papierosowy, tłuszcz czy promieniowanie słoneczne. Jeśli w domu są małe dzieci czy zwierzęta - firany też nie mają lekkiego życia. Ich pranie jest równie ważne jak regularne mycie okien. Poniżej zamieszczamy garść informacji, które pomogą dobrze przejść przez ten proces.

Pranie firanek - podstawowe zasady
  1. Przed praniem dobrze jest namoczyć firanki przez kilka godzin w wannie lub dużej misce z letnią wodą. Im dłużej się będą moczyć, tym lepiej będzie można pozbyć się z nich plam i innych zanieczyszczeń. W razie potrzeby można dolać do wody delikatny detergent lub wymieszać z nią trochę sody czy kwasku cytrynowego, o czym piszemy poniżej.
  2. Dobrym nawykiem jest stosowanie worków do prania lub poszewek na poduszki. Firana włożona do takiego worka jest odpowiednio zabezpieczona, szczególnie kiedy posiada różnego rodzaju ozdoby, jak koraliki czy frędzle.
  3. Pamiętaj, aby zbytnio nie przeładować bębna. Może go to uszkodzić, a w najlepszym wypadku spowodować, że firany nie wypiorą się za dokładnie.
  4. Nie łącz w pralce białych firan z kolorowymi ubraniami czy innymi tkaninami. Jeśli to konieczne, dla większego bezpieczeństwa, dołóż do prania chusteczki zapobiegające zmianom koloru tkanin.
  5. Możesz użyć płynu do płukania, na przykład Płynu Milove fresk blue. To oprócz nadania firanom miękkości i zapachu, pomoże wygładzić zagniecenia i zabezpieczyć materiał przed osadzaniem się na nim drobinek kurzu.

 

Pranie firanek w pralce czy ręcznie?

Jeśli nie wiesz, jak prać firanki i czy możesz uprać je w pralce, zdecyduj się raczej na pranie ręczne, albo pranie w jak najdelikatniejszym programie z temperaturą maksymalnie 30 stopni Celsjusza i bez wirowania.

 

Pranie firanek w pralce - jaki program wybrać?

Optymalnym programem odpowiednim do większości rodzajów firan będzie program do prania ręcznego lub przeznaczony do prania delikatnych tkanin bez wirowania lub z niewielkimi obrotami bębna. W takich warunkach materiał będzie miał więcej czasu na namoczenie się i nie będzie mocno pognieciony.

 

W jakiej temperaturze prać firanki?

Jeśli zastanawiasz się, czy firanki można prać w 60 stopniach, lepiej od razu zarzuć ten pomysł. Tekstylia te zazwyczaj wykonane są z delikatnych materiałów, które źle znoszą kontakt z wysoką temperaturą. 

Pranie w gorącej wodzie mogłoby je skurczyć, zdeformować albo odbarwić ewentualne kolorowe elementy. Najlepiej prać firany w przedziale temperaturowym 30-40 stopni Celsjusza. Już ustawienie na pralce 40 stopni po uprzednim namoczeniu firan powinno poradzić sobie z bardziej uporczywymi plamami.

 

Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione?

Kolejną zmorą jest prasowanie pogniecionych firan, które może zająć więcej czasu, niż byśmy sobie życzyli. Jak prać firanki, żeby nie prasować ich potem przez długie godziny? Jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem parownicy i obawiasz się, że czekają Cię dłuższe chwile z żelazkiem w ręce, wiedz, że są pewne sposoby, które mogą uratować sytuację. 

Po pierwsze przed włożeniem do pralki, złóż firany w kostkę i włóż je do siatki do prania. Ustaw program wirowania na około 400-600 obrotów, a potem, po wypraniu rozwieś je od razu w oknach. Drobne zagniecenia powstałe podczas prania rozprostują się pod wpływem ciężaru mokrej tkaniny. Jeśli z firan skapuje woda, zabezpiecz podłogę ręcznikami. Warto już na etapie doboru firan do domu pomyśleć o tym, z jakiego wykonane są materiału, czy będzie on podatny na zagniecenia, czy też łatwy w codziennej obsłudze.

 

Jak prać firanki, żeby były białe?

Aby tkanina odzyskała świeżość, była czysta i śnieżnobiała, ważny jest odpowiedni dobór środków do prania. Tylko czym prać firanki, żeby były białe? Z racji na specyfikę materiału zaleca się delikatne detergenty do prania białych tkanin lub te dedykowane typowo firanom. Pamiętaj, aby nie używać ich w za dużej ilości, aby dobrze się rozpuściły i nie uszkodziły materiału.

Jeżeli chcesz wzmocnić efekt bieli i dodatkowo odświeżyć firanki, możesz do proszku lub płynu do prania dosypać 2-3 łyżki sody oczyszczonej, która doskonale poradzi sobie z trwałych zabrudzeniami i przywróci im śnieżnobiały kolor.

Przy poszarzałych przez dym papierosowy firankach dobrym sposobem może okazać się namoczenie ich przed praniem w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego lub soku z cytryny - już około 2-3 łyżek powinno znacząco poprawić wygląd materiału.

Natomiast z tłustymi plamami najlepiej poradzi sobie mąka, którą należy posypać plamy i zostawić na jakiś czas. Później należy zgarnąć mąkę, a firany ubrać w odpowiednio dobranym środku piorącym.

 

Jak często prać firanki?

Odpowiedź na to pytanie zależna jest od różnych czynników, m.in. od tego, gdzie mieszkamy, czy mamy zwierzęta w domu, czy mieszkają z nami dzieci lub czy w domu pali się papierosy. Generalnie 2-3 razy w roku to odpowiednia częstotliwość. Jednak jeśli widzisz, że firany potrzebują odświeżenia, nie czekaj do kolejnych świąt, najlepiej zrób to od razu. Po więcej wskazówek zajrzyj na bloga Milove

 

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować