Motoryzacja

Nie ma pętli na Rajskowskiej więc autobus nr 21 zawraca na drodze pieszo-rowerowej. Urzędnicy przekonują, że to tymczasowe rozwiązanie.

2023-01-10 17:00:00 red

Zmiany w funkcjonowaniu autobusów KLA, a szczególnie zmiany w rozkładzie jazdy wprowadziły pewnego rodzaju zamieszanie. Jednak największe zdziwienie naszych czytelników wzbudziło funkcjonowanie, a raczej sposób zawracania autobusu nowej linii nr 21. Autobus zawraca na… drodze pieszo-rowerowej, ponieważ nie ma pętli. - Nie jest to rozwiązanie, które mnie osobiście zadowala. Powinna pojawić się w jak najszybszym czasie pętla do zawracania autobusów usytuowana przy ul. Rajskowskiej – tłumaczy Krzysztof Gałka.

fot. MR
fot. MR

Jak to w ogóle się stało, że autobus, który został wprowadzony od początku 2023 i specjalnie wytyczono do niego trasę nie ma pętli do zwracania? - Wydaje mi się, że nie jestem kompetentną osobą do wyrażenia jakiegokolwiek stanowiska jeżeli chodzi o miejsce zawracania autobusów w ciągu ul. Rajskowskiej tylko dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu Krzysztof Gałka ponieważ jest osobą, która wyznaczała miejsce do zawracania tych autobusów. To miejsce według mojej wiedzy miało być w ciągu ul. Rajskowskiej – mówi Anna Walczyńska naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Sprawę tłumaczy wspomniany przez naczelnik Walczyńską dyrektor Krzysztof Gałka - Komunikacja miejska została wprowadzona na ul. Rajskowską. Jest to droga ślepa, bez przejazdu. Nie było możliwości wyznaczenia pętli do zawracania ponieważ są tam tereny prywatne i przygotowanie takiej pętli wymaga czasu i zabezpieczenia środków w budżecie Miasta. Było wiadome, że jest to niemożliwe do wykonania i to nie było wykonane. Ponieważ od 1 stycznia ta linia została uruchomiona jedynym rozwiązaniem była wspólna wizja w terenie jeszcze w ubiegłym roku przy udziale przedstawicieli Wydziału Spraw Obywatelskich, Kaliskich Linii Autobusowych oraz Zarządu Dróg Miejskich i jedynym rozwiązaniem na zasadzie tymczasowości będzie rozwiązanie, że autobus wjedzie na chwilkę na tę drogę pieszo-rowerową – tłumaczy dyrektor ZDM i dodaje - Należy to traktować jako tymczasowe rozwiązanie.

ZDM chce stworzyć pętlę do zawracania autobusu linii 21 - W tej chwili jako Zarząd Dróg Miejskich podejmujemy działania na etapie projektowym dotyczące wyznaczenia pętli autobusowej z prawdziwego zdarzenia, ale to wymaga czasu. Musimy uruchomić specustawę drogową, żeby przejąć tereny. Musimy również zabezpieczyć odpowiednie środki w budżecie Miasta – mówi Krzysztof Gałka - Jest to droga po której mogą się poruszać autobusy. Jest specjalna tabliczka pod znakiem zakaz ruchu „nie dotyczy autobusów KLA”. W majestacie prawa ten autobus może tam dzisiaj wjechać oczywiście zachowując szczególną ostrożność, dlatego, że mogą się pojawić na tej drodze piesi i rowerzyści – dodaje.

- Nie jest to rozwiązanie, które mnie osobiście zadowala. Powinna pojawić się w jak najszybszym czasie pętla do zawracania autobusów usytuowana przy ul. Rajskowskiej – twierdzi K. Gałka.

Po ścieżce jeżdżą rowery, to również jedno z ulubionych miejsc biegaczy. Ścieżka usytuowana jest na wale przeciwpowodziowym, a jednak autobus tam zawraca. Czy wszystko zostało wzięte pod uwagę wyznaczając tam miejsce do zawracania autobusu? - Ja nie jestem decydujący w tej sprawie. Zostało wprowadzone rozwiązanie tymczasowe, bo nie było innego rozwiązania. Proszę mi nie zadawać takich pytań. Organizatorem transportu publicznego na terenie Miasta Kalisza w imieniu prezydenta jest Wydział Spraw Obywatelskich i tam należy kierować wszystkie pytania – dodaje Krzysztof Gałka.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować