Społeczne

Nauczyciele oraz uczniowie w Kaliszu będą podnosić swoje kompetencje i doskonalić umiejętności. Jakie wsparcie uzyskają?

2022-05-27 15:30:00 BK

27 maja w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu odbyło się podpisanie umowy o dofinansowanie wspólnego projektu pn. „Sukces zawodowy. Nowoczesne kształcenie z Centrum” ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk
Przedsięwzięcie dofinansowane jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Projekt jest przedsięwzięciem kompleksowym, opracowanym na podstawie deficytów zawodowych, które występują na rynku pracy miasta Kalisza i powiatu kaliskiego oraz przeprowadzonej diagnozy potrzeb CKZiU w Kaliszu. 

Umowę podpisali Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu Marcin Szymczak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek. W specjalnej konferencji uczestniczyli również Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza Ewelina Dudek.

- W ramach projektu zrealizowane będzie doposażenie dwóch pracowni przedmiotów zawodowych w Centrum Kształcenia. Będzie to pracownia programowania robotów i sterowników oraz projektowania i modelowania 3D. 22 nauczycieli kształcenia zawodowego weźmie udział w kursach i szkoleniach doskonalących ich umiejętności i kompetencję zawodowe. 32 uczniów weźmie udział w kompleksowym wsparciu edukacyjnym podnoszącym ich umiejętności i kwalifikacje - mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

- To co ogromnie nas cieszy to dodatkowe kursy dla nauczycieli zawodowych, kursy kompetencyjne, kursy prawa jazdy i doposażenie sali. To jest kolejny element, który wzbogaca naszą ofertę edukacyjną. Dziękujemy Panu Marszałkowi za wsparcie - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

- Projekt skierowany jest również dla uczniów. Zakłada 4-etapowe wsparcie. Pierwsze dwa etapy będą realizowane w Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Pozostałe w Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. My jako Centrum będziemy odpowiadać za kompetencje naszych uczniów. Wezmą udział w różnego rodzaju kursach, gdzie uzyskają uprawnienia spawalnicze czy też elektryczne. Uczniowie będą mogli uzyskać również prawo jazdy w kategorii B lub C. Wszyscy chętni będą mogli uzyskać uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi - mówił Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu Marcin Szymczak.

- Będziemy realizować wsparcie w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego, w tym również dla doradcy zawodowego, który będzie te zadania realizował w CKZiU. Skupiliśmy się na takich zadaniach jak rozwijanie kompetencji i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli jak również kompleksowe wsparcie dla uczniów w zawodzie elektryk, w zawodzie operator obrabiarek, wsparcie w zawodzie technik robót wykończeniowych i technik pojazdów samochodowych - mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

W ramach projektu przeprowadzonych będzie 184 h kursów zawodowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego i doradców zawodowych oraz 96h dla uczniów doradztwa zawodowego. Przewidziano także 40 h szkoleń kompetencyjnych, 417 h kursów zawodowych, 635 h kursów na prawo jazdy kat B, prawo jazdy kat. C oraz wózków jezdniowych.

Całkowita wartość projektu to 412 tys. zł, z czego dofinansowanie wynosi 371 tys. zł - w tym środki unijne to 350 tys. zł, 20 tys. zł z budżetu państwa. Kwota wkładu własnego z Miasta Kalisza to 41 tys. zł.

Projekt realizowany będzie do 30 czerwca 2023 roku.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować