Kultura

NASTROJE i NAS TROJE – przeboje ponad czasem

2022-01-16 20:00:00 CKiS

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza w sobotę, 29 stycznia 2022 roku, o godzinie 18:00, do Pałacu Radziwiłłów w Antoninie na koncert karnawałowy „NASTROJE I NAS TROJE” utrzymany w charakterze barwnego kalejdoskopu różnych gatunków muzyki. Wystąpią wokaliści Anna i Romuald Spychalscy, saksofonista Adam Wojtasik i pianista Marcin Janiszewski. Koncert poprowadzi Krystyna Pietranek-Kulis.

Prym w programie NASTROJE i NAS TROJE wiedzie muzyczne małżeństwo ANNA I ROMUALD SPYCHALSCY, podbijające (solo i w duecie) od dziesięciu lat polskie i zagraniczne estrady koncertowe. Anna jest wokalistką o wspaniałych walorach głosowych i specjalizuje się w interpretacjach musicalowych songów oraz evergreenów światowej muzyki pop, zaś Romuald dysponujący pięknym wyszkolonym w stylu belcanto tenorem, śpiewa nie tylko arie i duety operowe oraz operetkowe, czy też słynne pieśni neapolitańskie, ale również współczesne piosenki wymagające głosu o szerokiej skali. Odmienne klimaty wprowadza do koncertu saksofonista ADAM WOJTASIK grający niepowtarzalnym, uduchowionym dźwiękiem każdą muzykę, a przede wszystkim przeboje „złotej ery swingu”. Solistom towarzyszy MARCIN JANISZEWSKI, pianista i akordeonista poruszający się z równą swobodą po obszarach muzyki klasycznej, co jazzowej i rozrywkowej, znakomity instrumentalista klawiszowy, aranżer i nauczyciel sztuki improwizacji. W programie koncertu karnawałowego znajdą się m.in. się takie utwory jak: „Caruso”, „Moja mam z miasta Yokohama” – duet z operetki „Wiktoria i jej huzar”, „Tak całkiem bez dziewczątek” – aria hrabiego Boni z opt. „Księżniczka Czardasza”, „Besame mucho”, „Quando, quando”, „I will always love You”, „Hallelujah” czy „Volare”.


Anna i Romuald Spychalscy dzięki pasji i miłości do muzyki stanowią duet nie tylko na scenie, ale również w życiu prywatnym, są bowiem „muzycznym małżeństwem”. Od początku istnienia duetu, czyli przez prawie 7 lat, Anna – wtedy jeszcze Jurczyńska i Romuald Spychalski koncertowali w Polsce, Francji, Holandii, Niemczech, wielokrotnie Kanadzie i USA. Współpracowali z wieloma wybitnymi dyrygentami, czego owocem były wydarzenia muzyczne, z których najważniejsze to Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy oraz “Przystanki Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury” m. in. w Łodzi, Krakowie, Warszawie, koncerty z towarzyszeniem orkiestry Straussowskiej „Obligato” pod dyrekcją Jerzego Sobeńki, widowiska muzyczne z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Oprócz repertuaru operetkowego i operowego, pasji Romualda, punktem wyjścia do stworzenia duetu, który był nowym szczeblem w karierze Spychalskich, stało się włączenie do licznych programów artystów muzyki musicalowej, a w niedługim czasie także światowych i polskich evegreenów z gatunku muzyki filmowej i rozrywkowej. Szczególnie upodobali sobie przeboje Andrea Bocellego, Celine Dion, Franka Sinatry, Elvisa Presleya, Michaela Buble, Whitney Houston oraz szlagiery z lat 50′, 60′ i 70′. Spychalscy łączą style i gatunki, sięgając po wciąż nowy repertuar, co pozwala zaskakiwać Widzów i spełniać ich muzyczne oczekiwania. Współpracują obecnie z najlepszymi łódzkimi muzykami instrumentalistami, co daje gwarancję najwyższego poziomu wykonawczego i artystycznego ich koncertów. Ciepła barwa głosu Anny i jej estradowe esprit ujawniające się w repertuarze musicalowym i rozrywkowym prezentowanym na wielu przeglądach i konkursach wokalnych w kraju, których była laureatką, doskonale łączy się z liryczno – dramatycznym tenorem Romualda, który swoją karierę wokalną rozpoczął na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu rolą Tamina w „Czarodziejskim Flecie” W.A. Mozarta i kontynuował ją do czasu spotkania z Anną w repertuarze z gatunku liryki wokalnej, dzieł oratoryjno-kantatowych, operowych, operetkowych i musicalowych. Odkrycie talentu Anny zainspirowało śpiewaka do działań artystycznych i twórczych ( jest kompozytorem i aranżerem) w kierunku lżejszej muzyki, ale zawsze o szlachetnym rodowodzie.
Muzyczna para wespół ze znakomitym saksofonistą Adamem WOJTASIKIEM tworzy z różnych gatunków muzyki barwny kalejdoskop melodii, rytmów i nastrojów.


Adam Wojtasik – w 2009 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Brał udział w licznych konkursach i przesłuchaniach. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków na I Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym w Łodzi. W 2009 roku wystąpił jako solista, wykonując z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej Koncert na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową Es-dur op.109 Aleksandra Głazunowa. W 2010 został zaproszony do udziału w koncercie upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej „Chicago for Poland”, „Memorial tribute koncert” w Millennium Park w Chicago. Współpracował z Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina, Filharmonią Kaliską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Łodzi oraz łódzką grupą teatralną Impro Atak. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, wykonując zarówno muzykę klasyczną jak i rozrywkową. W 2013 roku zrealizował partię saksofonu w Przewodzie Doktorskim pianistki Bogny Dulińskiej, na temat idiomu muzyki francuskiej XX wieku w świetle wybranych kompozycji kameralnych na saksofon i fortepian. Był członkiem Big Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jacka Delonga, wielokrotnie nagradzanego na konkursach i festiwalach. Jako saksofonista wspiera działalność „Walking Jazz Band” – Big Bandu Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi, z którym wystąpił m.in. na festiwalu „Kaliningrad City Jazz” w Rosji. Swoje umiejętności doskonalił, uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich. W 2015 roku ukończył Certyfikowany kurs online „Specialist Certyficate Improvisation” w Berklee College of Music (USA), rozwijając umiejętności m.in. pod kierunkiem G. Burtona. Prowadzi klasę saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Bełchatowie oraz Zespole Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi, odnosząc z uczniami liczne sukcesy w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest autorem pierwszego w Polsce, multimedialnego podręcznika online do nauki gry na saksofonie: „Jak Ugryźć Saksofon?”, dostępnego na stronie www.adamwojtasik.pl, rekomendowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej.


Marcin Janiszewski – jest absolwentem wydziału Wychowania Muzycznego AM w Łodzi oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach w specjalności akordeon. Laureat wielu konkursów i nagród muzycznych m. in.: Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Przemyślu(2001), I nagroda w kat. zespołów jazzowych na Jazz & Pop Festiwal „Złoty Krokus” w Jeleniej Górze (2002), II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym „Citta di Castelfidardo” we Włoszech(2002), Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana w roku 2002, Nagroda dla Najlepszego Pianisty na IX Gospel Camp Meeting Osiek 2005, Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Srebrnym Medalem Zasługi oraz Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę.  Lider zespołów muzycznych, z którymi koncertował w Polsce, Niemczech, Słowacji, Austrii, Włoszech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współpracował z wieloma uznanymi artystami i zespołami m.in. z Agnieszką Greinert, Elżbietą Adamiak, Joelem Dancygerem, Pawłem Serafińskim, Zbigniewem Zamachowskim, Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Bałatą, Aleksandrą Turkiewicz, Grzegorzem Wilkiem, Katarzyną Kołodziejczyk, Martą Wilk, Romualdem Spychalskim, Mirosławem Niewiadomskim, zespołami Yankel Band oraz Lime Tree Quartet gitarzysty Wojciecha Lipińskiego. Dokonał wielu nagrań studyjnych, dla wymienionych artystów, także dla radia i teatru telewizji. Z powodzeniem odnajdując się w różnych gatunkach muzycznych jako akordeonista, pianista i aranżer. Muzyk prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. Jest nauczycielem akordeonu w PSM I i II st. im. K. Kurpińskiego w Kutnie. Wieloletni akompaniator na Wydziale Aktorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zapraszany na międzynarodowe kursy interpretacji muzyki akordeonowej, prowadzi warsztaty oraz zasiada w jury konkursów akordeonowych.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ