Kultura

Nastrój świąteczny w pełni. Ozdoby świąteczne w Komoda Club

2021-12-01 18:52:43 JM

W środowy wieczór w przestronnych wnętrzach Komoda Club można poczuć atmosferę świąt. Bombki ręcznie tworzone z włóczki, ozdobne kartki świąteczne, malarstwo na szkle - to wszystko można zobaczyć w ramach cyklu Kulturalne Środy. Tym razem jest to wystawa ozdób świątecznych stworzonych przez uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

fot. JM
fot. JM

Bombki, ozdoby choinkowe, kartki świątecznie ręcznie robione, malowane na szkle motyle, które z daleka wyglądają jak żywe, miniaturowe choinki, postacie aniołów wyhaftowane z białej włóczki to owoc pracy uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Uderzające jest, jak wiele przykładów prawdziwego talentu można zobaczyć w jednym miejscu. Coś co wygląda jak kolekcja egzotycznych motyli, z bliska okazuje się być szeregiem malowanych na szkle maleńkich obrazków. Bombki których wyhaftowanie wymagało mnóstwa pracy ale i planowania, a które nadadzą każdej choince klasy. Ręcznie robione kartki, które spowodują, że ktoś bliski pomyśli o nas ciepło w święta -  haftowane ozdóbki w kształcie serca, czy zwyczajne, ale godne przytulenia, włóczkowe zwierzątka. Do tego bożonarodzeniowa muzyka sącząca się z głośników i mamy przepis na znakomitą świąteczną atmosferę.

Ale nie jest to zwyczajny jarmark i nie wszystkie przedmioty można kupić. Niektóre wymagały zbyt wiele pracy, żeby je zwyczajnie sprzedać. Zatem jest to też forma wystawy, gdzie mogliśmy podziwiać różne formy artystycznej ekspresji studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uniwersytet gromadzi osoby z pasją i talentem, które nie chcą tworzyć jedynie dla siebie, stąd ich prace możemy często widzieć na ekspozycjach przy okazji różnych lokalnych wydarzeń. Wśród nich nierzadko trafiają się prawdziwe "perełki" zadziwiające formą, zestawieniem kolorów, pomysłowością. Jedno jest ważne: są to rzeczy tworzone z pasją, często budzące w odbiorcach emocje, a wiec spełniające podstawowe założenia sztuki.

To była już ostatnia Kulturalna Środa w Komoda Club w tym roku. Cykl wydarzeń kulturalnych o różnym charakterze wróci 12 stycznia 2022 roku z dość mocnym akcentem, którego szczegółów organizatorzy nie chcieli na razie zdradzać. Kulturalne Środy od lat organizowane przez właścicieli Komody wnoszą cenne ożywienie naszego miasta. Takie oddolne inicjatywy powodują, że twórcy, często niedocenieni, znajdują kontakt ze swoimi fanami, zdobywają nowych, a w mieście coś "się dzieje". To zupełnie inny rodzaj promowania kultury, "oddolny" bez zaplanowanych z rocznym wyprzedzeniem budżetów, bez szumnych patronatów lokalnych władz. Działanie dla działania, które wzbogaca krajobraz naszego miasta.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ