Narodowe Czytanie w Koźminku [Zdjęcia]

2021-09-06 14:00:00 red za Marta Wolarz/Starostwo Powiatowe

Lekturą, którą czytano 4 września w całej Polsce w ramach akcji Narodowe Czytanie była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Organizowane przez Powiat Kaliski wydarzenie odbyło się w gościnnych progach Gminy Koźminek - w niedawno odrestaurowanym i uroczyście otwartym Dworku Mielęckich, w którym mieścić się będzie tamtejsze Gminne Centrum Kultury.

fot. Agnieszka Förster
fot. Agnieszka Förster

Na zaproszenie Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala, Wicestarosty Kaliskiego Zbigniewa Słodowego oraz Burmistrz Koźminka Iwony Michniewicz przybyli parlamentarzyści, władze samorządowe, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele oświaty, kultury, organizacji społecznych. Muzycznie wydarzenie uświetnił występ muzyków Filharmonii Kaliskiej - Iwony Gorgol, która zagrała na wiolonczeli i Jacka Fabiniaka grającego na skrzypcach.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku. Ta tragifarsa kołtuńska jest dramatem w trzech aktach należącym do kanonu literatury polskiej. Sztuka opisuje obyczaje panujące w mieszczańskiej rodzinie Anieli Dulskiej. Główna bohaterka jest osobą dwulicową. Przykłada wielu starań, aby na pokaz, w oczach sąsiadów, wypaść na osobę szacowną i godną poważania. Ale są to tylko pozory, pod którymi kryje się wyrachowany egoizm, chciwość, brak życzliwości i pogarda dla ludzi ubogich. W domu pani Dulskiej królują interesowność i zakłamanie, czystej kalkulacji podporządkowany jest na przykład stosunek bohaterki do romansu jej syna ze służącą Hanką. Moralność pani Dulskiej jest krytyką mentalności drobnomieszczańskiej z silnym przesłaniem moralnym.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego oraz polskie nowele. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować