Społeczne

Nadchodzi zima - przygotuj na nią swoje auto

2022-11-20 16:00:00 red

Opady śniegu, śliska nawierzchnia i temperatury spadające poniżej zera – to tylko niektóre utrudnienia, z jakimi mogą spotkać się kierowcy podczas nadchodzącej zimy. Warto przygotować na zmieniające się warunki atmosferyczne swój samochód.

zdjęcie ilustracyjne/fot. MW
zdjęcie ilustracyjne/fot. MW

Wymiana opon z letnich na zimowe to chyba najbardziej istotny element przygotowania samochodu do warunków zimowych. Umożliwią one odprowadzanie błota pośniegowego, dobrą przyczepność oraz skuteczniejsze hamowanie na śliskiej nawierzchni.

Kierowca musi pamiętać również o tym, aby wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Należy sprawdzić także, czy w silniku nie brakuje oleju i płynu do chłodnicy. Kolejny element to oświetlenie pojazdu.

Prawidłowe ustawienie świateł sprawi, że nie będziemy oślepiać innych kierowców, a ponadto droga przed pojazdem będzie lepiej oświetlona. należy też posiadać zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby można je było jak najszybciej wymienić.

Najczęstszym problemem w zimie jest odśnieżanie auta i skrobanie szyb. Widoczność ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do tego niezbędne jest staranne oczyszczenie samochodu ze śniegu czy szronu. Należy odśnieżyć cały samochód – nie tylko szyby, ale także dach, światła i tablice rejestracyjne.

Podczas zimy warto wozić jeszcze w samochodzie linkę holowniczą, przewody zapłonowe, łopatkę do odśnieżania czy nieprzemakalne rękawice. Wszystkie te rzeczy mogą okazać się bardzo pomocne w trudnych warunkach zimowych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować