Kultura

Muzyka dawna po raz kolejny zabrzmi w Kaliszu!

2019-06-26 12:31:00 MDK

Od 9 do 14 lipca po raz 16. odbędą się Ogólnopolskie Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej, organizowane przez Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum. Do Kalisza przyjedzie blisko 90 młodych muzyków i plastyków ze swoimi opiekunami.

fot. MDK
fot. MDK

Letnie warsztaty są dopełnieniem odbywającego się już od ponad czterdziestu lat w Kaliszu Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Młodzież pod okiem znanych artystów poznaje techniki gry na dawnych instrumentach oraz sposób odtwórstwa historycznego i interpretacji dzieł średniowiecza, renesansu i baroku.

Zajęcia poprowadzą znani instrumentaliści i wokaliści: prof. dr hab. Cezary Szyfman (śpiewak, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, wydział zamiejscowy w Białymstoku), dr Marek Nahajowski (flecista i teoretyk muzyki, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi), dr Henryk Kasperczak (lutnista, muzykolog, absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze, wykładowca AM w Poznaniu), Tadeusz Czechak (specjalista gry na dawnych instrumentach, w szczególności na lutni i lirze korbowej). Podczas warsztatów młodzież doskonalić będzie także umiejętności z zakresu tańca dawnego pod okiem Dariusza Brojka - tancerza, członka zespołu “Cracovia Danza”, specjalisty w dziedzinie tańca dawnego. Tradycyjnie młodzież będzie także uczestniczyła w zajęciach plastycznych prowadzonych przez dr Beatę Kotecką (wykładowcę w pracowni rzeźby Wydziału Pedagogiczno –Artystycznego w Kaliszu, UAM w Poznaniu).

W tegorocznych Warsztatach udział wezmą zespoły z Kielc, Suchej Beskidzkiej, Lęborka, Mielca, Dobroszyc, Białegostoku, Ostrzeszowa. Będziemy również gościć zespół ze Stanów Zjednoczonych – „PaSO Strings” z Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago. Warsztaty są dla zespołów okazją do tego,  aby pod mistrzowskim okiem szlifować swoje umiejętności, zagłębiać się w tajniki i pracować nad wykonawczymi detalami dawnej muzyki. Cenna jest również wiedza i umiejętności, zdobywane w czasie warsztatów plastycznych, łączących muzykę z malarstwem i rzeźbą. Efekty warsztatów plastycznych, zatytułowanych „Pudrowana peruka i białe pantofle – plastyczny akompaniament”, będzie można podziwiać podczas koncertu podsumowującego warsztaty.
  
Owocem tegorocznych spotkań z muzyką dawną będą także cztery koncerty, które odbędą się: w środę 10 lipca o godz. 15.00 w 1 Oddziale PKO Banku Polskiego w Kaliszu, w czwartek 11 lipca o godz. 18.00 w Pałacu Tłokinia w Tłokini Kościelnej, w piątek 12 lipca o godz. 18.30 w Kościele oo. Franciszkanów w Kaliszu, oraz w sobotę 13 lipca o godz. 17.30 przy "Centrum Kaliskich Legend i Baśni oraz Lokacji Miasta" – Baszta Dorotka.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Organizatorem warsztatów jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Miasta Kalisza oraz Fundacji PKO Banku Polskiego.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ