Społeczne

Muzeum Historii Przemysłu zaprasza na wystawę unikatowych ubiorów dzianych

2019-11-07 12:59:33 Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zaprasza na prezentację unikatowych ubiorów dzianych, utalentowanej łódzkiej artystki – Anny Kuźmitowicz. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 listopada o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Hybrydy, fot. Z. Golas, modelka A. Kapusta
Hybrydy, fot. Z. Golas, modelka A. Kapusta

Kolekcja ubiorów, którą od przyszłego piątku będzie można podziwiać w opatóweckim muzeum, to „wyraz poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących badania wpływu użytych materiałów i sposobu ich zastosowania w procesie dziania oraz oddziaływanie tych elementów na formę ubioru. Wszystkie realizacje wykonane są w technice dziewiarskiej i stanowią autorską wypowiedź na pograniczu ubioru i sztuki włókna. Manipulacja materiałami włókienniczymi, proporcjami, kształtami oraz sposobami dziania powoduje utworzenie zróżnicowanych przestrzennie konfiguracji strukturalnych. Wszystkie te działania mają na celu wyeksponowanie dzianiny jako medium niezwykle kreacyjnego, wielowymiarowego, o niepowtarzalnych, „rzeźbiarskich” cechach budowy oraz podkreślanie jej potencjału zarówno w znaczeniu materialnym, jak i w sferze idei”. Tak o swej pracy pisze w katalogu do wystawy autorka.

Anna Kuźmitowicz ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Pracowni Projektowania Ubioru Dzianego. W 2015 r. uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej - sztuki projektowe. Za rozprawę doktorską otrzymała w 2016 r. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.

Od 2007 r. pracuje w macierzystej uczelni prowadząc zajęcia z projektowania ubioru dzianego. Współpracuje z przemysłem odzieżowym na stanowisku projektantki ubioru. Kolekcje jej projektu prezentowane były na wielu targach krajowych i zagranicznych min.: Prêt-à-Porter w Paryżu, Pure w Londynie, Moda UK w Birmingham, CPM w Moskwie, na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz łódzkich Prezentacjach. Zdobywczyni Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2008 r. Zajęła I miejsce w konkursie dla młodych projektantów organizowanym przez Ptak Expo w 2015 r. Uczestniczyła w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ