Społeczne

Mural na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 8 odsłonięty [Zdjęcia]

2020-09-18 13:19:37 red

Na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu powstał mural wykonany przez czworo artystów Shuai Zhang (Chiny), Nadine Minzer (Białoruś), Ariel Zaremba (Ukraina) i Zoriana Volianska (Ukraina). W piątek, 18 września nastąpiło oficjalne odsłonięcie dzieła.

fot. MW
fot. MW

Miasto Kalisz wspólnie z Lasami Państwowymi Nadleśnictwo Kalisz ogłosiło konkurs, którego tematem przewodnim były las, ludzie, historia Lasów Państwowych. Wśród nadesłanych projektów największe uznanie i rekomendację uzyskała praca wykonana przez zespół Shuai Zhang oraz Ariel Zaremba, Nadine Minzer, Zoriana Volianska.

- Główną postacią muralu jest bogini, stworzona z inspiracji mitologią grecką. We włosach bogini widoczny jest las z całym jego bogactwem fauny i flory. Bogini trzyma w dłoniach Ziemię. W szklanym naczyniu jest nasza planeta, pokazana w postaci dziecka, a więc istoty bardzo delikatnej, wymagającej opieki, uzależnionej od nas. Bogini chroni Ziemię. Mural ma przypominać, że jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszej planety, pokazywać że od zachowania człowieka wobec przyrody, lasów zależy przyszłość całego świata – tak opisują swój projekt artyści.

- Mieszkam w Kaliszu już dwa lata, myślę że to bardzo pięknie, spokojne i zielone miasto, ale najważniejsze jest to że są bardzo sympatyczni ludzie. Jako obcokrajowiec czuję się jak w domu i spędzam szczęśliwy czas w Kaliszu - mówi Shuai Zhang – Dziękuję za zaufanie do nas mimo, że jesteśmy innej narodowości, a także mamy inne języki, kulturę albo obyczaje, ale mamy takie samo marzenie – jest to ochrona naszej planety. Mam nadzieję, że ten mural zainspiruje państwa do ochrony przyrody – dodaje.

Uroczystego odsłonięcia dokonali prezydent Kalisza Krystian Kinastowski oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz Szymon Lis.

- Ta praca to nie tylko wyraz współpracy międzynarodowej, ale również współpracy pomiędzy instytucjami oraz bardzo dobry przykład na to jak powinniśmy razem i wspólnie to miasto tworzyć – mówi prezydent Krystian Kinastowski.

Podczas uroczystości prezydent wraz z wiceprezydentami oraz przedstawiciele Nadleśnictwa nagrodzili laureatów konkursów proekologicznych. O warstwę artystyczną zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ