Młodzi wokaliści na drodze do sukcesu [zdjęcia]

2019-05-09 18:00:00 red. za MDK Kalisz

W Młodzieżowym Domu Kultury, 8 maja 2019 r., odbyły się po raz pierwszy w Kaliszu wstępne eliminacje do Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”.

fot. MDK Kalisz
fot. MDK Kalisz

Ten ogólnopolski konkurs wokalny przeznaczony dla dzieci i młodzieży odbywa się od 1996 roku, organizowany jest przez Tarnobrzeski Dom Kultury, Studio Pro-Media w Tarnobrzegu oraz kilkadziesiąt ośrodków kultury w całym kraju. I właśnie tu, w Kaliszu uczestnicy spotkali się, by walczyć o tygodniowy wyjazd do Eurodisneylandu! Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest pan Jarosław Piątkowski, muzyk i właściciel studia nagrań „Pro-Media”. Co roku w konkursie bierze udział ponad 2000 młodych wokalistów.

Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności wokalne w czterech kategoriach wiekowych, od 6 do19 lat. Przesłuchano łącznie 39 wykonawców, z których 9 zostało nominowanych do II etapu konkursu. Jury przyznało też 8 wyróżnień. Z radością ogłaszamy, iż do drugiego etapu dostały się także nasze MDK-owskie solistki: Gabriela Garbowska oraz Ada Jarek.

Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury w składzie:
Dorota Wróblewska – właścicielka Studia Edukacji Wokalnej HAPPY SINGERS. Organizatorka koncertów i warsztatów wokalnych. Studiowała na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Poznaniu oraz Wydziale Wokalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Z powodzeniem łączy działalność pedagogiczną i artystyczną. Jako solistka prezentuje własne projekty oscylujące wokół muzyki jazzowej, jest także członkiem kwartetu wokalnego The Sunday Singers;

Jakub Tomalak – dyrygent, kompozytor, aranżer, wokalista, animator kultury i producent muzyczny. W swoich działaniach artystycznych z powodzeniem poruszający się na styku muzyki klasycznej i rozrywkowej, realizujący produkcje chóralne i wokalno – instrumentalne.

Dwukrotnie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. W roli dyrygenta wielokrotnie prowadził koncerty symfoniczne z udziałem orkiestr zawodowych jak i amatorskich na terenie całego kraju. Współpracował z wybitnymi artystami polskiej estrady m.in. z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Januszem Stokłosą. Jest kierownikiem muzycznym cyklicznych wydarzeń artystycznych takich jak: Festiwal Abba Pater, Kaliskie Wieczory Uwielbienia (od 2018 Spotkanie z Ojcem) czy koncerty patriotyczne „Pieśni o Polsce” skupiające co roku tysiące kaliszan. Jest liderem i założycielem zespołu praise&worship Abba Pater Music, jego wokalistą i gitarzystą oraz autorem piosenek. Od roku 2018 kieruje sekcją dziecięcą tego zespołu o nazwie Abba Pater Kids. Niezwykle ważnym nurtem w jego działalności jest praca w charakterze instruktora warsztatów szkoleniowych dla chórów, zespołów wok-instr. na terenie całego kraju oraz poza jego granicami;

Piotr Łopaciński – jest wokalistą poruszającym się w gatunkach takich jak: pop, soul, jazz, gospel, R&B. Swój warsztat wokalny doskonalił pod okiem wybitnych specjalistów w zakresie emisji głosu. Dr hab. Bogumiły Tarasiewicz – Ciesielskiej Profesor Uniwersytetu Zielonogóskiego, autorki popularnej książki pt. “Mówię i śpiewam świadomie”, czy Karen Gibson (Londyn), która wystąpiła wraz ze swoim zespołem The Kingdom Choir podczas ślubu księcia Harrego i Megan Merkle!

Piotr jest zwycięzcą i zdobywcą złotego medalu w kategorii Popular and Jazz Music na II Corfu International Festival & Choir Competition w Grecji w 2018 roku, występując gościnnie i na zaproszenie zespołu Sienna Gospel Choir z Warszawy.Rok wcześniej, z tym samym zespołem, zdobył dwa złote medale, na międzynarodowym festiwalu Grand Prix of Nations 2017 w Rydze, w kategorii, Gospel, Spiritual, Music of Faith and Spirit! Piotr koncertuje w Polsce i poza granicami kraju (Wielka Brytania, Niemcy, Węgry, Grecja, Łotwa). Współpracował i współpracuje z takimi wokalistami jak: Beata Bednarz, Wayne Ellington, Karen Gibson, Junior Robinson, Elaine Simpson, pastor David Daniel. W latach 2012, 2013, 2014 i 2015 brał udział w produkcjach wokalnych na Festiwalu “Opernfestspiele” w Bad Hersfeld (Niemcy). Prowadzi warsztaty wokalne dla zorganizowanych grup w Polsce i za granicą z zakresu emisji głosu, estetyki i stylistyki wokalnej w różnych grupach wiekowych i poziomie zaawansowania. Piotr wydał w tym roku swój mini album zatytułowany „Serca Rytm”, do którego sam napisał teksty oraz muzykę;

Po skończonych przesłuchaniach uczestnicy mieli możliwość spotkania i konsultacji z jury, gdzie otrzymali wiele cennych wskazówek motywujących ich do dalszej pracy. Konkurs przebiegł w miłej, twórczej atmosferze i wywołał entuzjazm zaproszonych gości.
Cieszymy się z osiągnięć naszych podopiecznych i gratulujemy dziewczynkom oraz ich trenerce wokalnej Pani Annie Bakalarek, która pełniła jednocześnie rolę koordynatorki festiwalu. Życzymy im wielu dalszych sukcesów.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ