Kultura

Młodzi kaliszanie w projekcie "Sztuka łączy". Seniorzy DPS zintegrują się z kaliską młodzieżą

2023-01-04 19:00:00 red.

Uczniowie szkół średnich w Kaliszu - Marianna Bartolik, Weronika Wydra, Alicja Wróblewska oraz Krzysztof Piekarski postanowili zrealizować projekt społeczny Sztuka łączy, który będzie polegał na międzypokoleniowej integracji kaliszan, poprzez zajęcia plastyczne. To również okazja dla młodzieży na zdobycie nowych doświadczeń.

Grupa zajmująca się projektem "Sztuka łączy" - od lewej kolejno Marianna Bartolik, Weronika Wydra, Alicja Wróblewska oraz Krzysztof Piekarski/ fot. Krzysztof Wydra
Grupa zajmująca się projektem "Sztuka łączy" - od lewej kolejno Marianna Bartolik, Weronika Wydra, Alicja Wróblewska oraz Krzysztof Piekarski/ fot. Krzysztof Wydra

Projekt "Sztuka łączy" stworzony przez młodych mieszkańców Kalisza, uczniów i uczennice szkół średnich, ma za zadanie polepszyć integrację międzypokoleniową. Chcą pokonać jedną z większych barier dzielących społeczeństwo, to znaczy wiek. 

Celem projektu "Sztuka łączy" realizowanego w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii jest integracja międzypokoleniowa seniorów z Dom Pomocy Społecznej w Kaliszu i młodzieży z Dom Dziecka w Kaliszu, a także wspólna aktywność artystyczna.
 
Uczestnicy pierwszego etapu przedsięwzięcia spróbują swoich sił w lepieniu z gliny ptaków, co możliwe jest dzięki pomocy Studio Art Ewa Ratajczyk w Kaliszu. Prace wykonane przez uczestników warsztatów zostaną wystawione w pobliskich instytucjach kulturalnych. Projekt zostanie zakończony wernisażem i wystawą.
 
Projekt w Kaliszu realizują: Marianna Bartolik, Weronika Wydra, Alicja Wróblewska oraz Krzysztof Piekarski.
 
Marianna Bartolik ma 16 lat. Jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. - Sztuka towarzyszyła mi od dzieciństwa. Już w przedszkolu uczęszczałam na zajęcia z plastyki do Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu, później zgłębiałam świat muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu oraz próbowałam swych sił w tańcu towarzyskim i współczesnym. Uwielbiam kreatywność i twórczość oraz wyrażanie siebie przez swoje dzieła - mówi Marianna. - Sztuka zawsze będzie w moim sercu i mam nadzieję, że podczas tego projektu inni uczestnicy też znajdą dla niej miejsce u siebie. Utworzą się między nimi nowe więzi, a także będzie okazja aby spróbować czegoś nowego oraz sprawiającego przyjemność.
 
 
Weronika Wydra ma 16 lat; uczęszczam do III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, do drugiej klasy. - Uwielbiam czytać, szczególnie literaturę piękną obcą, ale staram się sięgać po zróżnicowane dzieła, by spojrzeć na świat z wielu perspektyw. Literatura i nauka o języku fascynują mnie odkąd pamiętam, dlatego też pracę nad projektem łączę z przygotowaniami do Olimpiady Języka Polskiego i Literatury. Poza czytaniem kocham zwiedzać; z chęcią odwiedzam różne muzea czy obiekty kultury. Staram się poznać i zobaczyć jak najwięcej, poszerzyć wiedzę oraz zebrać doświadczenia. Podróże po Polsce bądź Europie skłaniają mnie do refleksji, a także pozwalają mi zetknąć się z różnymi kulturami. Chciałabym, aby każdy, tak jak ja oraz moi przyjaciele, mógł rozwijać własne zainteresowania i próbować nowych aktywności. Właśnie dlatego projekt Sztuka Łączy ma dla mnie wielkie znaczenie. Mam nadzieję, iż prace wykonane przez młodzież i osoby starsze, pokażą mojemu otoczeniu, że warto podejmować wyzwania lub pielęgnować hobby, a każdy z nas może być artystą, wyrażając siebie w wybrany sposób.
 
 
- Dorastam w otoczeniu sztuki, jako dziecko uczęszczałam na zajęcia plastyczne w Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu i do teraz uczę się tam, jednak innej profesji - aktorstwa. Jestem wrażliwa na wszelkie aktywności artystyczne. Uwielbiam kreatywne działania, przedstawienia teatralne, występy wokalne czy instrumentalne. Jestem kreatywną optymistką. Uwielbiam otaczać się ludźmi, z którymi chętnie podejmuję się nowych wyzwań! Organizacja projektu "Sztuka Łączy" to okazja na poszerzenie moich umiejętności organizacyjnych, okazja do nauki stawiania czoła problemom i lekcja odpowiedzialności. Dzięki udziałowi w warsztatach z panią Ewą Ratajczyk mam nadzieję poszerzyć moje umiejętności artystyczne i wiedzę na temat ptaków zagrożonych wyginięciem. Jest to dla mnie szansa na poznanie nowych ludzi oraz świetną zabawę!
 
 
Krzysztof Piekarski ma 16 lat. Uczęszcza do III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.
 
- Już od dziecka podejmowałem różne wyzwania oraz rozwijałem rozmaite pasje. Wszystko zaczęło się od postawienia stopy na parkiecie u Sieraszewski Dance Studio, gdzie intensywnie trenowałem taniec towarzyski. Następnie swoich sił spróbowałem w szkole językowej oraz w naukach śpiewu. Na tym nie poprzestałem, ponieważ wziąłem udział w konkursie wiedzy pożarniczej i aż do teraz systematycznie do niego podchodzę. Natomiast teraz mierzę się z nowym wyzwaniem – z projektem „Sztuka Łączy”, który z pewnością stanie się istotną lekcją odpowiedzialności. Moją odskocznią od codzienności jest zanurzanie się w magicznym świecie, dlatego chętnie sięgam po książki, a także oglądam różnorakie filmy i seriale. Ponadto lubię grać w gry zarówno komputerowe (jak dotąd moją ulubioną serią gier jest Ori ), jak i planszowe. Kocham lisy.
 
 

 

Zwolnieni z Teorii to platforma stworzona przez Fundację Zwolnieni z Teorii. Od 2013 roku wychodzi naprzeciw edukacji szkolnej, uzupełniając ją o przestrzeń do zdobywania praktyki. Działa w oparciu o nowoczesną metodykę nauczania, w ramach której robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak: empatia i poczucie sprawstwa, kreatywność, praca zespołowa, komunikacja czy rozwiązywanie problemów.

Organizuje praktyczną, ogólnopolską Olimpiadę Zwolnieni z Teorii, w ramach której uczniowie sami organizują projekty społeczne. Po realizacji własnej inicjatywy uczestników prowadzi innowacyjna platforma edukacyjna. Dzięki niej wiedzą jak działać i uczą się zarządzania projektem w profesjonalny sposób.
 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować