Społeczne

Młodzi kaliszanie solidarni z Białorusią

2020-09-11 15:30:00 Młodzi Demokraci Kalisz

Cała Europa od miesiąca żyje wydarzeniami w Białorusi. Po sfałszowanych wyborach Białorusini tłumnie wyszli na ulice by protestować przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. Kraje Europy Środkowo-wschodniej udzielają poparcia białoruskiej opozycji. Dlatego też w czwartek, 10 września młodzi kaliszanie spotkali się by debatować na temat pomocy naszym wschodnim sąsiadom.

fot. Młodzi Demokraci
fot. Młodzi Demokraci

10 września odbył się panel dyskusyjny „Solidarni z Białorusią - jak wspomóc wschodnich sąsiadów w protestach”. Został on zorganizowany przez kaliskie koło Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Celem tego spotkania była ocena dotychczasowych działań polskiego rządu oraz Unii Europejskiej, podzielenie się spostrzeżeniami na temat pokojowych protestów w Białorusi oraz wypracowanie wspólnego stanowiska młodych aktywistów.

W dyskusji udział wzięli:

Zuzanna Szymczak- przewodnicząca kaliskiego koła Młodych Demokratów

Antoni Henryk Raciborski- prezes Stowarzyszenia Otwarte Ramiona, biuro przewodniczącego delegacji ds. Relacji z Białorusią w Parlamencie Europejskim

Szymon Furman - prezes kaliskiego Porozumienia

Maciej Antczak - prezes stowarzyszenia KoLiber Kalisz

Stanisław Kmieciak - aktywista

Uczestnicy dyskusji jednogłośnie uznali, że Polacy powinni wspierać Białorusinów w protestach. Jednakże debatujący zwracali uwagę, by ta pomoc miała wpływ na zmianę nastrojów na Białorusi na propolskie. Dodatkowo wszyscy zgodnie popierają pokojowe protesty w Białorusi oraz manifestacje, które obywają się w krajach sąsiedzkich m.in. w Polsce. - Nie mogliśmy się nie zgodzić również w kwestii zaangażowania się młodych w wydarzenia, które dzieją się na Białorusi. Młodzieżowe organizacje powinny angażować się poprzez nawiązywanie kontaktów nie tylko, z białoruskimi młodzieżówkami, ale również w budowę relacji z Białorusinami, którzy przyjechali do Polski, by się tutaj uczyć - podsumowuje Zuzanna Szymczak, przewodnicząca stowarzyszenia Młodzi Demokraci Kalisz.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ