Sport

Mistrz, Mistrz, AZP! Bartex Liga Kaliska sezonu Jesień 2020 zakończona

2020-11-20 14:30:00 KALPNS

Dwie ostatnie kolejki nie zmianiły lokaty na topie i rywalizację, po raz pierwszy w swojej historii, zwyciężył zespół AZP Poster Kalisz. Srebrne medale powędrowały do Smykałek 2115, brązowe - do Weekendowych Kopaczy. Królem strzelców po niesamowicie emocjonującym wyścigu z Pawłem Lisieckim został Paweł Osiński z Wild Boyz Bartex. Najlepszym bramkarzem został Krzysztof Walczak z AZP Poster Kalisz. MVP Sezonu wybrano Pawła Lisieckiego z Efektu Podzborów. Co dokładnie wydarzyło się w ostatnich 12 meczach? 

fot. KALPNS
fot. KALPNS
Sobota:

Przed sobotnią kolejką w walce o mistrzostwo pozostawały 4 ekipy: liderujący AZP Poster Kalisz, mający do nich punkt straty Smykałki 2115 i Weekendowi Kopacze oraz Asnyk Kalisz ze stratą dwóch punktów do lidera.

14.00 - Kalisz Saint Germain 0:2 Weekendowi Kopacze

Weekendowi Kopacze swoje zadanie wykonali. Nie bez trudu pokonali Kalisz Saint Germain. Rywal postawił trudne warunki, a niesamowicie dobrze dysponowany między słupkami KSG był Hubert Walczak. Jak na "Lotnika" przystało, często fruwał broniąc groźne strzały Kopaczy. Piłkę z siatki wyciągał dwukrotnie - po uderzeniach Adama Garifowa i Oliwera Michalaka. Michalak, jak na kapitana swojego zespołu przystało, był wyróżniającą się postacią zawodów i przybliżył swój zespół do końcowego podium.

14:50 - FC Byczki 15:0 FC Lalunia

Ostatni występ Laluni w tym sezonie nie przyniósł im pierwszych punktów w sezonie. Mimo kilku sytuacji pod bramką rywali, nie udało się także zdobyć gola. Za to strzelalinę urządzili sobie ich rywale - FC Byczki zaaplikowały rywalom 15 trafień, którymi podzielili się Grzegorz Rybarczyk (4), Patryk Figiel (4), Oliwier Łuczak (3), Michał Śmieja (2) i Damian Jabłoński (2). Paradoksalnie, okazał się to także ostatni mecz na boisku w tym sezonie dla FC Byczków, ale o tym w dalszej części analizy ostatniego weekendu Bartex Ligi Kaliskiej. Tym samym FC Lalunia zakończyła rozgrywki na ostatniej, 13. pozycji. Mimo takiego wyniku w tabeli - jest kilka pozytywów nad którym przez sezon zimowy trzeba się skupić - aby nowy sezon przebiegł z lepszym dorobkiem punktowym.

15:40 - Kaliskie Orły 2:11 Smykałki 2115

Tak jak Kopacze, tak i Smykałki wykonały swoje zadanie tej soboty. Orły mimo ambitnej postawy w tym sezonie i dwóch goli braci Kaczmarków (Daniela i Damiana) nie dały rady powstrzymać dążących do zwycięstwa obrońców tytułu. W barwach Smykałek znakomicie rozgrywał Patryk Kawecki, on sam trzykrotnie pokonał Mikołaja Chudziaka a jego pozostali koledzy zrobili to ośmiokrotnie (Dawid Cichorek 4 razy, Alan Mielcarek 2 razy, po razie Adam Chlebowski i Krystian Pawelec). Zwycięstwo dało na koniec dnia pewne podium Smykałkom.

16:30 - Asnyk Kalisz 2:3 AZP Poster Kalisz

Kluczowy mecz całego dnia i chyba całej końcówki sezonu. Jak już kilkukrotnie tej jesieni - AZP musiał odrabiać straty. Wynik meczu otworzył Michał Laluk. Chwilę później za zagranie ręką został odgwizdany rzut karny dla legendarnej drużyny. Tym razem między słupkami AZP Poster zabrakło Krzysztofa Walczaka, ale kapitalnie zastąpił go nominalny podstawowy bramkarz Prosny Kalisz - Mateusz Tarnawa. Mateusz zwykle gra w AZP w formacji ofensywnej, tym razem zagrał na swojej podstawowej pozycji. I od razu obronił rzut karny Michała Laluka. Powtórzona próba (po tym jak jeden z graczy AZP wbiegł w pole karne w trakcie wykonania karnego) trafiła w poprzeczkę. Później groźniej atakował Asnyk, ale wyrównanie dał Czarnym Koszulom Sławomir Derbich. W drugiej połowie znów groźnie atakowali Błękitni, ale prowadzenie objął AZP Poster po tym, jak Piotr Filipczak nie dał rady zatrzymać potężnego uderzenia z dystansu Jakuba Machanka. Później Tomasz Kołodziejczak na pełnym ryzyku wyprowadził piłkę z własnego pola karnego, podał do Wojciecha Woźniaka który wyprowadził na sytuację sam na sam z bramkarzem Marcina Lange. Gdy "Blacha" trafił na 3:1 wydawało się, że AZP może już być spokojne o wynik. Ale nie z Asnykiem takie numery. Gola kontaktowego strzelił Michał Laluk, a końcówka to już oblężenie bramki Postera. Jednak z pomocą przychodził albo niesamowity tego dnia Mateusz Tarnawa, albo znów poprzeczka bramki. Skończyło się na wyniku 3:2 i do triumfu w lidze pozostał AZP ostatni mecz do wygrania.

17:20 - Team X 5:4 Efekt Podzborów

Mecz dwóch zespołów, które miały aspiracje przed lub na początku sezonu dużo wyższe niż ostateczna pozycja. Spotkanie było wyrównane, okraszone 9 golami. Szalę na swoją korzyść przechylił Team X. Hattricka skompletował Jakub Konopa, 2 gole uzyskał Jakub Przydział. Dwa trafienia Pawła Lisieckiego i po jednym Sebastiana Budki i Vitali Krektuna to za mało. Swoją czwartą żółtą kartkę w tym sezonie otrzymał Jakub Przydział, co automatycznie oznaczało dla niego pauzę w niedzielnym meczu i koniec szans na tytuł Króla Strzelców ligi.

18:10 - KZL Kalisz 5:5 Wild Boyz Bartex

Kolejny mecz typu młodość kontra doświadczenie. Scenariusz podobny do wielu meczów Dzikich. Prawie cały mecz na tablicy wyników prowadzili rywale, Wild Boyz skutecznie gonili. Olbrzymia w tym zasługa czołowego strzelca drużyny - Pawła Osińskiego, którego dzielnie wspomagali m.in. Michał Radecki czy Bartłomiej Kukuła. dla KZL gola otwierającego uzyskał Szymon Wojtaszek, później czterokrotnie trafiał Kamil Zakrzewski. Dorobek Dzikich to hattrick Pawła Osińskiego i dwa gole Michała Radeckiego. Ostatni gol meczu był kontrowersyjny. W ostatniej akcji meczu piłka została zagrana z autu, do wrzutki Rafała Osińskiego wyskoczyli Michał Radecki oraz obrońca KZL Kalisz. Piłka została dotknięta przez gracza Dzikich (lub nie) i wpadła do bramki Jakuba Lewandowskiego. Arbiter uznał że kontakt był i gola uznał, więc skończyło się wynikiem 5:5 - ulubionym wynikiem drużyn w ten weekend.

Niedziela:

Przed początkiem niedzielnej kolejki wiadomo było wiele. Na podium znajdą się AZP Poster Kalisz, Smykałki 2115 i Weekendowi Kopacze (oba zespoły z punktem straty do AZP). AZP musiał wygrać swój mecz z Wild Boyz by niezależnie od wyniku meczu Smykałek z Kopaczami wywalczyć złoto. Rywale musieli liczyć na potknięcie lidera i wtedy sami rozstrzygnąć między sobą losy tytułu. W rywalizacji Smykałek z Weekendowymi, w przypadku remisu lepszym bilansem bramkowym legitymowała się ekipa Smykałek. Walka o 4-5 miejsce była toczona między Team X i Asnykiem, o lokaty 6-7 między Efektem Podzborów i Wild Boyzami, 8-9 to rywalizacja korespondencyjna KZL Kalisz i Kaliskich Orłów, 10-11 też korespondencyjnie KSG i FC Byczki. Wiadome były dwa ostatnie miejsca w tabeli. Na 12 miejscu sezon kończył TB Transport Bodek, a na 13. - FC Lalunia (która w niedzielę miała już wolne z uwagi na pauzę).

14:00 - Efekt Podzborów 5:5 TB Transport Bodek

Najlepszy mecz TB w tym sezonie. Stawili czoła faworyzowanemu przeciwnikowi i przez większość meczu prowadzili. Groźne sytuacje pod bramką Kacpra Różańskiego stwarzali m.in. Konrad Kłobut czy Martin Antczak. Do trafień tych zawodników gole dopisali jeszcze Mateusz Kuś, Dominik Ciupek i Piotr Bogdaszewski. Efekt walczył głównie o koronę króla strzelców dla Pawła Lisieckiego. Jego 3 gole dały mu zrównanie się dorobkiem z Pawłem Osińskim. Obaj mieli po 30 bramek i wobec plotek o kontuzji popularnego "Osy" wydawało się, że podzielą się koroną. Po jednym golu dołożyli jeszcze brat Pawła - Robert oraz Mateusz Gabryś.

14:50 - Team X 3:0 Kaliskie Orły

Team X wiedział, że zwycięstwo będzie oznaczało 4. miejsce na koniec sezonu. I debiutant zadanie wykonał. Mikołaja Chudziaka pokonywali kolejno Mikołaj Kołodziejek, Jakub Konopa i Daniel Stanoch. Choć wynik na to nie wskazuje, Orły w swoim ostatnim występie tej jesieni powalczyły. 9 miejsce na koniec sezonu jest efektem dużej pracy wykonanej przez zespół w letniej przerwie między sezonami. Z drużyny, która wiosną zdobyła zaledwie 3 punkty (walkowerem) powstała ekipa, która była zagrożeniem dla wielu rywali, kilku zabierając cenne punkty.

15:40 - Kalisz Saint Germain 0:6 KZL Kalisz

Dwukrotnie Gabriel Sobczak i Kacper Hankowski oraz po razie Kamil Zakrzewski i Oliwer Ulatowski dali przekonujące zwycięstwo swojej drużynie. Niepokonany tego dnia pozostał Dawid Karasiński. Taki wynik oznaczał na koniec sezonu 8. lokatę dla młodej ekipy KZL oraz 11. miejsce dla debiutujęcego Kalisz Saint Germain.

16:30 - Asnyk Kalisz 5:0 FC Byczki (walkower)

FC Byczki nie zdołały zebrać składu na ten mecz, więc zwycięstwo walkowerem odniósł Asnyk. Na koniec sezonu legendarna drużyna uplasowała się na 5. miejscu w tabeli. Byczki zakończyły zmagania na 10. miejscu.

17:20 - AZP Poster Kalisz 4:1 Wild Boyz Bartex

Od początku meczu było widać ciężar wiszący nad graczami AZP Poster. Były nerwy i akcje niezbyt dobrze się kleiły. Nawet prowadzenie Adama Łyskawy nie uspokoiło gry Czarnych Koszul, ponieważ groźnie bramkę Krzysztofa Walczaka atakował jednak obecny w kadrze Dzikich snajper - Paweł Osiński. Spokój przyszedł dopiero po golu na 2:0 autorstwa Wiktora Klimka. Jeszcze w pierwszej połowie meczu gola na 3:0 strzelił... Krzysztof Walczak. Bramkarz AZP Poster strzałem z własnego pola karnego pokonał Rafała Osińskiego. W drugiej połowie meczu Wild Boyz wciąż atakowali, jeden z takich ataków przyniósł sytuację sam na sam Pawłowi Osińskiemu, który pokonał Krzysztofa Walczaka i tym samym zapewnił sobie tytuł Króla Strzelców Bartex Ligi Kaliskiej sezonu Jesień 2020. Wynik meczu na 4:1 dla AZP Poster ustalił najlepszy strzelec mistrzowskiej drużyny - Marcin Lange. Po 8,5 roku istnienia zespołu, AZP Poster Kalisz w końcu zdobył tytuł Mistrza Ligi. Dzicy zakończyli sezon na pozycji siódmej.

18:10 - Weekendowi Kopacze 5:5 Smykałki 2115

Na minuty przed rozpoczęciem spotkania oba zespoły dowiedziały się, że walczą już tylko o tytuł wicemistrzowski. Jaki to miało wpływ na spotkanie? Taki że obie ekipy zagrały fantastyczny mecz, okraszony dramaturgią i dużą ilością goli. Strzelanie rozpoczął Kacper Rośczak, który ładnym strzałem pokonał Michała Andrzejaka. Wyrównał Bartosz Świtalski. Później Patryk Figiel wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie. Kolejne dwa gole zdobyły Smykałki, za sprawą kolejno Dawida Cichorka i Krystiana Pawelca. Znów był remis, gdy Filipa Szwedziaka pokonał Oliwer Michalak. Na gola Patryka Kaweckiego odpowiedział Jan Budziński. Gdy na minutę przed końcem drugi raz do siatki Smykałek trafił do siatki rywala wydawało się, że srebrne medale trafią do Weekendowych Kopaczy. Jednak w ostatniej akcji meczu defensywa Kopaczy nie zdołała upilnować w polu karnym Kacpra Rośczaka i ten, który strzelanie w tym meczu rozpoczął, także je zakończył - ustalając wynik spotkania na 5:5 i dając Smykałkom srebro na koniec sezonu.
 
AZP Poster Kalisz zwyciężył w rozgrywkach Bartex Ligi Kaliskiej, w 12 meczach zdobywając 32 punkty i notując 10 zwycięstw i 2 remisy, nie zaznając gorzkiego smaku porażki. Przy 50 zdobytych golach ekipa mistrzowska straciła jedynie 11 bramek, co daje średnią mniej niż 1 bramka stracona na mecz. Spokój w bramce, doświadczona defensywa, skuteczni strzelcy i szeroka i wartościowa kadra - to okazało się kluczem do sukcesu. Smykałki 2115 tym razem, po dwóch triumfach w poprzednich sezonach, uplasowały się na pozycji 2. Brązowe medale przypadły Weekendowym Kopaczom, co stanowi powtórkę wyniku sprzed pół roku.

Tabela ligowa na zakończenie sezonu:
Poz. Drużyna Me Pkt G+ G- +/-
1 AZP Poster Kalisz 12 32 50 11 39
2 Smykałki 2115 12 29 96 33 63
3 Weekendowi Kopacze 12 29 44 17 27
4 Team X 12 27 80 30 50
5 Asnyk Kalisz 12 27 68 34 34
6 Efekt Podzborów 12 17 77 36 41
7 Wild Boyz Bartex 12 17 59 48 11
8 KZL Kalisz 12 16 51 58 -7
9 Kaliskie Orły 12 13 35 58 -23
10 FC Byczki 12 9 52 73 -21
11 Kalisz Saint Germain 12 7 17 72 -54
12 TB Transport Bodek 12 4 30 75 -45
13 FC Lalunia 12 0 13 127 -114

Klasyfikacja strzelców na zakończenie sezonu:
Poz. Zawodnik Druż. Gole
1. Paweł Osiński WLD 31
2. Paweł Lisiecki EFE 30
3. Jakub Przydział TEX 26
4. Kamil Zakrzewski KZL 24
5. Michał Laluk ASN 20
6. Daniel Stanoch TEX 15
. Jakub Konopa TEX 15
8. Marcin Lange AZP 14
. Patryk Kawecki SMY 14
10. Adam Wasiluk EFE 13
11. Dawid Cichorek SMY 12
12. Grzegorz Rybarczyk FCB 11
. Alan Mielcarek SMY 11
14. Maciej Przybylski KOR 10
. Oliwier Łuczak FCB 10
. Kacper Rośczak SMY 10
. Patryk Łukasz Figiel WKO 10
. Krystian Pawelec SMY 10
19. Dawid Majerowicz TEX 9
. Adam Chlebowski SMY 9
21. Mariusz Rosiak ASN 8
. Michał Ciesielski ASN 8
. Patryk Paweł Figiel FCB 8
. Dawid Jabłoński FCB 8
25. Mateusz Tarnawa AZP 7
. Michał Gramczewski SMY 7
. Tomasz Andrzejak WKO 7
. Karol Chabierski KOR 7
. Dominik Kubiak WLD 7
. Adam Garifow WKO 7
31. Miroslav Pashov TBT 6
. Jan Budziński WKO 6
. Kuba Czarnecki SMY 6
34. Tymoteusz Wojciechowski KSG 5
. Błażej Kurpan KOR 5
. Michał Śmieja FCB 5
. Bartłomiej Kukuła WLD 5
. Damian Ostrychalski ASN 5
. Wojciech Szymczak ASN 5
. Michał Kosicki SMY 5
. Karol Kiełbik WLD 5
. Damian Kłysz EFE 5
. Vitali Krektun EFE 5
. Szymon Wojtaszek KZL 5
. Michał Radecki WLD 5
. Bartosz Bigosiński EFE 5
. Damian Matczak SMY 5
. Mateusz Kuś TBT 5
. Adam Łyskawa AZP 5
. Kacper Hankowski KZL 5
. Martin Antczak TBT 5

Klasyfikacja na Najlepszego Bramkarza sezonu:
1. Krzysztof Walczak - 12 pkt
2. Michał Andrzejak - 10 pkt
3. Mikołaj Churziak - 5 pkt.
4. Piotr Filipczak - 3 pkt.
    Filip Szwedziak - 3 pkt.
6. Jakub Galas, Dawid Dobrasiak, Marcin Kantecki, Damian Skorupski, Hubert Walczak - po 1 pkt.
 
Klasyfikacja MVP Sezonu (czołowa szóstka trafiła do "Szóstki sezonu"):
1. Paweł Lisiecki - 15 pkt
2. Jakub Przydział - 14 pkt
    Paweł Osiński - 14 pkt
4. Krzysztof Walczak - 12 pkt
5. Kamil Zakrzewski - 11 pkt
6. Michał Andrzejak - 10 pkt
7. Jan Budziński - 9 pkt
8. Jakub Konopa - 8 pkt
9. Marcin Lange - 7 pkt
   Patryk Kawecki - 7 pkt

Klasyfikacja Fair Play sezonu:
Poz. Drużyna Pkt. min.
1. Weekendowi Kopacze 0
2. FC Byczki -5
. Kaliskie Orły -5
4. FC Lalunia -15
5. TB Transport Bodek -20
6. Asnyk Kalisz -25
. Wild Boyz Bartex -25
. Smykałki 2115 -25
9. KZL Kalisz -30
10. Efekt Podzborów -40
11. AZP Poster Kalisz -45
. Team X -45
13. Kalisz Saint Germain -50

Zwycięski skład AZP Poster Kalisz - zwycięzców Bartex Ligi Kaliskiej sezonu Jesień 2020:
3. Jakub Machanek (4 mecze, 1 gol)
4. Mikołaj Włodarz (1 mecz, 0 goli)
7. Mateusz Tarnawa (11 meczów, 7 goli, GAA = 2,00)
8. Adam Łyskawa (5 meczów, 5 goli)
9. Marcin Lange (8 meczów, 14 goli)
10. Tomasz Kołodziejczak (8 meczów, 4 gole)
11. Kacper Jaśkiewicz (2 mecze, 2 gole)
13. Krzysztof Walczak (11 meczów, 1 gol, GAA = 0,82)
15. Michał Balcerzak (0 meczów, 0 goli)
16. Tomasz Zmuda (7 meczów, 0 goli)
17. Rafał Szczeciński (4 mecze, 0 goli)
18. Dariusz Walkowiak (3 mecze, 0 goli)
20. Grzegorz Majda (2 mecze, 1 gol)
21. Michał Stasiak (1 mecz, 2 gole)
35. Wiktor Klimek (7 meczów, 2 gole)
69. Bartłomiej Nolbert (5 meczów, 1 gol)
70. Paweł Olek (10 meczów, 0 goli)
74. Krzysztof Król (7 meczów, 2 gole)
75. Alexandr Veklyak (11 meczów, 1 gol)
76. Sławomir Derbich (12 meczów, 2 gole)
77. Jakub A. Galas (2 mecze, 0 goli)
80. Witold Kaźmierczak (12 meczów, 2 gole)
82. Wojciech Woźniak (11 meczów, 1 gol)

"W imieniu organizatora - stowarzyszenia Kaliska Amatorska Liga Piłki Nożnej Sześcioosobowej - pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że rozgrywki tego sezonu mogły się udać - zawodnikom, przedstawicielom ekip oraz podmiotom, które od początku naszej działalności nas wspierają - Miastu Kalisz, Ośrodkowi Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, które uwierzyło w nas i jest z nami od pierwszego meczu oraz firmie Bartex, która także wspiera nas już czwarty sezon" - powiedział podczas rozdania nagród prezes stowarzyszenia KALPNS - Paweł Olek.

"Przed sezonem nikt nie spodziewał się, że uda się nam wygrać ligę. Pokazaliśmy, że drużyna doświadczona wiekowo może skutecznie rywalizować z młodszymi przeciwnikami. Do doświadczonego trzonu ekipy, grającego ze sobą od wielu lat przed sezonem dołączyli młodzi i obiecujący zawodnicy i właśnie ta mieszanka przyniosła sukces" - powiedział jeden z kluczowych i najbardziej doświadczonych graczy AZP Poster Kalisz, Sławomir Derbich.

W "Szóstce sezonu" oprócz Najlepszego Bramkarza - Krzysztofa Walczaka i MVP Sezonu - Pawła Lisieckiego, znaleźli się także: Jakub Przydział (Team X), Paweł Osiński (Wild Boyz Bartex), Kamil Zakrzewski (KZL Kalisz) oraz Michał Andrzejak (Weekendowi Kopacze). Najmłodszym Zawodnikiem Ligi był Hubert Lisiak (KZL Kalisz) - rocznik 2004. Najstarszy zgłoszonym - Zbigniew Ciamciak (Wild Boyz Bartex) - rocznik 1961. Najstarszym grającym - Dariusz Walkowiak (AZP Poster Kalisz) - rocznik 1969. Zwycięzcami klasyfikacji Fair Play zostali zawodnicy Weekendowych Kopaczy. Ceremonię zakończenia rozgrywek i dekoracji dyplomami, medalami i pucharami zaszczycił swoją obecnością Pan Wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek.

Nowy sezon rozpoczniemy już od połowy marca. W międzyczasie, o ile pozwoli na to sytuacja pandemiczna, rozegranych zostanie kilka halowych turniejów jednodniowych.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ