Edukacja
Ministerstwo pokieruje Zespołem Szkół Muzycznych i Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu
Zgodnie z planem, od 2026 roku szkoły artystyczne w Kaliszu będą prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 5 czerwca w ratuszu podpisane zostało oficjalnie porozumienie, dotyczące Zespołu Szkół Muzycznych i Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu.

Zgodnie z uchwałą podjętą 27 lutego br. przez Radę Miasta Kalisza, utworzona została Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna, czyli liceum kształcące w kierunkach muzycznych a także fortepianmistrzostwa, renowacji fortepianów oraz strojenia instrumentów. Nabór do szkoły ruszył 1 marca, a od września w naszym mieście kształceni będą specjaliści w zakresie budowy, renowacji, strojenia oraz korekty fortepianów.
Kształceniem stroicieli w Polsce zajmują się tylko 4 szkoły - w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i w Kaliszu. Nauczanie w kierunku renowacji fortepianów będzie realizowane tylko w kaliskiej szkole.
Przypomnijmy, że w grudniu 2024 roku Prezydent Krystian Kinastowski i dr Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podpisali porozumienie o współpracy dotyczącej funkcjonowania w Kaliszu szkół artystycznych oraz kształcenia w specjalności fortepianmistrzostwo. Głównym celem porozumienia jest stworzenie nowego modelu kształcenia stroicieli fortepianów, które będzie realizowane w czterech ogólnokształcących szkołach muzycznych II stopnia w kraju, w tym w Kaliszu.
Porozumienie przewidywało przekazanie Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzenia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza, co też nastąpiło poprzez zawarcie porozumienia 5 czerwca w kaliskim ratuszu, między Ministrą Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanną Wróblewską a prezydentem Kalisza Krystianem Kinastowskim.
- Od kilku miesięcy trwały bardzo intensywne prace merytoryczne i legislacyjne, dzięki którym od września br. nowa specjalność fortepianmistrzostwo będzie prowadzona w szkołach w Kaliszu, Katowicach, Bydgoszczy i w Warszawie. To dla nas bardzo ważna sprawa - mówiła ministra Hanna Wróblewska. - Zapewniliśmy w ten sposób możliwość kształcenia z zakresu stroicieli, budowy oraz renowacji fortepianów. Rozmawiamy o tym właśnie w mieście, które jest słynne z historii budowy fortepianów i stroicielstwa. Jednym z ważnych celów naszej współpracy było rozwinięcie działalności jedynego w Polsce, funkcjonującego od ponad 70 lat Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera. Szkoła od początku podlegała pod Ministerstwo Kultury. Później przeszła pod nadzór Ministerstwa Edukacji i bardzo się cieszę, że teraz wraca pod nasze skrzydła, bo to jest jej właściwe miejsce.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi obecnie 373 szkoły artystyczne w Polsce. Od 2026 roku dołączą do tej grupy kaliskie placówki.
- Od kilku lat, od kiedy pracuję w Urzędzie Miasta, mam wrażenie, że szukaliśmy jakiegoś pomysłu na to, jak wykorzystać wielki potencjał jakim są kaliscy stroiciele, Technikum Budowy Fortepianów i jakim jest ta marka naszego miasta jako tego, które w Polsce i Europie kojarzy się z fortepianami. Wszystko zaczęło się od Roku Rodziny Fibigerów, kiedy powstał fantastyczny film i my wtedy tę historię i dziedzictwo Kalisza jeszcze raz pokazaliśmy - mówił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. - Szkoła z ministerialnym wsparciem będzie świetnym miejscem do nauki nie tylko dla stroicieli ale też osób, które będą rozwiały swoje pasje muzyczne, malarskie, rzeźbiarskie. Cieszę się, że taką szkołę, o takiej randze, będziemy mieli w Kaliszu. To poszerza ofertę edukacyjną naszego miasta, atrakcyjność tej oferty.
- Jesteśmy światkiem historycznej chwili, ale wzorowej współpracy pomiędzy resortem kultury i dziedzictwa narodowego, miastem Kaliszem i stroną społeczną. Chciałam serdecznie za to podziękować. Miałam swój wkład w tym, że mogłam połączyć pewne kropki - mówiła posłanka Barbara Oliwiecka. - Liczę na to, że ministerstwo doda prestiżu tej naszej edukacji artystycznej w Kaliszu i będziemy ośrodkiem, który ściągnie młodzież z regionu ale też z całego okraju. Troska o to nasze dziedzictwo kaliskie, narodowe, lokalne. To nie jest tylko historia. To ma realne przełożenie na młodzież, edukację, biznes. Kalisz to jest zagłębie renowatorów.
- Chciałabym podziękować za tak sprawne przeprowadzenie całego procesu. Jako wnuczka Gustawa Fibigera widzę, że jest to niezwykła kontynuacja pięknych spotkań w Kaliszu i ta historia nie zakończyła się. Nie żyjemy tylko wspomnieniami wielkiej fabryki wraz z pojawieniem się specjalizacji fortepianmistrzostwa te powroty do Kalisza będą miały jeszcze większą siłę. To, co się wydarzyło jest niebywałym powrotem - mówi Judyta Fibiger, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów.
Radni podjęli uchwałę w sprawie przekształcenia Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu przy ul. Rzemieślniczej 6 poprzez zmianę siedziby szkoły i stworzenie nowej lokalizacji prowadzenia zajęć. Z dniem 31 sierpnia 2025 r. Liceum Sztuk Plastycznych zmieni swoją siedzibę przy ul. Rzemieślniczej 6 na ul. Rzemieślniczą 2.
Kalskie placówki zostaną przejęte przez Ministerstwo od 2026 roku i będą finansowane przez ten resort z budżetu przeznaczonego na szkoły artystyczne.
- W całości finansowanie tych dwóch placówek przejmuje Ministerstwo. Mówimy tutaj o wszystkich wydatkach bieżących. Struktura zostanie taka sama. Prowadzimy nabór, co jest dla na nas zapewnieniem, że te szkoły i nowa formuła są bardzo dobre. Zapewnimy funkcjonowanie wszystkich klas, które były dotychczas w samorządzie jak i nowej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia - wyjaśnia Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Ewelina Dudek.
Miasto będzie miało jednak zgodnie z ustaleniami wkład w remonty siedzib szkół.
- Zgodnie z ustaleniami w ciągu 5 lat będzie to 10 mln zł. Nie są to nowe budynki, więc po sporządzeniu kosztorysów i rozpoczęciu prac, może jeszcze coś się zmienić - dodaje Ewelina Dudek.
Chodzi tu m.in. o budynek Państwowej Szkoły Muzycznej przy placu Jana Pawła II jak i budynek po byłym Urzędzie Statystycznym przy pl. Kilińskiego.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)


Wdzięczny Zespół Calisia.pl