Minister Inwestycji i Rozwoju w Kaliszu. PWSZ coraz bliżej przejęcia budynku po BGK.

2019-05-24 18:37:00 red

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński przyjechał do Kalisza obejrzeć obiekt przy pl. Wojciecha Bogusławskiego po Banku Gospodarstwa Krajowego o który ubiega się PWSZ. Z informacji uzyskanych od ministra wynika, że procedury formalne przekazania budynku mogą potrwać około dwa miesiące.

fot. MW
fot. MW

Budynek, którego właścicielem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, znajdujący się w Kaliszu na Placu Wojciecha Bogusławskiego 2, to zabytkowy obiekt. Jak podają kaliscy historycy w 1894 roku wybudowano tutaj siedzibę Towarzystwa Cyklistów. Kolejnym właścicielem obiektu był Rosyjski Bank Państwa, a po odzyskaniu niepodległości mieściła się w nim siedziba Banku Polskiego. Obiekt przetrwał do naszych czasów praktycznie w niezmienionym stanie. Do 2003 roku mieścił się tam oddział Narodowego Banku Polskiego, który następnie został przekazany Bankowi Gospodarstwa Krajowego, a obecnie obiekt nie jest użytkowany i wymaga generalnego remontu.

Władze Miasta Kalisza prowadziły z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego rozmowy na temat kupna obiektu, ale z różnych względów do transakcji nie doszło. Jednym z powodów był brak koncepcji zagospodarowania budynku.

Dlatego rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu prof. Andrzej Wojtyła w styczniu 2019 roku zwrócił się z prośbą do prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńskiej – Muzyczki o przekazanie obiektu. Po wizycie prezes BGK władze PWSZ wystąpiły w maju do ministra Inwestycji i Rozwoju o przekazanie budynku uczelni – Cieszę się, że minister chce obejrzeć tę nieruchomość i mam nadzieję, że zaakceptuje iż nadaje się na budynek Państwowej Szkoły Zawodowej, a już niedługo Akademii Kaliskiej – mówi rektor PWSZ w Kaliszu prof. Andrzej Wojtyła.

- Cieszę się z inicjatywy rektora i posła Jana Dziedziczaka, którzy skierowali do mnie prośbę o wsparcie w przekazaniu nieruchomości. Wstępna analiza stanu prawnego tego budynku, którą przeprowadziliśmy, sposób jej przekazania na rzecz PWSZ oraz konsultacje z BGK wskazują na to, że już niedługo dotrzemy do szczęśliwego finału. Potrzebujemy czasu na pracę biurokratyczną – mówi minister Jerzy Kwieciński – Uważam, że taki obiekt może świetnie służyć na rzecz szkoły oraz całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej – dodaje.

Minister Kwieciński podkreślił, że rozmowy wyglądają obiecująco jednak procedury przekazania mogą potrwać kilka tygodni – Z punktu widzenia prawnego ta nieruchomość jako część Skarbu Państwa zostanie przejęta od Banku Gospodarstwa Krajowego. Następnie zapytamy się BGK czy nie mają nic przeciwko aby przekazać go na rzecz PWSZ. Jeśli będziemy mieli potwierdzenie i czysty stan prawny musimy określić wartość, ponieważ będzie to przekazanie notarialnie na rzecz szkoły wtedy przekażemy go uroczyście – mówi minister – Musimy dopełnić wszystkich wymogów prawnych dotyczących tego przekazania. Myślę, że powinniśmy zrobić to wciągu dwóch miesięcy – dodaje.

- To bardzo dobra informacja dla naszego Miasta. Uważam, że PWSZ zasługuje na miano Akademii Kaliskiej, a na Akademię zasługuje Miasto. Nie możemy się dalej rozwijać, nie możemy być liderem południowej wielkopolski nie mając silnej uczelni wyższej – mówi prezydent Krystian Kinastowski, który zapewnił o pomocy finansowej Miasta w adaptacji budynku.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ