Społeczne

Mieszkańcy gminy Godziesze Wielkie znów walczą o wodę - "Czas odejść, to poniżanie zwykłych obywateli" [wideo]

2021-06-24 14:00:00 BK

Koszmar mieszkańców gminy Godziesze Wielkie, który powtarza się od wielu lat, powrócił podczas kilku upalnych dni. Zostali bez kropli wody do codziennego funkcjonowania. Bezsilni mieszkańcy przyszli pod Urząd Gminy w poniedziałek 21 czerwca rozmawiać z Wójtem. Mimo zapewnień, nie zmieniło się nic. Przyszli ponownie 24 czerwca, jeszcze bardziej wkurzeni.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Problem braku wody w okresie letnim w gminie i okolicznych miejscowościach ciągnie się od przynajmniej kilkunastu lat. Dodatkowo ciągle się pogłębia - powstają nowe domostwa, rolnicy wykupują ziemie, a infrastruktura wodociągowa nie przeszła modernizacji. Od czwartku ubiegłego tygodnia, kiedy zrobiło się gorąco, mieszkańcy zostali bez kropli wody. Nie mogli prać, zmywać, gotować, umyć się. W wielu domostwach mieszka 8 lub 9 osób, a zwłaszcza małe dzieci. Wiele z nich nie mogło umyć zębów przed wyjściem do szkoły.

Wkurzeni mieszkańcy przyszli pod Urząd Gminy Godziesze Wielkie 21 czerwca, gdzie rozmawiali z Wójtem o możliwych rozwiązaniach problemu.  Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/wrocil-koszmar-mieszkancow-gminy-godziesze-wielkie-bez-wody-bez-mycia-i-prania-zdjecia-wideo,51187. Wtedy to Wójt Józef Podłużny zapewnił, że wodę dostarczy Ochotnicza Straż Pożarna i staną beczkowozy. Nic takiego się nie stało. Jak mówią mieszkańcy, cudem od godziny 15:00 pojawiła się woda. Później znowu nie było, ale pojawiła się o 18:00. Następnie wody nie było do rana. Cudem również po interwencji u jednego z radnych na ul. Polnej został postawiony beczkowóz. Po opadach deszczu mieszkańcy na chwilę odetchnęli z ulgą, ale co będzie kiedy znów przyjdą upalne dni?

Zbulwersowani mieszkańcy przyszli pod Urząd Gminy ponownie w czwartek, 24 czerwca by rozmawiać z Wójtem. Jak twierdzą mają dość jego bierności, nieudolności i według nich konieczna jest zmiana włodarza. Ten obecny nie widzi ich problemów i nie rozwiązuje ich. 

Jak podkreślał Wójt, kluczowym rozwiązaniem będzie przyłączenie nowego zasilania w wodę do gminy z Żydowa, na które dofinansowanie przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Jak zapewnia Wójt, umowy zostały podpisane w kwietniu a w lipcu ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę inwestycji. Jak obiecał Wójt dziś, tj. 24 czerwca mieszkańcom, inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2021 roku. Mieszkańcy podeszli do sprawy sceptycznie, ale trzymają włodarza za słowo.

Co jednak zrobić tu i teraz, kiedy znów przyjdą upały i będzie brakowało wody?

Wójt zapewnił, że w tym przypadku przepływ wody będzie sterowany. Woda będzie rozdzielana tak, by wszyscy mieszkańcy mogli z niej korzystać. O wyłączeniu i włączeniu wody mają być informowani na stronie Gminy. Jednocześnie włodarz wskazywał, że jednym z powodów braku wody jest spowodowany tym, że mieszkańcy używają jej do podlewania trawników lub też do napełniania basenów. Ci stanowczo zaprzeczyli - zapraszali by zobaczyć jak wyglądają ich spalone słońcem rośliny. Wójt apelował, że jeśli przetrwają jeszcze te letnie miesiące to problem braku wody będzie rozwiązany. Zapewnił również, że zostanie postawiony kolejny beczkowóz.

- Mamy czekać kolejne 3 lata do następnych wyborów? A może to już czas żeby odejść? To z naszych pieniędzy Pan żyje - mówił mieszkaniec Pan Stanisław. - Borykamy się z problemem bezwładności od dekad i takie kiwanie nic nam nie da. Trzeba coś robić a nie kiwać głową. 

Pełna relacja ze spotkania 24 czerwca.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ