Społeczne

Miasto przyzna mieszkania absolwentom i studentom kaliskich uczelni. Jakie warunki trzeba spełnić?

2022-01-27 16:00:00 BK

Miasto Kalisz we współpracy z Akademią Kaliską, kaliskim wydziałem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, Radą Miasta i Młodzieżową Radą Miasta, będzie przyznawało mieszkania dla absolwentów a także studentów kaliskich uczelni. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Chcemy zatrzymać młodych ludzi i staramy się działać w tej kwestii na różnych płaszczyznach. Między innymi wspieramy rozwój akademickiego Kalisza. Mamy bardzo dobrą współpracę z kaliskimi uczelniami, które odpowiadają za odpowiednią ofertę studiów wyższych dla młodych ludzi, nie tylko dla Kalisza ale dla całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej - mówił prezydent Kalisz Krystian Kinastowski. - Wspólnie z Radą Miasta, Młodzieżową Radą Miasta, opracowaliśmy projekt uchwały, który przedstawimy Radzie Miasta do przyjęcia wspólnie z regulaminem. Polega on na tym, że Miasto Kalisz ze swojego zasobu komunalnego lokali będzie przeznaczało pulę dla absolwentów lub studentów ostatniego roku studiów kaliskich uczelni. 

W pierwszym roku pilotażowym na ten cel przeznaczonych będzie 5 lub 6 lokali.

- W ramach projektu będziemy starali się wiązać młodych ludzi ze śródmieściem. Preferencja przy wskazywaniu lokali będzie taka, że będą to mieszkania w centrum miasta, by młodzi ludzie znów tu zamieszkali i prowadzili z nami rewitalizację - mówił prezydent Kalisza.

Aby otrzymać takie mieszkanie studenci czy też absolwenci będą musieli spełnić określone warunki. 

- Posiadając pozytywną opinię rektora swojej uczelni będą mogli o takie mieszkanie aplikować. Mieszkania te będą przyznawane na zasadzie mieszkania komunalnego - mówił prezydent Kalisz. 

- O mieszkanie z zasobu komunalnego będzie mógł aplikować student lub absolwent, który nie ukończył 30 roku życia, nie posiada własnego mieszkania, posiada umowę o pracę lub promesę pracy i ma pozytywną opinię rektora - mówi wiceprezydent Mateusz Podsadny. - To jest element usamodzielnia się młodych ludzi, którzy chcą mieszkać w Kaliszu i wiążą przyszłość z Kaliszem.

- Cieszę się, że władze miasta podjęły temat i realizują to co nasz klub radnych PiS proponował w 2019, by młodzi ludzie nie uciekali z miasta. Pandemia trochę pokrzyżowała plany. Miło, że wreszcie mogliśmy zaproponować w Kaliszu jakiś konkret i wierzę w to, że te młode osoby, pozostaną w Kaliszu i młodzi fachowcy nie będą uciekać z Kalisza. Zahamujemy też trend ubywania mieszkańców Kalisza - mówił radny Artur Kijewski, Przewodniczący Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Unii Europejskiej Rady Miasta Kalisza.

Projekt realizowany w ścisłej współpracy z z Akademią Kaliską, kaliskim wydziałem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.

- Zastanawiamy się nad otwarciem kierunków cywilnych, które zachęcą okolicznych mieszkańców a także przyjezdnych by pozostać w Kaliszu - mówił Ppłk dr Leszek Kołtun, prorektor ds. studenckich Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. 

- Cieszę się, że miasto zajęło się problemem pozostawania w Kaliszu osób z wyższym wykształceniem. My powołaliśmy rok temu zespół, który bada warunki życia, wykształcenia PKB na terenie południowej Wielkopolski, gmin ościennych. Problemem jest odpływanie kadr do dużych miast. Jako lekarz dokładnie analizuję statystyki dotyczące lekarzy - mówił Rektor, prof. Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. - Te zachęty, które planuje zastosować Pan prezydent, pomogą zasilić nasz region w kadrę lekarską. W tej chwili Wielkopolska posiada najniższy odsetek ilości lekarzy na liczbę mieszkańców. W Polsce na tysiąc osób przypada średnio 2,4 lekarza a w Wielkopolsce 1,57 lekarza.

- Cieszymy się z tej inicjatywy. Liczyliśmy na to, że w Kaliszu taki projekt w końcu się rozpocznie. Dobrze by było, żeby do tego programu udało się pozyskać z Miasta kilka stypendiów dla absolwentów na rozruch. Mieszkanie to bardzo ważna rzecz, ale bez solidnych środków na start, jest trudno zacząć swoją karierę w mieście - mówił Prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Spotykamy się tutaj reprezentując trzy uczelnie i to jest dla mnie znak, że te uczelnie w sobie właściwy, ale też integralny, podmiotowy i odrębny sposób wpływają na miastotwórczo wpływają na pejzaż Kalisza, w różnym zakresie, w różnych specjalnościach i dyscyplinach. 

Kaliski WPA UAM proceduje utworzenie 7 nowych kierunków. 

- Chciałbym podziękować, że taka inicjatywa powstała, ponieważ tak jak my kiedyś staraliśmy się o reaktywację Młodzieżowej Rady Miasta, podnosiliśmy argument, że to jedna z możliwości związywania najaktywniejszych młodych osób z naszym miastem. To kolejny etap by przyciągnąć kolejne młode osoby. Na tym projekcie zyskają wszyscy. Zyska miasto bo będzie miało więcej młodych osób w śródmieściu, zyskają kaliskie uczelnie ponieważ staną się bardziej atrakcyjne dla licealistów, młodych uczniów innych szkół średnich z Kalisza i podkaliskich gmin, zyskają przede wszystkim młodzi, do których program jest kierowany. Zyskają ładne, wyremontowane mieszkania. Mam nadzieję, że ta uchwała zostanie przyjęta - mówił Daniel Dudek, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

Mieszkania, które będą przydzielane studentom, wytypuje zarządca lokali. Ich wykaz zostanie przesłany do Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza, następnie do władz uczelni. Ogłoszenie o naborze wniosków, wraz z wykazem lokali, zamieszczone zostanie na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej uczelni. Wnioski składane będą w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru. Formularze wniosków będą dostępne w siedzibie uczelni. Lista wybranych wnioskodawców zostanie przekazana Prezydentowi Miasta Kalisza do zatwierdzenia, który w dalszej kolejności wyda zarządzenie w sprawie przydziału lokalu mieszkalnego dla wybranego studenta lub absolwenta. Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM przygotuje skierowanie uprawniające wybraną osobę do zawarcia umowy najmu przygotowanego lokalu. Następnie zostanie zawarta umowa najmu na czas nieokreślony, a najemca z chwilą podpisania umowy najmu będzie zobowiązany, aby w ciągu trzech miesięcy zameldować się w lokalu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ