Społeczne

Miasto i mieszkańcy pomogą handlarzom przy cmentarzach - "Bądźmy solidarni!"

2020-10-31 15:18:19 BK

Handlarze ze zniczami i kwiatami przy cmentarzach, zrobili spore zapasy oraz przygotowali się na najbliższe dni. Niestety w piątek decyzją rządu cmentarze zostały zamknięte. Sprzedawcy zostali z dużą ilością towaru, który z oczywistych przyczyn się nie sprzeda.

Calisia.pl
Calisia.pl

Handlarze załamali ręce na wieść o zamknięciu cmentarzy na 3 najważniejsze dni - sobotę, niedzielę 1 listopada i poniedziałek - Zaduszki. Decyzja zapadła w ostatniej chwili. Mieszkańcy szturmem ruszyli do kaliskich nekropolii, by odwiedzić groby bliskich. 

W tej patowej sytuacji kaliszanie apelują by mimo wszystko robić zakupy u handlarzy i kupować kwiaty chociażby na balkon. W ten sposób częściowo odrobiliby straty. Prezydent Krystian Kinastowski zapowiedział pomoc dla kupców przy Cmentarzu Komunalnym. - Kaliscy kupcy, dla których zamknięcie cmentarzy oznacza straty, zostaną na tydzień, do 8 listopada, zwolnieni z opłaty za handel przed cmentarzem komunalnym. Kwoty wpłacone już do miejskiej kasy, będą zwrócone. Zachęcam także administratorów innych nekropolii do wsparcia przedsiębiorców. Moi drodzy, kupmy chryzantemy do wazonów lub na balkon. Bądźmy solidarni! - mówi prezydent.

Na facebooku ruszyła specjalna akcja Wieniec dla ***[*], która ma zachęcać wszystkich do kupowania kwiatów czy zniczy na pobliskich cmentarzach. - POMÓŻMY IM! Wyjdźmy z domu (nie ma lockdown'u), odwiedźmy okolice najbliższych nam cmentarzy i jeżeli będzie to możliwe zakupmy chociaż symbolicznie znicza, wieniec czy doniczkę chryzantem - mówią inicjatorzy akcji. Link do akcji - https://www.facebook.com/events/450204349278864

Z pomocą dla kupców ruszyli włodarze innych miast - prezydent Chełma Jakub Banaszek poinformował w mediach społecznościowych, że zakupi od lokalnych sprzedawców chryzantemy, które zostaną następnie nasadzone na terenie Chełma.

Chełmski MPGK umożliwi złożenie wieńców i wiązanek na terenie nekropolii za pośrednictwem pracowników spółki. Jak informuje lokalny portal chelm.naszemiasto.pl, wystarczy pozostawić kwiaty na murze cmentarnym przy ulicy Mościckiego na odcinku pomiędzy bramą wjazdową do budynku administracyjnego a wejściem głównym.

Warunkiem złożenia wiązanki na właściwym grobie jest dołączenie kartki ze wskazaniem imienia i nazwiska zmarłego, daty urodzenia lub śmierci w celu zlokalizowania miejsca pochówku. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ