Społeczne

Miasto i Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu podpisali ugodę w sprawie terenu dawnego cmentarza żydowskiego

2022-05-18 14:38:01 red

Prezydent Krystian Kinastowski na briefingu prasowym w środę, 18 maja poinformował o ugodzie zawartej między Miastem Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Ugoda dotyczy głównie terenu miedzy ul. Nowy Świat, Skalmierzycka i Handlowa.

fot. MW
fot. MW

- 17 maja w wyniku prowadzonych długoletnich negocjacji pomiędzy uczestnikami postępowania regulacyjnego została wypracowana i podpisana ugoda pomiędzy Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu a Miastem Kalisz. Ugoda ta dotyczy ostatecznego i polubownego uregulowania stosunków własnościowych Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP na terenie Miasta Kalisza, a w szczególności na terenie dawnego cmentarza żydowskiego położonego w Kaliszu pomiędzy ul. Handlową, Skalmierzycką i Nowy Świat oraz ustalenia zasad ochrony i standardów zachowania i upamiętnienia tego cmentarza – oznajmił prezydent Krystian Kinastowski.

Kształt ugody wypracowywany był ponad 20 lat - To bardzo ważny i dobry dzień dla Kalisza oraz dla całego świata. Dajemy przykład, że dobre intencje i dialog mają duży sens i potrafimy wypracować w tej bardzo trudnej sprawie korzystne dla Miasta Kalisza porozumienie – mówi prezydent Kinastowski – W wyniku ugody Gmina Żydowska odstąpiła od roszczeń w stosunku do budynków. Miasto Kalisz przejmuje te budynki z powrotem na własność. Będziemy starali się im znaleźć jakąś funkcję i te budynki na nowo zagospodarować. Natomiast my przekazujemy Gminie teren niezabudowany, który do tej pory był użytkowany jako boisko szkolne. Jednocześnie w ramach tej samej ugody udało nam się wynegocjować odstąpienie Gminy Żydowskiej od wszystkich pozostałych roszczeń, które mieli w stosunku do ponad 50 nieruchomości w Kaliszu. Można powiedzieć, że sprawa jest definitywnie rozwiązana. Zaczynamy pisać nową historię polsko-żydowską w Kaliszu – tłumaczy prezydent Kalisza.

Miasto zobowiązało się, że wspólnie z przedstawicielami Gminy Żydowskiej do stworzenia lapidarium gdzie wyeksponowane zastaną macewy.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować