Edukacja

Matury i egzaminy ósmoklasistów mają odbyć się terminowo. Kiedy powrót do szkół? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu

2021-04-09 16:47:26 MW

Po spotkaniu Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej przedstawił główne tematy, wśród których znalazła się edukacja – powrót dzieci i młodzieży do szkół oraz przeprowadzenia egzaminu maturalnego. Według niego rząd rozważa powrót do szkół w systemie hybrydowym. - Egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów odbędą się w terminie – mówi prezydent RP.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

- Nie mogłem nie zapytać premiera i ministrów o kwestie związane z edukacją – mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda – Jest to zagadnienie często poruszane w rozmowach w domach i przy rodzinnych stołach – zauważa prezydent.

Jak mówi prezydent sytuacja zamknięcia w domach i nauki zdalnej jest ciężka dla uczniów i rodzin, dlatego – Pytałem o to, kto będzie mógł pójść do szkoły i kiedy – mówi prezydent Duda – Oczywiście jest to zależne od sytuacji epidemicznej, ale ponieważ zakładamy, że ona w ciągu najbliższych tygodni powinna się zacząć znacząco poprawiać, w związku z tym jest wysoce prawdopodobne i jest to bardzo poważnie rozważane przez premiera i ministra edukacji narodowej i szkolnictwa wyższego, aby szkoły zostały uruchomione w systemie hybrydowym. To znaczy tydzień nauki w szkole, tydzień nauki zdalnej – wymiennie w stosunku do grup wiekowych i podziałów na klasy. Wydaje się, że takie rozwiązanie, które spowoduje, że chociaż w ograniczonym zakresie, ale do tej bezpośredniej nauki, nie poprzez internet tylko w szkole będzie dopuszczona jak największą liczba uczniów z różnych grup wiekowych choćby co drugi tydzień wydaje się rozwiązaniem sensowniejszym niż dopuszczenie tylko najmłodszych do stałej nauki, a pozostawienie młodzieży w domach – dodaje.

Prezydent podkreślił wagę kontaktu młodych ludzi z rówieśnikami, ale też „wyrwania się z domu” i „oderwania od ekranów”. Podczas posiedzenia Rady Gabinetowej poruszona została również kwestia pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Najważniejszym tematem jednak w najbliższych dniach dla osób kończących szkołę średnią będzie matura - Chcę powiedzieć w zdecydowany sposób, że minister Czarnek zagwarantował, że wszystko odbędzie się zgodnie z tym, co zostało zapowiedziane 16 grudnia 2020 roku. Egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów odbędą się w terminie – mówi prezydent Andrzej Duda – Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja, będą trwały ponad 20 dni. Będą przeprowadzenie wyłącznie w formie pisemnej, wyjątkowo będą oczywiście wtedy, kiedy jest to niezbędne, przeprowadzane w formie ustnej, ale zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego. Chcę uspokoić zarówno uczniów jak i rodziców, że absolutnie nie ma żadnych planów, aby te terminy mogły w jakikolwiek sposób zostać naruszone czy przesunięte – podkreśla prezydent RP.

O edukacji i maturach od 26:15.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na to, że ponad pół miliona nauczycieli przyjęło już szczepionkę przeciwko koronawirusowi. - Nic nie powinno tutaj od strony tego zaplecza osobowego i zaplecza technicznego zakłócić przeprowadzania tych egzaminów, zgodnie z tym, jak one zostały wcześniej zapowiedziane. Mam nadzieję, że tutaj żadnych problemów nie będzie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM zapewniał, również że "rząd będzie robił wszystko, żeby egzaminy odbyły się w normalnych terminach". Ostateczna decyzja ma zostać podjęta jednak w przyszłym tygodniu.

Warto przypomnieć, że wszelkich regulacji w zakresie powrotu dzieci do szkół i organizacji nauki podejmuje rząd.

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ