Marzenia o transporcie publicznym. Jaki powinien być? Spotkanie w ramach SAKO

2018-11-21 13:30:00 BK

Przedstawiciele Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska spotkali się dziś z mieszkańcami Kalisz, Ostrowa oraz okolicznych gmin, aby porozmawiać o najlepszych sposobach wykorzystania transportu publicznego. Mieszkańcy podzielili się swoją wizją transportu obecnie oraz w dalszej przyszłości.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

21 listopada w KTW w Kaliszu ruszyło pierwsze spotkanie w ramach SAKO, podczas którego mieszkańcy w różnym wieku i z różnych środowisk dzielą się swoimi wizjami, spostrzeżeniami i pomysłami na wykorzystanie szeroko pojętego transportu publicznego. Jaki powinien być? Jakie potrzeby zaspakajać, jak dostosować go do wszystkich mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej?

- Uczestnicy podzieleni są na 5 grup warsztatowych. Jest to panel obywatelski, czyli nowatorska metodologia, która polega na tym, że włącza się w pracę osoby, które na co dzień korzystają z transportu publicznego niezależnie od wieku, wykształcenia czy miejsca zamieszkania – wyjaśnia Magdalena Piątek, Poznański Park Naukowo-Technologiczny. - W projekcie uczestniczą urzędnicy, uczniowie, seniorzy, osoby, które jeżdżą samochodami, autobusami rowerami czy nawet tramwajami. Metodologia zakłada wymianę pomysłów. Obecnie pracujemy nad marzeniami. Nie ograniczamy się. Jeśli ktoś wymyśli, że w Kaliszu będzie można podróżować pociągiem próżniowym, dlaczego nie? 40 lat temu nikt nie marzył, że będziemy wędrować w kosmosie, zdobywać Marsa, a to się dzieje. Chcemy aby panel obywatelski służył wymyślaniu rzeczy, o których jeszcze nie myślimy i aby te wizje przełożyły się na to jak będzie wyglądał transport w przyszłości.

Jest to pierwsze z pięciu planowanych spotkań. Bierze w nim udział blisko 30 ochotników, mieszkańców Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i okolicznych gmin. Na części warsztatowej uczestnicy projektu przygotują swoje wizje transportu, wybiegające daleko przyszłość. Efektom przyjrzą się eksperci, którzy stwierdzą, które rozwiązania są realne i mogą zostać wprowadzone w naszym regionie. Na kolejnych spotkaniach pomysły będą dopracowywane i uszczegóławiane.

- Z rozmów z uczestnikami wynikają ich oczekiwania wobec transportu publicznego. Jest to bezpieczeństwo, dostępność, wygoda, przyjemność. Dotyczą one różnych środków transportu takich jak koleje, rowery czy autobusy. Chodzi o zrównoważoność transportu, wiele opcji, z których będą mogli korzystać w zależności od sytuacji i potrzeby – mówiła Magdalena Piątek.

Spotkanie jest jednym z działań w ramach europejskiego projektu PE4Trans. - Celem jest rozwijanie zrównoważonego transportu w miastach Kalisz i Ostrów Wielkopolski oraz na terenie całej Aglomeracji. Zrównoważony transport oznacza łączący różne sposoby komunikacji: od pieszej i rowerowej, przez samochodową czy autobusową, aż do kolejowej. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać dla wygody mieszkańców – mówi Ewa Milewska Dyrektor Biura SAKO.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować