Marzenia o transporcie publicznym. Jaki powinien być? Spotkanie w ramach SAKO

2018-11-21 13:30:00 BK

Przedstawiciele Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska spotkali się dziś z mieszkańcami Kalisz, Ostrowa oraz okolicznych gmin, aby porozmawiać o najlepszych sposobach wykorzystania transportu publicznego. Mieszkańcy podzielili się swoją wizją transportu obecnie oraz w dalszej przyszłości.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

21 listopada w KTW w Kaliszu ruszyło pierwsze spotkanie w ramach SAKO, podczas którego mieszkańcy w różnym wieku i z różnych środowisk dzielą się swoimi wizjami, spostrzeżeniami i pomysłami na wykorzystanie szeroko pojętego transportu publicznego. Jaki powinien być? Jakie potrzeby zaspakajać, jak dostosować go do wszystkich mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej?

- Uczestnicy podzieleni są na 5 grup warsztatowych. Jest to panel obywatelski, czyli nowatorska metodologia, która polega na tym, że włącza się w pracę osoby, które na co dzień korzystają z transportu publicznego niezależnie od wieku, wykształcenia czy miejsca zamieszkania – wyjaśnia Magdalena Piątek, Poznański Park Naukowo-Technologiczny. - W projekcie uczestniczą urzędnicy, uczniowie, seniorzy, osoby, które jeżdżą samochodami, autobusami rowerami czy nawet tramwajami. Metodologia zakłada wymianę pomysłów. Obecnie pracujemy nad marzeniami. Nie ograniczamy się. Jeśli ktoś wymyśli, że w Kaliszu będzie można podróżować pociągiem próżniowym, dlaczego nie? 40 lat temu nikt nie marzył, że będziemy wędrować w kosmosie, zdobywać Marsa, a to się dzieje. Chcemy aby panel obywatelski służył wymyślaniu rzeczy, o których jeszcze nie myślimy i aby te wizje przełożyły się na to jak będzie wyglądał transport w przyszłości.

Jest to pierwsze z pięciu planowanych spotkań. Bierze w nim udział blisko 30 ochotników, mieszkańców Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i okolicznych gmin. Na części warsztatowej uczestnicy projektu przygotują swoje wizje transportu, wybiegające daleko przyszłość. Efektom przyjrzą się eksperci, którzy stwierdzą, które rozwiązania są realne i mogą zostać wprowadzone w naszym regionie. Na kolejnych spotkaniach pomysły będą dopracowywane i uszczegóławiane.

- Z rozmów z uczestnikami wynikają ich oczekiwania wobec transportu publicznego. Jest to bezpieczeństwo, dostępność, wygoda, przyjemność. Dotyczą one różnych środków transportu takich jak koleje, rowery czy autobusy. Chodzi o zrównoważoność transportu, wiele opcji, z których będą mogli korzystać w zależności od sytuacji i potrzeby – mówiła Magdalena Piątek.

Spotkanie jest jednym z działań w ramach europejskiego projektu PE4Trans. - Celem jest rozwijanie zrównoważonego transportu w miastach Kalisz i Ostrów Wielkopolski oraz na terenie całej Aglomeracji. Zrównoważony transport oznacza łączący różne sposoby komunikacji: od pieszej i rowerowej, przez samochodową czy autobusową, aż do kolejowej. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać dla wygody mieszkańców – mówi Ewa Milewska Dyrektor Biura SAKO.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować