Edukacja

Marszałek nagrodził najzdolniejszych uczniów i studentów w Wielkopolsce. Wśród nich kaliszanie

2021-12-17 19:00:00 UMWW

– Cieszę się, że mamy tak utalentowanych młodych ludzi. Ten fakt nastraja  optymistycznie, bo przecież  chcemy być regionem europejskim, nowoczesnym, innowacyjnym, a bez takich ludzi byłoby to niemożliwe – powiedział Marek Woźniak podczas wręczania dorocznych stypendiów naukowych Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Uroczystość ogłoszenia i nagrodzenia 89 najwybitniejszych uczniów i studentów odbyła się 16 grudnia online, a wzięła w niej udział także Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, odpowiedzialna w zarządzie m.in. za edukację.

UMWW
UMWW

To już 15. edycja przyznawania naukowych stypendiów marszałkowskich. Wnioskują o nie liczni utalentowani młodzi ludzie z Wielkopolski ze szkół ponadpodstawowych i uczelni. Liczba nagrodzonych jest dużo mniejsza niż liczba dostarczonych do urzędu wniosków. W tym roku do Departament Edukacji i Nauki, organizatora projektu wpłynęło aż 231 wniosków – 71 od uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 160 od studentów. Spośród nich Komisja Stypendialna, powołana do oceny merytorycznej wniosków, wybrała 89 – 29 osób ze szkół ponadpodstawowych i 60 studentów. W jej skład weszli przedstawiciele Departamentu Edukacji i Nauki, których głosem doradczym wsparli eksperci z poznańskich uczelni – Uniwersytetów: Ekonomicznego, Medycznego, Przyrodniczego i UAM oraz Akademii Muzycznej. W tym roku komisja była zgodna i nie miała wątpliwości, komu przyznać stypendia.

– Co roku ta uroczystość jest obowiązkowym punktem w moim kalendarzu i staram się być z Państwem tego dnia, bo z niecierpliwością czekam na wypowiedzi naszych stypendystów. To taka próbka ich myślenia o sobie, o świecie i wyzwaniach, które sobie stawiają – powiedział  podczas spotkania Marszałek Marek Woźniak. – Ta coroczna lektura wszystkich aplikacji, które sumiennie przeczytałem, pokazuje, jak duże jest spektrum talentów naszych wielkopolskich stypendystów,  jak duży jest obszar ich zainteresowań – od artystycznych po nauki ścisłe.

Nagrodzeni są laureatami i finalistami olimpiad oraz konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Stypendyści biorą udział w wielu projektach naukowo-badawczych, seminariach i konferencjach, są także autorami prac naukowych i artykułów.

Podczas prezentacji kolejnych 89 osób nagradzanych w kategorii „Uczeń” i „Student” wystąpili – już od dziś – marszałkowscy stypendyści, którzy opowiedzieli o swoich zainteresowanych, pasjach i imponujących sukcesach oraz planach na przyszłość.  Była to m.in. Marta Gidaszewska, skrzypaczka z poznańskiej Akademii Muzycznej, a także Oskar Wiśniewski, absolwent Uniwersytetu Medycznego, oboje  laureaci nagrody I stopnia w kategorii „Student”. Wśród uczniów opowiadali o sobie Julia Oleszyńska z II LO w Poznaniu, marząca o karierze dyplomatycznej oraz Filip Szafraniak z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którego interesuje m.in. robotyka stosowana jako pomoc chorym ludziom.  

Marszałek Woźniak w tym roku zauważył – podczas lektury autoprezentacji, w których kandydaci do stypendium odsłonili swoje talenty i sposób myślenia o przyszłości –  jak wiele młodych osób ma bardzo sprecyzowane wizje kariery i drogi życiowej oraz cele, które chcą osiągnąć. W przypadku uczniów są to konkretne uczelnie i kierunki, jakie leżą w polu ich zainteresowań, a studentów – są to już poważne plany naukowe i zawodowe. Wcześniej więcej osób nie deklarowało tak wyraźnie wizji swojej kariery i podkreślały, że  jeszcze zastanawiają się nad tym, jak ich droga się potoczy.

Z kolei Paulina Stochniałek zwróciła uwagę na to, że wszyscy stypendyści, ale także osoby, które złożyły wnioski, to takie promyki słońca w systemie oświaty, nad którym wiszą ciemne chmury, i wbrew wszystkiemu się przez nie przebijają: mają sprecyzowane ścieżki rozwoju poparte ogromną wiedzą i niezwykłym, jak na tak młody wiek, doświadczeniem. 

– Cieszymy się, że coraz młodsze osoby mają coraz bardziej zaawansowane projekty, co pokazuje – wbrew systemowi – że system systemem, ale edukacja to są ludzie. Wasi nauczyciele, przewodnicy, osoby, które Was inspirowały i rzecz jasna – rodzice. Im wszystkim dziękuję – powiedziała Paulina Stochniałek, zwracając się do wszystkich stypendystów.

Podziękował im także Marszałek Marek Woźniak, który złożył ukłon w kierunku szkół i uczelni za to, że potrafią wielkopolskie talenty szlifować i prowadzić proces edukacji w sposób umożliwiający uczniom zdobywanie laurów w  konkursach czy olimpiadach.

W tym roku w Kategorii „Uczeń” stypendia I stopnia otrzymały 4 osoby (po 2000 zł), II stopnia – 8 osób (po 1500 zł) i III stopnia – 17 osób (po 1000). Z kolei w kategorii Student – stypendia I stopnia dostało 7 osób (po 5100 zł), II stopnia –  20 osób (po 3455 zł) oraz III stopnia – 33 osoby (po 2300 zł). Najwięcej uczniów, którzy zostali stypendystami, pochodziło z II LO w Poznaniu, a wśród uczelni Uniwersytet Medyczny cieszy się aż 25 stypendystami. Samorząd Województwa Wielkopolskiego na realizację stypendium naukowego przeznaczył 217, 7 zł.

Stypendia otrzymało 3 uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu - Małgorzata Czarnecka, Piotr Tokarczyk, Anna Manikowska. 

Podczas wszystkich 15 edycji przyznawania marszałkowskich stypendiów naukowych wnioski złożyło w sumie 2621 uczniów, studentów oraz słuchaczy, a otrzymało  637. Wśród nich gratyfikacją finansową cieszyło się 289 uczniów, 342 studentów i 6 słuchaczy.   

Marek Woźniak wyraził także nadzieję, że nagrodzona dziś młoda elita znajdzie swoje miejsce w Wielkopolsce – w odpowiednich dla siebie miejscach pracy, aktywności społecznej i swoje talenty tutaj ulokuje. – A my wszyscy będziemy mogli z tego, nazywanego kapitałem ludzkim, elementu rozwojowego korzystać z jak największym pożytkiem – powiedział Marszałek.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ