Społeczne

Manifestacja pracowników kaliskiego DPS-u - "Żądamy zmiany dyrektora" [Wideo, zdjęcia]

2020-06-03 08:49:25 red

Przy bramie wjazdowej do kaliskiego Domu Pomocy Społecznej odbyła się manifestacja pracowników, którzy są niezadowoleni z dotychczasowej pracy dyrektor placówki Haliny Szalskiej i chcą jej zwolnienia. Do opiekunek, pielęgniarek i pracowników technicznych wyszedł wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny. Obecny był także przewodniczący NSZZ Solidarność Wielkopolska Południowa Bernard Niemiec, który w imieniu pracowników o godz. 14.00 spotka się z prezydentem Krystianem Kinastowksim.

fot. MW
fot. MW

Przed godz. 7.00 w okolicach bramy kaliskiego DPS-u stawiło się pierwszych kilku pracowników placówki, którzy rozpoczęli rozmowę z wiceprezydentem Mateuszem Podsadnym, który w kaliskim ratuszu jest odpowiedzialny za sprawy społeczno-socjalne. Z czasem pracowników przybywało, tłumaczyli oni czemu nie chcą aby placówką dalej kierowała Halina Szalska - Straciliśmy zaufanie do Pani dyrektor i nie chcemy z nią pracować. Nie chcemy poganiania, mówienia nam, że na nasze miejsce jest 5 innych osób, że jak nie my przyjdziemy to ktoś inny. Nam się nie podoba ta sytuacja – mówi Elżbieta Prus pracownica kaliskiego DPS-u – Nie chcemy pracować w takich warunkach, że ktoś stoi nad nami z batem i mówi, że jesteśmy tutaj niepotrzebni, bo może przyjść ktoś inny pracować. Chcemy pracować w spokoju i godnych warunkach – dodaje.

 

Obecny na manifestacji Bernard Niemiec, przewodniczący NSSZ Solidarność Wielkopolska Południowa podkreślił, że sytuacją w placówce i działaniami dyrektor zajmuje się aktualnie prokuratura (warto podkreślić, że dyrektor była nieobecna na spotkaniu ponieważ, jak wynika z informacji przekazanych przez pracowników administracyjnych składa aktualnie zeznania na prokuraturze) – Powiedzmy sobie szczerze, jak pracownicy mają się czuć bezpieczni i jak pracownicy normalnie mają zeznawać przed policją i prokuraturą, jeżeli już na wstępie Pani dyrektor stosuje pewnego rodzaju naciski – mówi B.Niemiec – Moim zdaniem do czasu gdy prokuratura nie wyjaśni pewnych spraw to należałoby Panią Szalską urlopować, czy też zawiesić w czynnościach – dodaje.

Pracownicy chcieliby aby Halinę Szalską zastąpił na stanowisku Marcin Ferenc, który kierował tymczasowo placówką. Według pracowników „wyprostował” on sytuację w DPS-ie i wprowadził przyjazny model pracy. Zebrani pracownicy podkreślali, że pierwsze uwagi co do pracy dyrektor Szlskiej i zaniedbań które doprowadziły do narażenia zdrowia i życia zarówno pensjonariuszy jak i pracowników sygnalizowali prezydentowi już w maju.

Wiceprezydent Mateusz Podsadny obiecał przekazanie raportu ze spotkania prezydentowi Kinastowskiemu ze stanowiskiem pracowników i ich postulatem zwolnienia dyrektor.

Przed bramą obecni byli także pracownicy administracyjni, którzy byli zaskoczeni manifestacją opiekunek i pielęgniarek – Moim zdaniem jest ewidentna nagonka, że trzeba tę osobę zwolnić – mówi jedna z pracownic administracyjnych – Jestem bezwzględnie za dialogiem, uważam to za niesprawiedliwe, ze można atakować kogoś kogo nie ma, właściwie bez udziału tej osoby. Byłam i jestem za dialogiem – mówi Aneta Kaźmierczak inspektor ds. osobowych i dodaje, że blisko przez rok nie było żadnych zgłoszeń, czy skarg na pracę dyrektor DPS-u.

 

 

Sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu - stan na 3 czerwca 2020 r.

Na terenie Domu przebywa dziś 113 pensjonariuszy. Jedna osoba jest urlopowana. 22 osoby przebywają w szpitalach. Łączna liczba mieszkańców wynosi 136. Wśród nich, 73 osoby to ozdrowieńcy.

W placówce znajduje się:
45 pracowników (w tym 3 osoby stale na terenie DPS-u, 40 osób wychodzących, 2 osoby na zmianę nocną) oraz 1 wolontariusz. Od 9 kwietnia 2020 r. zmarło 41 pensjonariuszy kaliskiego DPS-u.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ