Społeczne

Manifestacja pod kaliskim sądem. Środowiska prodemokratyczne zawarły porozumienie [zdjęcia, wideo]

2021-11-19 11:00:00 BK

W czwartek, 18 listopada, odbył się protest pod kaliskim sądem - „Wspieramy sędziów niezależnych”. Udział w nim wzięli kaliszanie, przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji i Obywateli RP a także Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie Krzysztof Urbaniak.

fot. BK
fot. BK

- W imieniu sędziów represjonowanych dziękuję za Wasz udział i za Wasze poświęcenie. Dziś wyjątkowy dzień bo mija dokładnie rok od zawieszenia sędziego Tuleyi, który wywołał manifestacje w całej Polsce w obronie sędziów. Wcześniej podobny los spotkał sędziego Pawła Juszczyszyna, który już 652 dni jest pozbawiony możliwości orzekania za to, że stoi na straży prawa i konstytucji. W tym czasie kolejni sędziowie byli zawieszani i represjonowani za swoje działania, zgodne z prawem - mówił Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie Krzysztof Urbaniak. - Unia Europejska, Trybunały Europejskie jednoznacznie stwierdziły, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego. Jej orzeczenia są nieważne i należy przywrócić sędziów do pracy. Niestety nic się nie zmieniło. Polska zaczyna ponosić konsekwencje działań obecnej władzy.

- Szykują nam się rzeczy straszne. Jeżeli ta propozycja Ziobry dojdzie do skutku to nie będzie w Polsce wolnych sądów, a niezawiśli sędziowie przejdą w stan spoczynku lub do sądów gminnych - mówił Michał Witkowski, KOD Kalisz. - Pozbawieni prawa do sądu będziemy pozbawieni prawa wolności, bo nie ma wolności bez niezależnego sądu. Może być tylko chaos. Państwo prawa, które daje wolności i obowiązki obywatelom musi mieć niezależny sąd.

Środowiska, stowarzyszenie prodemokratyczne, obywatelskie, sędziowskie zawarły porozumienie. Organizacje pozarządowe - sygnatariusze "Porozumienia dla Praworządności" popierają przedstawiony przez Iustitię projekt ustawy dotyczącej naprawy wymiaru sprawiedliwości.

- Najważniejsze jest to, że jesteśmy już dzisiaj po porozumieniu wszystkich stowarzyszeń obywatelskich, ruchów demokratycznych, które wspólnie popierają reformę sądów Iustitii. Trzeba naprawić w sądownictwie to co nie zostało naprawione. Braki prawne wykorzystał PiS, który ma władzę absolutną - mówiła Dorota Swinarska, Obywatele RP. - Prawo jest w nas i zależy od każdego pojedynczego człowieka oraz od tego czy chce walczyć o Polskę i swoje miejsce na ziemi. 

18 listopada w Kaliszu wzorem innych miast mieszkańcy demonstrowali w obronie sędziów niezłomnych. Data protestów nie jest przypadkowa – 18 listopada 2020 r. zakaz orzekania otrzymał sędzia Igor Tuleya. Wraz z sędziami Beatą Morawiec i Pawłem Juszczyszynem, których dotknęły podobne sankcje, stał się symbolem tego, co spotyka prawników w państwie pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ