Społeczne

Manifestacja pod kaliskim sądem. Środowiska prodemokratyczne zawarły porozumienie [zdjęcia, wideo]

2021-11-19 11:00:00 BK

W czwartek, 18 listopada, odbył się protest pod kaliskim sądem - „Wspieramy sędziów niezależnych”. Udział w nim wzięli kaliszanie, przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji i Obywateli RP a także Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie Krzysztof Urbaniak.

fot. BK
fot. BK

- W imieniu sędziów represjonowanych dziękuję za Wasz udział i za Wasze poświęcenie. Dziś wyjątkowy dzień bo mija dokładnie rok od zawieszenia sędziego Tuleyi, który wywołał manifestacje w całej Polsce w obronie sędziów. Wcześniej podobny los spotkał sędziego Pawła Juszczyszyna, który już 652 dni jest pozbawiony możliwości orzekania za to, że stoi na straży prawa i konstytucji. W tym czasie kolejni sędziowie byli zawieszani i represjonowani za swoje działania, zgodne z prawem - mówił Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie Krzysztof Urbaniak. - Unia Europejska, Trybunały Europejskie jednoznacznie stwierdziły, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego. Jej orzeczenia są nieważne i należy przywrócić sędziów do pracy. Niestety nic się nie zmieniło. Polska zaczyna ponosić konsekwencje działań obecnej władzy.

- Szykują nam się rzeczy straszne. Jeżeli ta propozycja Ziobry dojdzie do skutku to nie będzie w Polsce wolnych sądów, a niezawiśli sędziowie przejdą w stan spoczynku lub do sądów gminnych - mówił Michał Witkowski, KOD Kalisz. - Pozbawieni prawa do sądu będziemy pozbawieni prawa wolności, bo nie ma wolności bez niezależnego sądu. Może być tylko chaos. Państwo prawa, które daje wolności i obowiązki obywatelom musi mieć niezależny sąd.

Środowiska, stowarzyszenie prodemokratyczne, obywatelskie, sędziowskie zawarły porozumienie. Organizacje pozarządowe - sygnatariusze "Porozumienia dla Praworządności" popierają przedstawiony przez Iustitię projekt ustawy dotyczącej naprawy wymiaru sprawiedliwości.

- Najważniejsze jest to, że jesteśmy już dzisiaj po porozumieniu wszystkich stowarzyszeń obywatelskich, ruchów demokratycznych, które wspólnie popierają reformę sądów Iustitii. Trzeba naprawić w sądownictwie to co nie zostało naprawione. Braki prawne wykorzystał PiS, który ma władzę absolutną - mówiła Dorota Swinarska, Obywatele RP. - Prawo jest w nas i zależy od każdego pojedynczego człowieka oraz od tego czy chce walczyć o Polskę i swoje miejsce na ziemi. 

18 listopada w Kaliszu wzorem innych miast mieszkańcy demonstrowali w obronie sędziów niezłomnych. Data protestów nie jest przypadkowa – 18 listopada 2020 r. zakaz orzekania otrzymał sędzia Igor Tuleya. Wraz z sędziami Beatą Morawiec i Pawłem Juszczyszynem, których dotknęły podobne sankcje, stał się symbolem tego, co spotyka prawników w państwie pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować