"Makabryczny wypadek w Kaliszu. Są trzy ofiary śmiertelne, kilkanaście osób jest rannych" - służby ćwiczyły na Akademii Kaliskiej [Dużo zdjęć, wideo]

2021-05-27 12:27:18 red

Zderzenie autobusu z motocyklem oraz dwoma samochodami osobowymi, ofiary śmiertelne, ciężko ranni pasażerowie - całe szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń służb ratunkowych, które miały miejsce na terenie kampusu Akademii Kaliskiej.

fot. MW
fot. MW

Ćwiczenia praktyczne – symulacja katastrofy komunikacyjnej jest jednym z elementów diagnozujących stan współpracy służb i zarządzania kryzysowego – Na kampusie Akademii Kaliskiej odbyła się symulacja katastrofy, w której 12 osób doznało różnego rodzaju obrażeń. Taka sytuacja wymusza współdziałanie w zakresie zespołu ratownictwa medycznego powiatów przyległych do Kalisza. Właśnie ze względu na charakter sytuacji kryzysowej te współdziałania są niezbędne – mówi dr inż. Wiesław Jaszczur adiunkt w jednostce Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie na Akademii Kaliskiej – W katastrofie uczestniczą cztery pojazdy – autobus, dwa samochody osobowe i motocykl. Kierujący tymi pojazdami są ofiarami śmiertelnymi – dodaje.

Jedną z części ćwiczeń są elementy zaskoczenia – Wprowadzone są po to, aby podmioty zarządzania kryzysowego były również przygotowane tak jak w rzeczywistości na niespodzianki – mówi W.Jaszczur.

Specjalni obserwatorzy – m.in. profesorowie z zarządzania kryzysowego przyglądali się poczynaniom służb, aby diagnozować występujące problemy. Oczywiście podczas ćwiczeń priorytetem było ratowanie życia i zdrowia oraz elementy procesowe – Jak to wygląda w praktyce? Najczęściej dominują emocje – przyznaje dr inż. Wiesław Jaszczur – Mamy nadzieję, że te ćwiczenia zainicjowane przez Akademię Kaliską przygotują nas na taką sytuację i jeśli nawet wystąpią jakieś uchybienia to oczywiście będziemy o nich mówili, aby w przyszłości przebiegało to bardzo sprawnie – dodaje.

Jednym z celów tego projektu była nauka studentów – 20 studentów uczestniczy w projekcie podnoszenia kompetencji, który trwa trzy lata i jest projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci studiów licencjackich występują jako aktorzy poszczególnych elementów tego scenariusza, ale będąc wewnątrz będą widzieli wiele elementów współpracy służb – m.in. jak wygląda triaż czy resuscytacja – podkreśla W.Jaszczur.

 

A co gdyby to był faktycznie wypadek, a nie ćwiczenia – informacja zapewne wyglądałaby tak:

„Autobus zderzył się z motocyklem i dwoma osobówkami. Są ofiary śmiertelne

Trzy osoby nie żyją, a pięć zostało poważnienie rannych w zderzeniu autobusu, motocykla i dwóch samochodów osobowych. Na miejscu nadal pracuje policja, straż pożarna i pogotowie. Droga jest całkowicie zablokowana.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w czwartek, 27 maja około godz. 10.00. Autobus zderzył się z nadjeżdżającym motocyklem, a następnie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Wiemy już o trzech ofiarach oraz pięciu osobach, które są poważnie ranne – mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz rzecznik KMP w Kaliszu – Ratownicy nadal udzielają pomocy poszkodowanym. Wstępne ustalenia wskazują, że kierowca autobusu próbował uniknąć zderzenia z motorowerzystą, który podjął manewr skrętu w lewo uderzył autobusem w latarnie. W wyniku tego pasażerowie autobusu doznali obrażeń. Dodatkowo dwa pojazdy osobowe, które jechały za autobusem zderzyły się – dodaje.

Na miejscu zdarzenia pracują ratownicy medyczni, a także policjanci i strażacy. Na miejscu pracuje technik kryminalistyki, który zabezpiecza ślady zdarzenia.”

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ