Ludowe jubileusze w Brzezinach

2012-11-23 16:20:00 ania

Kapela Ludowa „Brzeziny” i Zespół Pieśni „Brzezinianki” obchodziły 18 listopada dwie ważne rocznice: jubileusze 35- i 15-lecia działalności ludowej.

Artur Witczak
Artur Witczak
Na uroczystych obchodach zjawiło się kilkuset gości, z posłem Leszkiem Aleksandrzakiem, Członkiem Zarządu Województwa Krzysztofem Grabowskim oraz wójtem Brzezin Krzysztofem Niedźwieckim na czele. Panowie wręczali także liczne odznaczenia dla zespołów oraz kierowników obu grup: Lucjana Dymarczyka i Marii Przybył-Bilskiej. Najważniejsze z nich to Odznaki Honorowe za zasługi dla kultury polskiej przyznane przez Ministerstwo Kultury. Uroczysta niedziela miała w swoim programie występy muzyczne i śpiewacze Kapeli oraz „Brzezinianek”, przedstawienie historii i osiągnięć artystów brzezińskich, a także gościnne prezentacje-życzenia od zaprzyjaźnionego Zespołu Folklorystycznego i Kapeli „Liskowianie”.
Życzenia i podziękowania składali Kapeli „Brzeziny” oraz „Brzeziniankom” przedstawiciele instytucji społecznych i kulturalnych, m.in. dyrektor Barbara Fibingier z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, przyjaciele i rodziny członków obu zespołów, kierownicy innych zespołów ludowych. Wspomnienia trwały długo w noc podczas wspólnej zabawy i suto zastawionych stołach.
Kapela Ludowa „Brzeziny” założona w 1977 roku z inicjatywy m.in. nieżyjącego już Ignacego Focha – wywodzi się z bogatych tradycji kapel ludowych ziemi brzezińskiej. Kilku członków już odeszło, a ci, którzy nadal kontynuują muzykę swoich przodków, grają na często zabytkowych instrumentach ze słuchu. Grają polki, walcerki, owijoki, oberki na skrzypcach, basie kaliskim, bębnie, harmoniach, choć także na bardziej współczesnych akordeonach. Kapela kultywuje folklor z pogranicza ziem kaliskiej i sieradzkiej. Ma na swoim koncie setki występów w kraju i za granicą, wiele odznaczeń i nagród, w tym I nagrodę na Festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.
Zespół Pieśni „Brzezinianki” – choć młodszy od Kapeli – jest dopełnieniem tradycji śpiewaczych tego regionu. Panie sukcesywnie podnoszą swoje umiejętności śpiewu ludowego i poszerzają repertuar o kolejne znalezione pieśni. Są za to doceniane nagrodami i pochwałami. Obie grupy ludowe prezentują się w tradycyjnych strojach z pogranicza kalisko-sieradzkiego, charakteryzujących się pasiastym wzorem i żywymi barwami materiału.
Anna Gałczyńska
Więcej zdjęć na www.folklor.kalisz.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować