Społeczne

Lek życia podczas finału WOŚP

2020-01-14 11:30:00 Janusz Sibiński

Ponad 31 litrów leku życia udało się pozyskać podczas akcji poboru krwi towarzyszącej kaliskiemu finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To rekordowy wynik „orkiestrowych” akcji organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż od siedmiu lat.

fot. Janusz Sibiński
fot. Janusz Sibiński

Akcja krwiodawstwa stała się już tradycją finałów WOŚP w Kaliszu. To nie tylko szansa na pobranie kolejnych litrów życiodajnej krwi, ale także podkreślenie jej znaczenia dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Zbierając pieniądze na zakup sprzętu medycznego trzeba mieć bowiem świadomość, że krew jest tym lekiem, bez którego wysiłki lekarzy nawet przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń mogą okazać się nieskuteczne. Dodajmy – lekiem, którego jedyną „fabryką” jest drugi człowiek.

Tym bardziej cieszy ogromna ofiarność mieszkańców Kalisza i okolic oraz gotowość do podzielenia się cząstką siebie. Już przed rozpoczęciem akcji czekali chętni do oddania krwi, a kolejka dawców przed mobilnym punktem poboru krwi RCKiK przy Hali Arena nie malała aż do zakończenia rejestracji. Zaplanowana do 19.30 akcja przeciągnęła się o ponad godzinę.

Ostatecznie zarejestrowanych zostało 89 osób, w tym 13 dawców pierwszorazowych. Po przejściu kwalifikacji ostatecznie krew oddało 70 osób, a 8 spośród nich dołączyło do grona krwiodawców. Pozyskano w ten sposób 31,5 litra krwi. Podczas dotychczasowych siedmiu akcji towarzyszących finałowi WOŚP w Kaliszu zebrano łącznie już ponad 185 litrów.

Jak zawsze na krwiodawców czekały upominki przygotowane przez organizatorów oraz okolicznościowe podziękowania z charakterystycznym serduszkiem WOŚP. Akcja została zorganizowana w ramach zadania „Promocja honorowego krwiodawstwa w społeczności lokalnej” wspartego przez samorząd Miasta Kalisza.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ