Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm – czy laser może skorygować wadę?
Astygmatyzm to zaburzenie widzenia, które dotyczy dzieci i dorosłych z krótkowzrocznością lub też nadwzrocznością. Jednym z objawów astygmatyzmu jest zamglony obraz, widzenie prostych znaków jako krzywizn i mylenie liter. Zastanawiasz się, czy można pozbyć się astygmatyzmu dzięki laserowej korekcji wzroku? Sprawdź, czy ta metoda korekcji niezborności daje pożądane efekty terapeutyczne, zanim umówisz się na wizytę u lekarza okulisty.

Jak widzi osoba ze zdiagnozowanym astygmatyzmem?
W przypadku astygmatyzmu (inaczej niezborności rogówkowej) widziany obraz jest nieostry, zamglony. Kontury przedmiotów są rozmyte, co sprawia, że osoba z tym zaburzeniem często mruży oczy, aby pozornie widzieć lepiej daną rzecz. Przy tego typu nieprawidłowości akomodacji oka występują problemy z obserwowaniem obiektów z bliska i daleka. Pacjenci widzą pionowo i poziomo linie proste, mają trudności z rozpoznawaniem kształtów oraz liter. Przy niezborności rogówkowej powszechne są także problemy z czytaniem i różnymi manualnymi czynnościami. Innym objawem jest spadek ostrości widzenia o zmierzchu i w nocy, a także:
- częste bóle głowy,
- intensywne łzawienie,
- szybka męczliwość oczu,
- senność,
- częste mrużenie oczu,
- uczucie napięcia w gałce ocznej,
- ból w okolicy oczu.
Laserowa korekcja astygmatyzmu
Jedną z coraz częstszych metod korygowania wady refrakcji w tym astygmatyzmu jest laserowa korekcja wzroku. Procedura ta pozwala lekarzowi na skorygowanie kształtu rogówki w taki sposób, aby światło wpadające do gałki ocznej było skupiane na siatkówce. Zabieg przeprowadza doświadczony specjalista chirurgii refrakcyjnej, który w precyzyjny sposób wyrównuje rogówkę oka. Warto zaznaczyć, że laserowa korekcja wzroku może być wykonana u Pacjentów z astygmatyzmem do 6,00 dioptrii. Zabieg trwa około 20 minut i nie wymaga pobytu w szpitalu. Laserowa korekcja astygmatyzmu to zabieg chirurgii jednego dnia. Możesz wrócić do domu w ciągu kilku godzin od poddania się tej procedurze w klinice. W ramach laserowej korekcji wzroku możesz też pozbyć się innych wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność i nadwzroczność.
Więcej na temat możliwości, jakie daje laserowa korekcja wzroku, przeczytasz tutaj: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku
Jak wyleczyć astygmatyzm innymi metodami?
U Pacjentów z niewielkim astygmatyzmem do 0,5 dioptrii (tzw. astygmatyzmem fizjologicznym) nie trzeba stosować żadnej metody leczenia. Jeśli chodzi o większe zaburzenia, najpopularniejszym sposobem korekcji niezborności rogówkowej są okulary korekcyjne, które mają indywidualnie dobrane szkła cylindryczne. Alternatywą są soczewki kontaktowe o charakterze cylindrycznym lub cylindryczno-sferycznym.
Poza tradycyjnymi metodami, jak wspomniana korekcja okularowa i soczewkowa, tę wadę wzroku można zmniejszyć lub całkowicie zniwelować dzięki technikom chirurgicznym. Jednym ze sposobów korekcji astygmatyzmu jest wszczepienie soczewki torycznej. Warto wspomnieć, że tego typu soczewki są również stosowanie przy operacji usunięcia zaćmy. Jeśli rozwinęła się u Ciebie ta choroba oczu, możesz jednocześnie pozbyć się obu problemów okulistycznych.
Oczywiście zabieg korygowania astygmatyzmu (bez względu na technikę) zawsze poprzedza wizyta kwalifikująca u specjalisty. Podczas spotkania w gabinecie lekarz okulista przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad medyczny, stawia diagnozę, omawia wskazania, czynniki wykluczające i dobiera najlepszy plan leczenia, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia i specyfikę wady wzroku Pacjenta.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc
https://www.izid.pl/wp-content/uploads/2021/03/IZiD-raport-toryczny-2020-print.pdf
[dostęp: 27.04.2024 r.]