La Strada oficjalnie otwarta! Barwna parada przeszła ulicami miasta [zdjęcia, wideo]

2019-06-14 20:00:00 BK

Ruszył 26. już Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych La Strada! Od 14 do 16 czerwca kaliski rynek będzie sceną teatralną, na której zobaczymy teatry z Warszawy, Wrocławia, Katowic a także z Niemiec, Estonii czy Ukrainy. Tradycyjnie imprezę rozpoczęła Parada.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W paradzie, tradycyjnie już otwierającej LA STRADĘ wzięli udział szczudlarze z UCIECHOWA, studenci STUDIUM ANIMATORÓW KULTURY, tancerze ze Szkoły Tańca SIERASZEWSKI DANCE STUDIO i najmłodsi miłośnicy festiwalu – dzieci z Niepublicznego Przedszkola NIEZAPOMINAJKA. Barwny korowód przeszedł od Mostu Kamiennego na Główny Rynek.

Tu odbyły się pierwsze festiwalowe występy w wykonaniu Sieraszewski Dance Studio, które przygotowało Rewię tańca na ulicy.

Sieraszewski Dance Studio jest jedną z najstarszych oraz najbardziej utytułowanych Szkół Tańca w Kaliszu. W maju tego roku obchodziło swoje 30-lecie. Szkoła prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Kalisza i okolic. Zajęcia prowadzone są z zakresu Tańca Towarzyskiego (sportowego i użytkowego), Hip-Hop, Jazz, Disco Dance, Tańca Współczesnego i innych. Zespoły reprezentujące Sieraszewski Dance Studio startują na najbardziej prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach o randze mistrzowskiej i Grand Prix Polski oraz festiwalach zdobywając najwyższe laury.

O 20:00 zobaczyliśmy pierwszy festiwalowy spektakl “Historia życia…” przygotowany przez uczniów kaliskich szkół w ramach warsztatów teatru ulicznego. Warsztaty są kontynuacją realizowanych od wielu lat międzynarodowych warsztatów teatru ulicznego BRAMA DO LA STRADY/GATEWAY TO LA STRADA. Prowadzone są przez Mikołaja Wiepriewa i Dominikę Juchę z krakowskiego Teatru NIKOLI.

STUDIUM ANIMATORÓW KULTURY – Kalisz przygotowało spektakl “Z tamtej strony jeziora”.

Obchodzące w tym roku 30-lecie Studium Animatorów Kultury wielokrotnie brało udział w paradach otwarcia LA STRADY, prezentowało również autorskie spektakle. Studium kształci w zawodach: artysta animator działań teatralnych, artysta animator tańca, artysta animator działań filmowych, a jego absolwenci zasilają kadry kultury w całej Polsce.

Spektakl Z tamtej strony jeziora powstał na podstawie ballad Świteź i Świtezianka Adama Mickiewicza. W przedstawieniu łączącym elementy teatru dramatycznego, teatru tańca, teatru ulicznego i plastycznego młodzi artyści ukazują opowieści, które mimo swoich prawie dwustu lat są wciąż aktualne.

Choreografia i reżyseria: Anna Wytych-Wierzgacz

*Teatr TON UND KIRSCHEN – Niemcy

In the blink of an eye (W mgnieniu oka)*

Ton und Kirschen gościł na 24. LA STRADZIE prezentując gorąco przyjęty przez widzów spektakl Perpetuum mobile. To wędrowna grupa teatralna założona wiosną 1992 roku i od tamtej pory mieszkająca w Werder (Havel). Ze swymi produkcjami przemierzają Brandenburgię i świat. Instalują scenę i trybunę w historycznych miejscach, ale także w środku wioski, a nawet na polach. Co roku występują gościnnie w Poczdamie i Berlinie oraz w innych miastach w Niemczech. Są też często zapraszani na festiwale teatralne za granicą (Irlandia, Polska, Czechy, Rosja, Belgia, Włochy , Szwajcaria, Francja) i na różne kontynenty (Azja, Afryka Północna, Ameryka Południowa). Dziewięcioosobowy zespół teatru pochodzi z Niemiec, Anglii, Walii, Francji, Meksyku i Kolumbii. Kierownictwo artystyczne teatru sprawują: David Johnston i Margarete Biereye,

In the blink of an eye to »migoczący, wzruszający kalejdoskop tego, czym może być teatr« (Potsdamer Neueste Nachrichten). Kolaż: mężczyzna niesiony do Hindustanu przez ciepły wiatr; rytualne umieranie i zmartwychwstanie; nienawiść, która nagle zamienia się w miłość; szaleje tsunami; latające żurawie; tajne wspomnienia; a wszystko przez chwilę – w mgnieniu oka. Aktorzy podróżują z publicznością, aby dowiedzieć się, co łączy nas jako ludzi. W spektaklu wykorzystano teksty Samuela Becketta, Antona Czechowa, Owidiusza i Bertolta Brechta. „W mgnieniu oka” jest dziwaczne i groteskowe, melancholijne i wesołe.

Kreacja: zespół – Margarete Biereye, Victor Cuevas, Regis Gergouin, Thalia Heninger, David Johnston, Rob Wyn Jones, Nelson Leon, Daisy Watkiss

*Teatr A PART – Katowice

Lear, k***a!*

Katowicki Teatr A PART wielokrotnie gościł na LA STRADZIE. Tegoroczny spektakl będzie miał oficjalną premierę… dzień po kaliskiej prezentacji!

Lear, k***a! to drugi spektakl (obok przedstawienia scenicznego Nic. Szkice do Króla Leara z 2017 roku) nawiązujący do motywów i wątków zawartych w Królu Learze Williama Szekspira. Obok dramatu Szekspira inspiracją do jego powstania była powieść Jesień patriarchy Gabriela Garcii Marqueza. O ile w Nic. Szkice do Króla Leara oś tematyczną stanowiły intymne motywy trudnych relacji córek i ich ojców oraz piekło przemijania, starości i niedołężności, o tyle w Lear, k***a! centralnym tematem jest starczy despotyzm, dążenie do władzy absolutnej, zatrata w konflikcie i wojnie i entropia – towarzyszący temu rozpad, erozja struktur społecznych i moralnych. Widowisko jest kolażem obrazów scenicznych, posiadającym wszystkie cechy stylu, charakterystyczne dla poprzednich przedstawień plenerowych Teatru A Part, takich jak Femina, El Niño. Miłość w czasach niepokoju i Faust. Na jego stronę wizualną składają się wysokie metalowe konstrukcje, ruchome podesty, szczudła, żywioły ognia i wody i ekspresyjne aktorstwo.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ