La Strada na jazzowo! [zdjęcia]

2019-06-16 08:00:00 red.

Drugi dzień 26. La Strady otworzył koncert Dixi Company z Poznania. Zespół zabrał nas w przeszłość i na kaliskim rynku rozbrzmiał klasyczny jazz – z klarnetem i banjo. Nie zabrakło tańca, konkursów i nagród, zwłaszcza skierowanych dla najmłodszych słuchaczy.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Koncert DIXI COMPANY – Poznań

Swingująca Wielkopolska – Mała Akademia Jazzu

Poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company od ponad 24. lat uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival. Dixie Company jest też autorem sześciu wydawnictw płytowych w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. O wysokim poziomie poznańskiego zespołu świadczy trzykrotny pobyt w USA, gdzie między innymi wystąpili na największym na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego w kalifornijskim Sacramento.

Od kilku lat Dixie Company realizuje program muzyczny skierowany do najmłodszych o nazwie Mała Akademia Jazzu. Jego celem jest edukacja dzieci i młodzieży oraz przygotowanie do obcowania z tzw. kulturą wyższą do jakiej niewątpliwie należy muzyka jazzowa. Muzycy demonstrują najbardziej rozpoznawalne standardy, charakterystyczne i tak nietypowe instrumenty jak bandżo czy tarka, zgłębiają tajniki improwizacji oraz śpiewu tzw. skatem. Każda kolejna edycja Małej Akademii Jazzu jest okazją nie tylko do znakomitej zabawy, ale także do przybliżenia arkanów „starego dobrego jazzu” w lekkiej formie i z przymrużeniem oka. Małą Akademię Jazzu z powodzeniem realizowano już w kilku miastach Wielkopolski.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego Dixi Club.

Lider zespołu: Piotr Soroka

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ