Kulturalne inwestycje w powiecie kaliskim. Umowy w ramach WRPO podpisane

2018-08-10 15:00:00 BK

Adaptacja Sali nr 1 w budynku Starostwa Powiatowego na cele kulturalne, zagospodarowanie terenu wokół, interaktywna aplikacja na smartfony czy nowoczesna biblioteka w miejsce byłej cukierni w Opatówku – te i wiele innych inwestycji powstanie w powiecie kaliskim, w ramach środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Ponad 2,5 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO 2014+) trafi do powiatu kaliskiego i gminy Opatówek. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał ponad 1 mln zł na ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego Powiatu Kaliskiego oraz blisko 1,5 mln zł na rozwój instytucji kultury na terenie gminy Opatówek. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kaliszu Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisała umowy z powiatem kaliskim oraz gminą Opatówek.

- Wszystkie te działania służą wzmocnieniu udziału społeczeństwa w zabytkowych pomieszczeniach, integracji społecznej, a przede wszystkim zwiększeniu atrakcyjności powiatu kaliskiego dla mieszkańców i turystów – mówiła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Pierwszą inwestycją na terenie budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu będzie adaptacja Sali nr 1 na cele kulturalno-wystawiennicze. Pomieszczenie zostanie wyremontowane i wyposażone w odpowiednie elementy, które umożliwią wystawienie ekspozycji.

- W budynku mamy piękną Salę nr 1, kolumnową z kolebkowymi sklepieniami, która od kilku lat jest wyłączona z użytkowania, ponieważ w czasie remontu był obowiązek przeprowadzenia prac archeologicznych. Po badaniach szukano pomysłu i funduszy na jego realizację – mówił Jan Kłysz, wicestarosta kaliski. - Chcemy pokazać salę nie tylko dla mieszkańców powiatu, ale również, Polski, Europy czy Świata. Mamy w otoczeniu kościół św. Józefa, gdzie pielgrzymują setki wiernych, dlatego postanowiliśmy udostępnić salę na cele wystawiennicze. W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku posiadamy zbiór ornatów, w tym ornatów papieskich. Chcielibyśmy oranty wystawić w tej tej Sali, co będzie tematycznie związane z pielgrzymowaniem.

W ramach środków zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku Starostwa Powiatowego. Ułożona zostanie nawierzchnia placu wejściowego, ciągu pieszych i dróg dojazdowych z płyty granitowej. Pojawią się również elementy małej architektury – gazony, maszty flagowe, czy schody terenowe.

Kolejną inwestycją będzie montaż widny w Zabytkowym Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz z zakupem schodołazu dla osób niepełnosprawnych. - Chcieliśmy udostępnić kondygnacje dla wszystkich w taki sposób, aby starsi ludzie, też mogli się tam w sposób komfortowy dostać – mówił Jan Kłysz.

Ważnym elementem promocji naszego regionu ma być multimedialna i interaktywna aplikacja dotycząca oferty kulturalnej i turystycznej powiatu kaliskiego. - Na terenie powiatu kaliskiego mamy wiele obiektów zabytkowych, szczególnie drewnianych kościołów. Głównym założeniem tego instrumentu będzie oprowadzanie po terenie powiatu szlakiem tych zabytków czy szlakiem rowerowym. Jest to wspaniały instrument dorównujący współczesności i smartfonom powszechnie wykorzystywanym – mówił Janusz Nowak, członek Zarządu Powiatu Kaliskiego.

Opatówek otrzymał 1,5 mln zł na 3 ważne inwestycje na terenie gminy. Jedną z nich jest przebudowa domku gotyckiego tzw. Cukierni na funkcję użyteczności publicznej. - Będziemy rewitalizować zabytkowy obiekt, który znajduje się w centrum na ul. Kościelnej. Jest to obiekt XIX-wieczny, który przez wiele lat niszczał i był w rękach prywatnych. W zeszył roku jako gmina odkupiliśmy obiekt i chcemy go zaadaptować pod nową siedzibę Biblioteki Gminno-Powiatowej. Mam nadzieję, że wiosną przyszłego roku będziemy już podziwiać efekty tej pracy. Chcielibyśmy w maju na 70-lecie istnienia biblioteki oddać ten obiekt – mówił Sebastian Wardęcki Burmistrz Opatówka. - Staramy się wychodzić na przeciw wszystkim potrzebom i tak będzie w nowej siedzibie. Pojawią się klimatyzowane pomieszczenia w piwnicach, gdzie znajdować się będą wszystkie zbiory. Przy obiekcie powstanie mały dziedziniec na cele wydarzeń kulturalnych zewnętrznych.

Spore zmiany czekają budynek byłego dworca PKP w Opatówku. Zostanie on przebudowany i przeznaczony na cele kulturalne, oświatowe i rekreacyjne. - Udało nam się formie darowizny otrzymać ten obiekt od spółki PKP. Chcemy tam stworzyć miejsce na różnego rodzaju warsztaty, zajęcia, uda się tam stworzyć może mini kino – mówi Sebastian Wardęcki.

Modernizacji doczeka się również plac manewrowy przy ul. Poniatowskiego znajdujący się w pobliżu Muzeum Historii Przemysłu. - Jest to teren w centrum Opatówka, który stanowi wizytówkę miejscowości. Chcemy żeby to było miejsce na miarę XXI wieku. Jesteśmy już po przetargu i myślę, że do końca października br. zostaną wykonane prace – mówi Burmistrz Opatówka.

Projekty realizowane będą w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ