Społeczne

Kultura Dostępna z filmem "Lokatorka" w Heliosie. Konkurs!

2022-01-12 14:30:00 HELIOS

Już w czwartek, 13 stycznia w kinie Helios odbędzie się specjalny seans w ramach projektu Kultura Dostępna.

Helios
Helios

Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się w najwyższym kinowym standardzie z polską sztuką filmową korzystając z niezwykle atrakcyjnej ceny biletu.

Już 13 stycznia o godzinie 13:00 i 18:00 w ramach projektu zobaczymy polski film Lokatorka w reżyserii Michała Otłowskiego. W obsadzie Irena Melcer, Sławomira Łozińska, Barbara Jonak, Krzysztof Stroiński.

Link do wydarzenia: https://www.helios.pl/40,Kalisz/KulturaDostepna/

 

LOKATORKA”

REŻ. MICHAŁ OTŁOWSKI

 

Kiedy pod koniec 2021 roku, w jednej z telewizyjnej stacji, podsumowywaliśmy filmowy rok w polskim kinie, a jedną ze wspólnych dziennikarskich konstatacji była świadomość, że w tym sezonie nastąpiło w rodzimej kinematografii coś, co określiłbym jako powrót kina społecznego, mniej lub bardziej otwarte nawiązanie do kina moralnego niepokoju z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Kino od zawsze stanowi lustro wobec rzeczywistości. Niekiedy ucieka w fantazję, futurystyczne wizje, często jednak wskazuje na powaby, ale i patologie współczesności. Taka jest właśnie „Lokatorka” Michał Otłowskiego. To kino społecznie zaangażowanie, kino, które upomina się o sprawiedliwość.

Sprawa jest głośna, wciąż niestety nie została do końca wyjaśniona. Rzecz dotyczy tak zwanej dzikiej reprywatyzacji, kiedy z wielu kamienic w Warszawie, nowi właściciele, brutalni deweloperzy, dosłownie wyrzucali na bruk dziesiątki mieszkańców stolicy – często ludzi chorych i bezbronnych. Joanna Brzeska (postać wzorowaną na pani Joannie zagrała Sławomira Łozińska, nagrodzona za tę rolę na festiwalu w Gdyni) postanowiła przeciwstawić się systemowi, deweloperskiej mafii. I zapłaciła za to cenę najwyższą, cenę życia. Okoliczności zabójstwa Brzeskiej do dzisiaj pozostają nierozwiązane.

Film Otłowskiego powraca do tamtej historii, a przy okazji pokazuje historie równoległe. To, co wydarzyło się w Warszawie, nie jest przecież opowieścią zamkniętą. Wciąż dochodzi do przekroczeń, w których w grę wchodzi zdrowie i życie ludzkie. Film został nakręcony w surowej, reporterskiej, wzorowanej na kinie Loacha, formie (zdjęcia Artura Żurawskiego). Sprawa jest tutaj najważniejsza, ale „Lokatorka” nawiązuje również do gatunkowej formuły kina policyjnego, sądowego, śledczego. Bohaterką jest bowiem młoda, ambitna i, co ważne, uczciwa pani komisarz – gra ją znakomita Irena Melcer – na własną rękę, wbrew pryncypałom, starająca się wyjaśnić sprawę. Pomóc słabszym, działać ku dobru, nie ku złu. Kreacje Ireny Melcer, Sławomiry Łozińskiej, a także Barbary Jonak w roli filmowej Marty Markowskiej, postaci, której pierwowzorem była córka Jolanty Brzeskiej, Magdalena, podnoszą ten zaangażowany film o piętro wyżej.

Podczas uroczystej premiery filmu „Lokatorka”, córka Jolant Brzeskiej, mówiła: „Jestem wdzięczna, że powstał ten film. Mówimy tu o jednej osobie, która stała się ikoną, ale tak naprawdę na co dzień nie wspominamy osób wysiedlonych. „Lokatorka” oddaje istotę dramatu społecznego i ukazuje mechanizmy dzikiej reprywatyzacji, które dotknęły wielu ludzi”.

 

Łukasz Maciejewski

 

UWAGA - WYNIKI KONKURSU!

2 pojedyncze zaproszenia na Kulturę Dostępną w Heliosie - 13 stycznia godzina 13:00 i 18:00 zdobywają Agnieszka Staszak i Jakub Grześkowiak.

O sposobie odbioru nagrody poinformowaliśmy mailowo. Serdeczne gratulacje i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować