Polityka

Kto zostanie nowym przewodniczącym Rady Miasta Kalisza?

2019-10-27 12:00:00 red

Brak przewodniczącego oraz drugiego wiceprzewodniczącego w Radzie Miasta Kalisza to wyjątkowa sytuacja w historii naszego samorządu, biorąc jeszcze pod uwagę, że oboje zostali wybrani do polskiego parlamentu. Kto zajmie ich miejsca? Okaże się na listopadowej sesji. Na „giełdzie” pojawiają się dwa nazwiska. Kluczowe wydaje się kogo poprą połączone stowarzyszenia Samorządny Kalisz i Wszystko dla Kalisza. A może w ciągu miesiąca pojawi się trzecie nazwisko...

fot. MW
fot. MW

Na XV Sesji Rady Miasta Kalisza 24 października z radnymi pożegnał się dotychczasowy przewodniczący dr Janusz Pęcherz. Na sesji nieobecna była również wiceprzewodnicząca Karolina Pawliczak, która tego dnia odbierała zaświadczenie o wyborze na Posła RP. Prowadzenie sesji przejął wiceprzewodniczący Tadeusz Skarżyński, który jednocześnie był sekretarzem obrad

- To wyjątkowa sytuacja w historii kaliskiego samorządu, ponieważ na sesji nie było ani przewodniczącego, ani drugiej wiceprzewodniczącej. W związku z tym prowadziłem obrady pełniąc obowiązki przewodniczącego oraz sekretarza. To ewenement jeśli chodzi o kaliski samorząd – mówi Tadeusz Skarżyński.

Na sesji nieobecni byli jeszcze nowi radni, którzy zastąpią parlamentarzystów. Powodem takiego stanu rzeczy były względy formalne – Na następnej sesji w listopadzie prawdopodobnie nowi radni zasiądą na Sali Recepcyjnej i zapewne też zostanie uzupełnione prezydium RMK – dodaje T.Skarżyński.

Przypomnijmy, że w Radzie Miasta Kalisza Platforma Obywatelska ma 8 mandatów, SLD 3 mandaty, Prawo i Sprawiedliwość 7 mandatów oraz Samorządny i Wszystko Zgodnie dla Kalisza 5 mandatów. Na giełdzie nazwisk na nowego przewodniczącego pojawiają się dwa nazwiska - aktualnego wiceprzewodniczącego Tadeusza Skarżyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości oraz (rywala o to stanowisko z Januszem Pęcherzem sprzed roku) Dariusza Grodzińskiego z Platformy Obywatelskiej. Arytmetyka w radzie pozwala także na wystawienie kandydata przez połączone stowarzyszenia Samorządny i Wszystko Zgodnie dla Kalisza, jednak bardziej prawdopodobne jest objęcie przez osobę wyznaczoną stanowiska wiceprzewodniczącego.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ