Kto spoczywa w odrestaurowanym grobowcu?

2015-11-01 10:41:00 sk

Organizatorzy liczą, że niedzielna kwesta na Cmentarzu Komunalnym pozwoli sfinansować ostatni etap odnowy zabytkowego nagrobka Rodziny Milerów na rzymsko-katolickiej nekropolii przy ul. Górnośląskiej. Tuż przed 1 listopada piaskowy cokół zwieńczył dzieło renowacji. Co wiemy o pochowanych w nim osobach?

Zabytkowy grobowiec Rodziny Milerów znajdujący się na Cmentarzu Miejskim po prawej stronie przy głównej alejce bocznego wejścia (od Cmentarnej) wzniesiono na początku XX wieku. Oprócz ojca – Mikołaja Henryka Milera w kwaterze tej zostali pochowani jego synowie oraz małżonka. Napis na cokole głosi, że Antonina z Krajewskich Milerowa, urodzona 23 października 1853 roku w Kaliszu, zmarła na obczyźnie 22 stycznia 1917 roku. Synowie państwa Milerów – Jan i Stanisław odeszli w młodym wieku, jak się domyślamy – bezpotomnie. Ostatni pochówek – seniora rodu Mikołaja Milera miał miejsce w roku 1921.

Z historycznych zapisów wiemy, że Mikołaj Henryk Miler (1839-1921) był powstańcem styczniowym, adiutantem generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Bosaka-Hauke. Za udział w powstaniu został zesłany na Sybir. Po powrocie do Kalisza pracował w kaliskim Trybunale i cieszył się dużym szacunkiem mieszkańców. Świadczy o tym zachowany opis jego pogrzebu, który w skrócie dla naszego portalu przypomniał Jarosław Dolat, historyk, członek Zarządu Głównego PTTK, główny organizator kwesty:

- Mikołaj Miler zmarł u swojego syna w Zamościu. Kiedy sprowadzono zwłoki do Kalisza mieszkańcy wyszli tłumnie na ulice formując kondukt żałobny, który przemaszerował od dworca kolejowego do cmentarza. Kiedy typowaliśmy, który zabytkowy grobowiec poddać renowacji, wybraliśmy właśnie ten, ponieważ wówczas przypadała 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Na kilka dni przed 1 listopada br udało się, zgodnie z zapowiedzią, ustawić odnowiony cokół z piaskowca na szczycie rodzinnego grobowca, co było ostatnim etapem renowacji. Na restaurację zabytkowej kwatery przeznaczono ok. 20 tys. zł zebranych podczas ostatnich dwóch cmentarnych zbiórek. Odnowienie i nasadzenie cokołu to koszt ok. 7 tys. zł, który organizatorzy mają nadzieję zebrać podczas dzisiejszej kwesty na Cmentarzu Komunalnym, prowadzonej w godzinach od 8.00 do 16.00 przez znanych kaliszan z kręgu kultury, polityki, sportu, a także organizacji młodzieżowych.

Na frontowej ścianie nastawy umieszczony jest napis: „ Ś. P. HENRYK MIKOŁAJ MILER SYBERYJCZYK WETERAN ADIUTANT GENERAŁA BOSAKA-HAUKE EMERYT TRYBUNAŁU KALISKIEGO UR. WE WŁODAWIE NA PODLASIU 19/I 1839 R. DOCZEKAWSZY SIĘ WYZWOLENIA ZGASŁ W SPOKOJU DUCHA Z WIARĄ W PRZYSZOŚĆ NARODU 14/X 1921 R. W ZAMOŚCIU”.

Odwiedzając groby bliskich warto zatrzymać się na chwilę zadumy nad tym i podobnymi osamotnionymi miejscami wiecznego spoczynku, bo tylko ludzka pamięć może wskrzesić dawną świetność pochowanych tam naszych przodków.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ