KST - "Podróż zimowa" i "Afryka"

2015-05-22 07:50:00 red.

Dwa przedstawienia konkursowe zobaczymy dziś podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych. Teatr Polski z Wrocławia o godzinie 18.00 na Scenie Kameralnej pokaże “Podróż zimową” w reżyserii Pawła Miśkiewicza, zaś o 20.30 na Dużej Scenie zobaczymy “Afrykę” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reżyserii Bartka Frąckowiaka.

"Podróż zimowa"
"Podróż zimowa"

Grzegorz Reske – kurator Festiwalu – o “Podróży zimowej”:

“Sześć wrocławskich aktorek (plus Maja Kleszcz w równorzędnej z nimi obecności na scenie). Siedem wcieleń Elfriede Jelinek. Wrocławskie artystki mierzą się nie tylko z geniuszem austriackiej noblistki, nie tylko z reżyserskim zamysłem, ale też, z pewnością, z legendą poprzedniej polskiej realizacji tego tekstu dokonanej dwa sezony temu przez Maję Kleczewską i uznaną za jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów teatralnych ostatnich sezonów. Wrocławska Podróż zimowa wychodzi z tego pojedynku zwycięsko, a inscenizacja Miśkiewicza to wręcz oda do zespołowego charakteru publicznego teatru. Z jednego zespołu teatralnego reżyser dobrał aktorki czterech pokoleń, które na scenie grają serię solowych wariacji na tematy z kart tekstu Jelinek. Sceniczna brawura tym razem popłaca. A aktorki udowadniają, że kobieca część wrocławskiego Polskiego to kolektyw absolutny”.

Dodatkowym walorem tego przedstawienia jest muzyka na żywo w wykonaniu Mai Kleszcz, Jacka Kity i Wojciecha Krzaka, artystów tworzących incarNations.

O “Afryce” – z materiałów teatru:

To nie jest opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim w Afryce. Ani opowieść o Afryce. Ani o tym, jak można przedstawić Afrykę, ani o tym, jak nie należy jej przedstawić. Przedstawienie Afryki uchodzi za wyzwanie niemożliwe lub zakazane dla tych, którzy nie mają bezpośredniego wglądu w bieżącą sytuację państw i społeczeństw kontynentu. Ci, którzy tam nie są, nie byli i nie będą, nie powinni wypowiadać się w sprawie tych, którzy tam są. Ci, których tam nie ma, nie mają żadnego związku z ropą z Nigerii, telefonami komórkowymi finansującymi wojnę w Kongu, epidemią AIDS w katolickiej Ugandzie. Afryka jest daleko, Afryka jest dla nas niedostępna, Afryka jest niemożliwa.
To nie jest historia Afryki. To historia kilku pojęć wędrujących po Europie od czasów kolonializmu przez okres dekolonizacji aż po dzisiaj.

“Podróż zimowa” i “Afryka” są ostatnimi spektaklami konkursowymi.

Około godziny 22.30 w Malarni odbędzie się spotkanie z Mają Kleszcz i Krzysztofem Kaliskim, którego tematem wiodącym będzie “Aktor instrumentalny – o muzyce na scenie”. Wstęp wolny.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować