Polityka

Krystyna Szumilas w Kaliszu: Rafał Trzaskowski będzie dobrym prezydentem dla edukacji

2025-05-27 12:00:00 BK

Krystyna Szumilas, Przewodnicząca Komisji Edukacji i Nauki gościła 26 maja w Kaliszu, na zaproszenie posłanki Koalicji Obywatelskiej Alicji Łuczak. Celem była nie tylko trwająca kampania wyborcza, ale również merytoryczna dyskusja z nauczycielami o nowych przedmiotach, które pojawią się w szkołach od 1 września.

fot. BK
fot. BK

Minister Edukacji Barbara Nowacka podpisała 6 marca br. projekty rozporządzeń w sprawie podstawy programowej przedmiotów: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Oba będą nauczane w szkołach od 1 września 2025 roku.

- Spotkamy się merytorycznie z nauczycielami. Będziemy mówić o nowej podstawie programowej edukacji obywatelskiej i edukacji dla zdrowia. Chcemy uzyskać od nauczycieli informację zwrotną, jak te dwa nowe przedmioty będą przez nich wprowadzane i ewentualnie pomóc im w przygotowaniach do tego ważnego momentu 1 września - mówiła Krystyna Szumilas, Przewodnicząca Komisji Edukacji i Nauki.

Głównym celem przedmiotu edukacja obywatelska jest przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie demokratycznym. Przedmiot będzie budował i wzmacniał postawy patriotyczne młodych ludzi oparte na poczuciu tożsamości i dumie z przynależności do wspólnoty, troski o małą i dużą Ojczyznę, poczuciu odpowiedzialności za jej kształt. Równolegle przedmiot ma kształtować otwartość i szacunek względem innych, empatię i solidarność z innymi oraz zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego.

- Jako Związek Nauczycielstwa Polskiego pracujemy nad częścią merytoryczną przedmiotów. Cieszymy się, że w wreszcie nas nauczycieli, związkowców pyta się o pewne rzeczy, konsultuje z nami, bo mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy mogli lepiej uczyć nasze dzieci - mówiła Marita Walęcka, Prezes Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kaliszu. 

- To nie jest tak, że my się ze wszystkim merytorycznie zgadzamy z ministrem, ale staramy się we wszystkich sprawach doprowadzić do konsensusu, aby wszystkie strony były zadowolone i aby to było dobre dla całego systemu edukacji - mówił Stanisław Bednarek, Wiceprezes Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kaliszu.  

Nieobowiązkowy przedmiot edukacja zdrowotna, który zastąpi przedmiot wychowanie do życia w rodzinie, będzie realizowany począwszy od roku szkolnego 2025/2026:

-  w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII

-  w szkołach ponadpodstawowych: w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia.

Głównym celem przedmiotu edukacja zdrowotna jest kształtowanie kompetencji uczniów związanych z całożyciową dbałością o zdrowie oraz budowanie potencjału zdrowotnego własnego i otoczenia. Wymagania szczegółowe dotyczące wiedzy i umiejętności ujęte zostały w 11 działach tematycznych:

  1. Wartości i postawy
  2. Zdrowie fizyczne
  3. Aktywność fizyczna
  4. Odżywianie
  5. Zdrowie psychiczne
  6. Zdrowie społeczne
  7. Dojrzewanie (tylko w szkołach podstawowych)
  8. Zdrowie seksualne
  9. Zdrowie środowiskowe
  10. Internet i profilaktyka uzależnień
  11. System ochrony zdrowia (tylko w szkołach ponadpodstawowych).

Zasady organizacji tych zajęć w poszczególnych klasach będą analogiczne do przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. Przedmiot edukacja zdrowotna również będzie nieobowiązkowy tj. rodzice lub pełnoletni uczniowie będą mogli zgłosić dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału w tych zajęciach.

Zajęcia będą odbywać się w wymiarze 1 godziny tygodniowo przez cały rok szkolny.

Stanisław Bednarek, Wiceprezes Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kaliszu. 

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Alicja Łuczak oraz Krystyna Szumilas zachęcały także przy okazji do udziału w wyborach prezydenckich 1 czerwca i do głosowania na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

- Chcemy zachęcić po raz kolejny do głosowania w wyborach. Mamy napiętą sytuację kampanijną, ale zmierzającą w dobrym kierunku dla naszego kandydata Rafała Trzaskowskiego, który jest kandydatem kompletnym, wzorcowym edukacyjnie, autorytecie - mówiła posłanka Koalicji Obywatelskiej Alicja Łuczak. 

- Chciałam podziękować kaliszanom i mieszkańcom powiatu kaliskiego za udział w marszu patriotów. Chce przekonać mieszkańców do tego by poszli na wybory 1 czerwca. To będzie ważny dzień dla demokracji i ważne jest byśmy wszyscy w tym ważnym dniu brali udział. Chciałam powiedzieć też parę słów o naszym kandydacie, bo wiem, że będzie to dobry prezydent dla edukacji. Rafał Trzaskowski robi w Warszawie bardzo dobre rzeczy jeżeli chodzi o edukację, bezpłatne przedszkola, żłobki, dużo zajęć pozalekcyjnych, pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Wiem, że będzie dobrym prezydentem jeżeli chodzi o finanse w edukacji. Jest samorządowcem a jak wiemy samorządy mają bardzo dużo do powiedzenia jeżeli chodzi o sferę edukacji. Potrzebują pieniędzy, a Rafał Trzaskowski będąc samorządowcem dzisiaj, a później w pałacu prezydenckim będzie o te finanse na edukację dbał  - mówiła Krystyna Szumilas. - Porównujące obu kandydatów, jako nauczyciel i wychowawca, wolałabym, żeby prezydentem był człowiek uczciwy, który jest do pełnienia roli prezydenta przygotowany. Takim kandydatem na pewno jest prezydent Trzaskowski. Co do drugiego kandydata mam spore wątpliwości, czy byłby dobrym wzorem dla młodych ludzi.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować